Hlavní navigace

IDC: Prodej virtualizovaných serverů v regionu EMEA rostl ve 4. čtvrtletí 2013 o 9,8 %

7. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Dreaming Andy - Fotolia.com
Zatímco objemu prodeje fyzických serverů klesá, ty virtualizované se těší rostoucí oblibě. Jak se mění podíly hlavních hráčů v oblasti virtualizačních platforem?

Společnost IDC zveřejnila pravidelnou čtvrtletní zprávu o trhu virtualizovaných serverů v regionu EMEA. Podle studie byla virtualizovaná bezmála jedna třetina (33 %) serverů prodaných posledním kvartálu loňského roku. Ve stejném období předchozího roku činil podíl virtualizovaných serverů 30 %.

V reálných číslech se v posledním období roku 2013 prodalo 606 400 fyzických serverů, meziročně o 0,3 % méně. Oproti tomu počet těch virtualizovaných při 200 300 prodaných jednotkách meziročně vyrostl o 9,8 %.

Virtualizačních licencí se v regionu EMEA za kvartál prodalo 282 300 jednotek (meziročně o 12 % více) a tržby z nich dosáhly 456,3 milionu dolarů (meziročně o 14,2 % více).

Fyzické klesají, virtualizované rostou

Za celý rok 2013 se v regionu prodalo 2,2 milionu fyzických serverů, což v meziročním srovnání představuje pokles o 2,7 %. Prodej virtualizovaných serverů a vitualizačních licencí naopak vyrostl o 9,6 %, resp. 13,5 % při 717 000, resp. 1 milionu prodaných jednotek. Tržby z virtualizačního softwaru byly při 1,6 miliardy dolarů o 14,6 % vyšší než v roce 2012.

Trh v regionu EMEA pokračuje v postupnému přesunu k používání placených hypervizorů. Podíl serverů s tímto softwarem vyrostl z 82,4 % celkového objemu prodaných serverů v roce 2012 na 83 % v roce 2013.

VMware vévodí trhu

Andreas Olah, analytik IDC zaměřený na podnikové servery, vysvětluje růst prodeje virtualizovaných serverů tím, že zejména evropské podniky si již tyto produkty „oťukaly“ a začínají využívat i pokročilejší nástroje pro správu a automatizace, které umožňují virtuálním strojům fungovat napříč servery a v hybridních modelech i napříč cloudy.

Zároveň s tím mají výrobci tlačit na prodej ucelených řešení, která jsou napojena na jejich vlastní cloudové produkty. Jako příklad uvedl Andreas Olah VMware a jeho vCloud Hybrid Service nebo Microsoft a jeho Cloud OS. Zákazníci měli napřed být zaskočeni složitostí těchto řešení, ale nyní již mělo dojít k pochopení jejich hodnoty, což vedlo k zvýšenému zájmu trhu.

V rámci EMEA vede v zavádění virtualizovaných řešení region západní Evropy, v němž podíl těchto serverů dosáhl 33,8%. Nejpomaleji jsou tato řešení příjímána v regionu CEE, kam spadají i Česká republika a Slovensko.

Hegemonem trhu v regionu EMEA je společnost VMware, která dosáhla 52% podílu v prodaných jednotkách. Jejím jediným velkým konkurentem je Microsoft s podílem 33 %. Třetí skončila s velkým odstupem Citrix, držící 5% podíl.

Obr. 1 – Tržní podíl výrobců podle počtu prodaných jednotek

MIF22

Zdroj: IDC

Čtěte dále

Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili