Hlavní navigace

IDC: Druhý kvartál přinesl trhu ethernetových switchů a routerů smíšené výsledky

17. 9. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © kubais - Fotolia.com
Globální trh switchů klesl o 6,3 %, ten český naopak exceloval, když ve sledovaném období posílil o 17,6 %. Trh routerů pak především díky lepšímu výsledku segmentu zařízení pro poskytovatele služeb stagnoval.

Společnost IDC ve své zprávě informuje, že celosvětový trh switchů ve druhém čtvrtletí 2020 oslabil o 6,3 % na 6,6 miliardy dolarů. Naopak trh routerů ve stejném období vyrostl o takřka zanedbatelných 0,1 % na bezmála 4 miliardy.

Vývoj obou trhů ovlivnila globální reakce na pandemii onemocnění covid-19; řada podniků musela kvůli izolačním opatřením pozastavit své investiční plány. Naopak poskytovatelé cloudových a komunikačních služeb své investice v reakci na zvýšenou poptávku začali razantně navyšovat.

Tato kombinace vytvořila dynamické prostředí se smíšenými výsledky napříč segmenty a geografickými oblastmi. Analytici společnosti IDC navíc odhadují, že tento trend se přenese i do druhé poloviny roku.

Vedle různorodých trendů napříč jednotlivými segmenty na obou trzích jsme zaznamenali i výrazné rozdíly ve výsledcích v závislosti na zeměpisné poloze,“ vysvětluje Petr Jirovský z IDC.

Jirovský upřesňuje, že v regionech, kde pandemie v druhém čtvrtletí ustoupila, trhy rostly, zatímco například v některých částech Evropy či Severní a Jižní Ameriky byla opatření ještě zpřísňována a zasadila se tak o celkové oslabení trhů.

Český trh zmínil propad switchů v CEE

Trh ethernetových switchů ve většině regionu zaznamenal meziroční pokles. Světlou výjimkou byla Čína, kde poptávka v druhém čtvrtletí vzrostla o silných 25,4 %. Naopak asijskopacifický region (bez Číny a Japonska) oslabil o 6,7 %, japonský trh o 3 %.

Bídná byla situace i v celé Evropě a obou Amerikách. Západoevropský trh switchů se meziročně propadl o 13,1 %, přičemž nejhorší výsledek vykázaly Spojené království (pokles o 23,4 %) a Francie (pokles o 20,5 %).

O něco mírněji oslabil trh v regionu CEE, a to zejména díky silnému 17,6% růstu poptávky v České republice. Naopak 20,1% propad Maďarska způsobil, že střední a východní Evropa jako celek vykázala meziroční pokles o 7,6 %.

Poptávka v oblasti Blízkého východu a Afriky klesla o 7,5 %, trh ve Spojených státech oslabil o 12,5 %, v Kanadě pak o 16,5 %. Ještě horší situace byla v Latinské Americe, kde se meziročně propadl o 22,1 %.

Analytici nicméně neztrácejí optimismus. „Navzdory nepříznivým podmínkám způsobeným pandemií zůstal trh ethernetových přepínačů relativně zdravý, hlavně díky stálé poptávce hyperškálovatelných datacenter a poskytovatelů cloudových služeb,“ přibližuje Brad Casemore.

Vyspělejší část trhu dál slábne

Analytici uvádí, že růst na trhu přepínačů i nadále pohání zájem o zařízení podporující 100Gb ethernet. Jejich prodej ve sledovaném období stoupl o 51,2 % na 6,7 milionu jednotek a vygeneroval tržby ve výši bezmála 1,5 miliardy dolarů.

Prudce rostla i poptávka po 25Gb switchích; ta meziročně stoupla o 39 % na 505,9 milionu dolarů, přičemž počet dodaných jednotek vystřelil o 62,2 %.

Dodávky 10Gb switchů sice vzrostly o 23,1 %, tržby však klesly o 6,1 %. Tento segment podle analytiků v druhém čtvrtletí tvořil 28 % celého trhu. Prodej 1Gb switchů ve sledovaném období klesl o 10,1 %, tržby se propadly dokonce o 17,9 %.

Růst a i pokles zapříčinil celkovou stagnaci trhu routerů

Celosvětový trh routerů pro podniky a poskytovatele služeb v druhém kvartálu 2020 vyrostl o zanedbatelných 0,1 %. Silnější segment zařízení pro poskytovatele služeb posílil o 1,5 %, naopak podnikový segment klesl o 4,2 %.

Co se jednotlivých trhů týče, tržby v západní Evropě ve sledovaném období klesly o 10,4 %, v regionu CEE pak o 8,7 %. Propady zaznamenaly i ostatní regiony – v USA klesly tržby o 12 %, v Latinské Americe o 2,6 %.

Opačný trend analytici zachytili v Číně a Japonsku, kde kombinovaný trh routerů pro podniky a poskytovatele služeb vzrostl o silných 18,1 %, resp. 20,2 %. Tržby ve zbytku asijskopacifického regionu naopak ve sledovaném období klesly o 5,6 %.

Radostný kvartál pro Huawei

Z hlediska jednotlivých výrobců IDC uvádí, že lídr trhu Cisco ve sledovaném období vykázalo 13,4% pokles tržeb v oblasti ethernetových switchů. Výrobce oslabil i na poli routerů, a to konkrétně o 9,6 %.

Lepší čtvrtletí má za sebou Huawei, jež na trhu switchů vykázalo 15,7% růst, na trhu routerů dokonce o 16,7 %. Ostatní výrobci ovšem skončili v červených číslech; například tržby společnosti Arista Newtorks z prodeje switchů klesly o 17,9 %.

Podobný propad, konkrétně o 17,9 %, zaznamenala v druhém kvartálu i společnost HPE. Společnost Juniper pak na poli switchů oslabila o 8,2 %, na trhu routerů pak o mírnějších 3,3 %.

Graf – Kvartální vývoj podílů největších výrobců switchů

Cloud23

Graf – Kvartální vývoj podílů největších výrobců switchů

Zdroj: IDC

Čtěte dále

Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Náplně do tiskáren: alternativy hroutí výnosný byznys
Náplně do tiskáren: alternativy hroutí výnosný byznys
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
Výkonné monitory Philips pro práci a videokonference
Výkonné monitory Philips pro práci a videokonference
MMD si nachystalo nové monitory pro náročné spotřebitele, profesionály i hráče
MMD si nachystalo nové monitory pro náročné spotřebitele, profesionály i hráče