Hlavní navigace

IDC: Pro firemní aplikace preferují vývojáři Apple iOS před Androidem

3. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Analytická společnost IDC ve spolupráci s firmou Appcelerator zveřejnila výsledky průzkumu mezi vývojáři mobilních aplikací. Jaké jsou jejich preference?

Nejdůležitějším zjištěním průzkumu, kterého se účastnilo přes 3500 vývojářů, je podle IDC 16% náskok Apple iOS před Androidem v oblasti mobilních aplikací pro firmy. Nejdůležitějším zjištěním průzkumu, kterého se účastnilo přes 3 500 vývojářů, je podle IDC 16% náskok Apple iOS před Androidem v oblasti mobilních aplikací pro firmy. Pro druhé čtvrtletí 2012 náleží iOS přibližně 53 % firemního trhu, Android má pouze 37 %. Ve třetím čtvrtletí 2011 přitom oběma systémům patřilo shodných 44 % trhu.

„Velkou novinkou je, že Apple iOS má dramatický náskok před Anroidem v oblasti firemních aplikací,“ komentuje výsledky průzkumu Scott Ellison z IDC. „Z pohledu vývojářů směřuje Android spíše spotřebitelskou cestou, což otevírá prostor Microsoftu do světa mobilních firemních aplikací“, doplňuje Ellison.

Klesající zájem o Android pro firemní aplikace je podle analytiků klíčovou příležitostí pro Microsoft a jeho Windows Phone 8. Android také v posledním roce zaznamenal pokles celkového zájmu vývojářů, což IDC přisuzuje mimo jiné rostoucí fragmentaci systému.

Vývojáři také podle průzkumu věří prosazení Windows 8 na tabletech a 33 % z oslovených odpovědělo, že Windows 8 tablety jsou pro ně velmi zajímavé. Spolu s Windows 8 přijde potřeba portování aplikací z architektury ARM na achitekturu x86. Pro vývojáře je důležité zachovat stejný uživatelský zážitek, možnost použít co nejvíce kódu a podle IDC využijí také nástroje pro asistované portování mezi architekturami.

Zájem o novinky od Microsoftu je z pohledu vývojářů znatelný, ale podle IDC rychle ubývá spolu se slabými prodeji zařízení. To se týká především Windows Phone 7, pro které v druhém čtvrtletí 2012  chce vyvíjet aplikace pouze 25 % oslovených vývojářů, přitom ještě v prvním čtvrtletí to bylo 37 %.  Pro analytiky to vzhledem k neuspokojivým prodejům WP 7 a dalším plánům Nokie a Microsoftu není žádným překvapením.

MIF22

Pro vývojáře mobilních aplikací je také důležitý cloud, který využívá, či plánuje využít 83 % z nich. V této oblasti dominuje především Apple iCloud, který plánuje nasadit ve své aplikaci 50,4 % oslovených vývojářů a Amazon, o jehož cloudové úložiště se zajímá 49,1 % respondentů. Microsoft Azure chce podle IDC ve své aplikaci pouze 18,6 % z oslovených. Nejvíce, 67,8 % vývojářů, plánuje cloudové služby využít pro push notifikace. 60 % oslovených hodlá cloud využít pro sociální integraci a 48,6 % pro autentizaci uživatelů.


Zdroj: IDC
Zdroj foto: © iQoncept - Fotolia.com

Čtěte dále

IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages