Hlavní navigace

IDC: Poptávka po switchích roste, po routerech stejným tempem klesá

13. 1. 2021
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Silvano Rebai - Fotolia.com
Celosvětový trh switchů v 3Q20 vyrostl o 1,9 %, ten český si připsal dokonce 35,9% růst. Trh routerů naopak oslabil o 2 %, o nelichotivý výsledek se postarala klesající poptávka podnikového segmentu.

Společnost IDC přináší dobré i špatné zprávy z trhu ethernetových switchů a routerů. Zatímco první kategorie ve třetím čtvrtletí 2020 vzrostla o 1,9 % na 7,45 miliardy dolarů, poptávka po druhé jmenované klesla o 2 % na 3,67 miliardy.

Za smíšenými výsledky dle očekávání stojí pandemie covidu-19, která nutí organizace přizpůsobit se novému normálu a cíleně tak investovat do technologií. Klíčovou oblastí růstu na trhu switchů tak zůstávají hyperškálovatelná centra.

Switchům se však podle IDC nedařilo na všech trzích. Zatímco poptávka v Číně ve sledovaném období meziročně stoupla o 14,7 % a v Japonsku dokonce o 22 %, asijskopacifický region vykázal 0,4% pokles.

Podobná situace byla v regionu EMEA – středoevropský trh switchů táhly vzhůru výsledky v Rusku a především v České republice, kde prodej ve třetím čtvrtletí vyskočil o 24,2 %, resp. 35,9 %. Region CEE jako takový posílil o 11,4 %.

Odlišně se vedlo v západní Evropě, kde poptávka ve sledovaném období klesla o 3,9 %. Negativní výsledek ovlivnil zejména 15,5% propad ve Spojeném království a 13,2% ve Francii. Trh v USA oslabil o 2,0 %, Latinská Amerika dokonce o 18,4 %.

Žádné dramatické změny

IDC uvádí, že růst na trhu přepínačů i nadále pohání zájem o zařízení podporující 100Gb ethernet. Jejich prodej ve třetím čtvrtletí 2020 stoupl o 34,9 % na 7,5 milionu jednotek a vygeneroval tržby ve výši 1,73 miliardy dolarů.

Ve sledovaném období výrazně rostla i poptávka po 25Gb switchích; ta podle analytiků meziročně vyrostla o 58,6 % na 746,7 milionu dolarů, přičemž počet dodaných jednotek stoupl o úctyhodných 51,2 %.

Dodávky 10Gb switchů sice vzrostly o 26,0 %, tržby však stouply jen o necelé procento. Tento segment podle analytiků tvořil 28 % celého trhu. Prodej 1Gb switchů ve sledovaném období stoupl o 1,3 %, tržby se nicméně propadly o desetinu.

Nemastné neslané výsledky pro routery

Celosvětový trh routerů pro podniky a poskytovatele služeb ve třetím kvartálu 2020 oslabil o 2 %. Silnější segment zařízení pro poskytovatele služeb posílil o 0,3 %, naopak podnikový segment klesl o výrazných 8,9 %.

Co se jednotlivých trhů týče, tržby v západní Evropě ve sledovaném období stouply o 3,7 %, v regionu CEE pak o 7,8 %. Ostatní regiony zaznamenaly pokles – v USA klesly tržby o 0,2 %, v asijskopacifickém regionu dokonce o 17,4 %.

Z hlediska jednotlivých výrobců IDC uvádí, že lídr trhu Cisco v oblasti ethernetových switchů oslabilo o 0,8 %, na poli routerů pak dokonce o 8,1 %. Lépe se dařilo Huawei – na trhu switchů vyrostlo o 18,6 %, mezi routery oslabilo jen o 1,5 %.

V oblasti switchů dvouciferně oslabila Arista, konkrétně o 13,5 %. Mírnější pokles o 2,3 % zaznamenalo HPE, zhruba o desetinu si meziročně pohoršil Juniper; tomu se nicméně dařilo v segmentu routerů, kde vykázal 5,9% růst.

Graf – Kvartální vývoj podílů největších výrobců switchů v 3Q20

Cloud23

Graf – Kvartální vývoj podílů největších výrobců switchů 3Q20

Zdroj: IDC

Čtěte dále

SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?