Hlavní navigace

IDC: Celosvětový trh podnikových WLAN produktů si ve třetím kvartálu udržel dynamiku

21. 12. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: blackboard @stock.adobe.com
Kaňku na povzbudivém růstu podnikového segmentu udělala spotřebitelská poptávka, která meziročně klesla o 7,3 %. Dobrou zprávou je, že mezi spotřebiteli stabilně roste zájem o Wi-Fi 6.

Společnost IDC přináší smíšené zprávy z globálního trhu WLAN produktů. Zatímco podniková poptávka ve třetím čtvrtletí 2021 meziročně vyrostla o 11,9 % na 1,9 miliardy dolarů, ta spotřebitelská oslabila o 7,3 % na 2,4 miliardy.

Celkově tak trh ve sledovaném období spíše stagnoval při růstu o 0,4 %. Potěšující je fakt, že úspěch v podnikovém segmentu staví na silném prvním pololetí, kdy trh ve srovnání s prvními dvěma kvartály roku 2020 posílil o 23,5 %.

Ve srovnání se třetím čtvrtletím roku 2019 – před globální pandemií covidu-19 – tržby v uplynulém kvartálu vzrostly o 20,1 %. To podle analytiků ukazuje, že poptávka v podnikové síti WLAN je organicky silná.

Wi-Fi 6 se daří i mezi spotřebiteli

IDC dále informuje, že růst trhu podnikových WLAN je i nadále poháněn nejnovějším standardem Wi-Fi 6 (802.11ax). Tyto přístupové body (AP) tvořily 62,2 % tržeb v segmentu závislých AP a 50,7 % jednotkových dodávek v rámci segmentu. Zbytek tvořila zařízení na standardu Wi-Fi 5, starší se zde již nevyskytují.

Produktům podporujícím Wi-Fi 6 se podle analytické společnosti daří i ve spotřebitelském segmentu. Ve třetím kvartálu tvořily necelých 27,9 % prodané hodnoty, dalších 61,4 % připadalo standardu Wi-Fi 5.

Podnikový WLAN je dynamický trh, který během prvních tří čtvrtletí roku stabilně rostl,“ říká Brandon Butler z IDC. „Ani jemu se však nevyhýbají výzvy spojené s ekonomickou nejistotou a problémy s dodavatelským řetězcem.“

Všichni hlavní vendoři rostli

Podnikový trh WLAN navíc podle analytiků ve třetím kvartálu rostl ve většině regionů. Pevninská Čína posílila o bezmála 38 %, Austrálie vyrostla o téměř 25 %; naopak japonský trh vykázal meziroční propad o 21,3 %.

Smíšené výsledky přinesl i trh na západní polokouli. Trh v USA ve sledovaném období vzrostl o 3,8 %, Latinská Amerika dokonce o 63,7 %, mírný pokles o 1 % si připsala Kanada. Západní Evropa posílila o 16 %, náš region CEE o necelých 12 %.

Tržby navíc rostly všem hlavním výrobcům. Lídr Cisco si meziročně polepšil o 7,7 % a drží 41,5% podíl na trhu, druhé HPE-Aruba posílilo o 5 %, podobně jako třetí Ubiquiti s 6,5% meziročním zlepšením.

Ještě lepší výsledky zaznamenali zbývající dva výrobci z top pětice. Huawei se podařilo zvýšit tržby o 36,6 %, H3C pak vyrostlo dokonce o 56,3 %. Tržní podíl výrobce v mezikvartálním srovnání vzrostl o jeden procentní bod na 5,8 %.

Graf – Kvartální vývoj tržních podílů v podnikovém WLAN 

Cloud22

Graf – Kvartální vývoj tržních podílů v podnikovém WLAN

Zdroj: IDC

Čtěte dále

Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Sophos: Ransomware platí více organizací, výkupné roste
Sophos: Ransomware platí více organizací, výkupné roste
Cisco trápí globální nejistoty, tržby na začátku roku stagnovaly
Cisco trápí globální nejistoty, tržby na začátku roku stagnovaly
Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba
Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Acronis: Jen čtvrtina IT správců testuje obnovu dat alespoň jednou měsíčně
Acronis: Jen čtvrtina IT správců testuje obnovu dat alespoň jednou měsíčně