Hlavní navigace

IDC: IT ředitelé v regionu CEE přijímají roli digitálních inovátorů

27. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Sergey Nivens - Fotolia.com
Potřeba digitální transformace v podnicích je podle IDC nepřímo způsobena rostoucím vlivem obchodní složky na IT. Největší investice v roce 2016 poputují do datacenter, bezpečnosti, digitálních kanálů a využívání podnikových dat.

Společnost IDC využila příležitosti a na své konferenci 2016 CIO Summit, která se konala během dubna ve Vídni, vyzpovídala přítomné IT ředitele a zjistila jejich pohled na problematiku digitální transformace, priority a plány.

Odpovědi respondentů ukázaly, že mezi strategické priority IT ředitelů ze střední a východní Evropy (CEE) patří provádění změny a vylepšování podnikových procesů. Ukazuje se, že vše směřuje k výraznému pokroku v digitální transformaci.

IDC uvádí, že všechny klíčové prvky jsou již na místě: investiční priority jsou zaměřeny na nové technologie, rozpočty jsou připraveny a – což je podle IDC nejdůležitější – 70 % IT ředitelů vnímá posun své role do pozice toho, kdo zavádí inovace. Více než polovina respondentů letos navíc navýší své rozpočty, aby mohli pokrýt náklady na digitální transformaci.

Byznys má stále vyšší vliv na IT

IDC uvádí, že bezmála 70 % konkrétních nákupů technologií je již dnes iniciována ze strany obchodní složky podniku a že obchodní manažeři hrají vedoucí roli v 54 % všech IT projektů.

Právě tato rostoucí role byznysu v IT vede k potřebě digitální transformace. Oslovení IT ředitelé jsou připraveni tuto rukavici zvednout a připravují se na svou úlohu, byť ještě nemusí být úplně definována.

Odpovědi respondentů ukazují, že role CIO v roce 2016 je zaměřena na budování budoucího úspěchu podniku skrze inovace, vylepšené procesy, posílenou zákaznickou zkušenost a další, zatímco tradičnější role IT oddělení, například snižování nákladů, zvyšování efektivity nebo udržování systémů v chodu, jsou upozaděny.

IT ředitelé se zaměřují na dodávání hodnoty prostřednictvím transformace, inovace a zaměření na zákazníky. Tyto tři věci představují pilíře jakékoliv strategie digitální transformace, která si klade za cíl nahradit nebo výrazně změnit stávající procesy, produkty, služby nebo obchodní modely,“ podotkl Zoltán Komáromi ze společnosti IDC.

Prioritami jsou technologie třetí platformy

Pokud jde o investice, nejčastěji byly IT řediteli zmiňovány investice do bezpečnosti a datacenter (50 %), využívání digitálních kanálů, jako jsou webové nebo mobilní aplikace (46 %), a využívání podnikových dat jako klíčové konkurenční výhody (42 %). Podle IDC se zde projevuje výrazný posun od interních systémů a procesů směrem „ven“.

MIF22

Z odpovědí dále vyplynulo, jaké konkrétní technologie považují IT ředitelé za zásadní pro digitální transformaci. Spadají sem zejména velká data, mobilní aplikace, soukromý cloud a podnikové platformy jako služby. Zmíněn byl rovněž internet věcí a nástroje pro spolupráci. Naopak umělá inteligence, rozšířená realita nebo 3D tisk IT ředitelé ještě nepovažují za zásadní.

Zdroj: IDC

Čtěte dále

Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu