Hlavní navigace

IDC: Celosvětový trh chytrých telefonů se letos propadne o více než desetinu

9. 6. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © ra2 studio - Fotolia.com
Pokles za celý rok bude podle analytiků činit 11,9 %, v prvním pololetí 2020 by se měl trh propadnout dokonce o více než 18 %. Díky pokračujícímu investování do 5G by se však trh mohl vrátit k růstu už na začátku příštího roku.

Společnost IDC očekává, že globální trh chytrých telefonů v letošním roce oslabí o 11,9 % na 1,2 miliardy kusů. V důsledku makroekonomických dopadů pandemie onemocnění covid-19 by se měl trh v první polovině roku propadnout dokonce o 18,2 %.

Prodeje podle analytiků nezačnou růst dříve než v prvním čtvrtletí 2021. „To, co začalo jako krize na straně nabídky, se změnilo v celosvětový problém na straně poptávky,“ vysvětluje Sangeetika Srivastavaová z IDC.

Plošná izolační opatření a rostoucí nezaměstnanost snížily důvěru spotřebitelů a přeorientovaly výdaje na základní zboží, což mělo v krátkodobém horizontu přímý dopad na prodej chytrých telefonů,“ dodává.

Podle analytičky jsou však dobrou zprávou pokračující investice do 5G infrastruktury. Právě 5G by totiž mělo v následujícím období sloužit jako katalyzátor a hrát zásadní roli v oživení prodejů mobilů v celosvětovém měřítku.

Cenová válka kvůli 5G

Z geografického hlediska IDC naznačuje, že na čínskou ekonomiku budou i nadále působit dopady koronaviru, ačkoli se situace postupně vrací do normálu. Analytici proto odhadují, že čínský trh chytrých telefonů v roce 2020 klesne jen v řádu jednotek procent.

Horší bude podle společnosti situace v Evropě, zejména v zemích těžce zasažených pandemií jako například Španělsko nebo Itálie; tamní trhy by měly letos vykázat dvouciferný pokles. Nejsilnější výrobci v regionu by si nicméně svůj tržní podíl měly díky flexibilním strategiím udržet.

Není pochyb, že trh chytrých telefonů čekají velké výzvy,“ říká Ryan Reith z IDC. „Očekáváme, že recese přinese určité výkyvy v prodejích a cenách zařízení.

Reith předpokládá, že nárůst spotřebitelských výdajů na méně přenosná zařízení (jako jsou PC či herní konzole) ukrojí část ze sumy, kterou by lidé jinak utratili na upgrade mobilů a 5G.

Věříme, že tato situace povede k ještě agresivnějšímu stlačování cen za přístroje podporující 5G, než jsme očekávali před začátkem pandemie. Z toho by mohli těžit výrobci, kteří se aktuálním poměrům na trhu přizpůsobí rychleji,“ uzavírá.

Tabulka – Srovnání prognóz vývoje trhu chytrých telefonů

Tabulka – Srovnání prognóz vývoje trhu chytrých telefonůZdroj: IDC

Čtěte dále

ChannelWorld konečně v novém!
ChannelWorld konečně v novém!
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Ondřej Havlík je výkonným ředitelem TTC Marconi
Ondřej Havlík je výkonným ředitelem TTC Marconi
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Arrow Electronics uzavírá smlouvu se společností AvePoint pro region EMEA
Arrow Electronics uzavírá smlouvu se společností AvePoint pro region EMEA
Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba
Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba