Hlavní navigace

IDC snižuje odhad letošního růstu IT trhu na 4,1 %

19. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © buchachon - Fotolia.com
Důvodem je nejistota způsobená volatilitou trhů, nebo situací na Ukrajině.

Společnost IDC ve své čerstvě vydané prognóze snížila odhad letošního růstu světového trhu IT, a to z 4,6 % na 4,1 % v konstantních měnách.

Pokud se předpověď vyplní, poroste letos trh mírně pomaleji než v roce 2013, kdy dosáhl meziročně o 4,5 % vyššího výsledku.

Ve stínu horších prodejů mobilních zařízení

Důvodem snížení odhadu jsou volatilita trhů a neočekávané makroekonomické situace, jako například krize na Ukrajině nebo zpomalování čínské ekonomiky. Tyto faktory podle IDC přispívají k celkové atmosféře nejistoty, která má vliv na ochotu organizací investovat.

Dalším faktorem je podle IDC zpomalování prodejů v segmentu mobilních zařízení, kam společnost řadí telefony a tablety.

Růst chytrých telefonů už nedosahuje té fenomenální expanze posledních několika let, stejně tak prodeje tabletů byly v několika posledních kvartálech nižší, než se očekávalo,“ uvedl Stephen Minton z IDC.

Tato volatilita, spolu s makroekonomickou nejistotou v řadě rozvojových trhů, trochu zastiňuje ten pozitivnější základ podnikového utrácení za IT, a sice, že firmy pokračují v investicích, aby nahradily staré servery, úložiště a síťové prvky. Tyto investice ženou i IT služby, přestože se rostoucí počet firem přesouvá své IT rozpočty do cloudu,“ dodal.

Ukrajina ovlivní region CEE

Co se týče cloudu, IDC uvádí, že do něj do konce letošního roku poputuje 10 % světových rozpočtů na software a že IaaS (infrastruktura jako služba) bude představovat 15 % všech nákladů na servery a úložiště.

Přestože to může znamenat potíže pro výrobce cílící na tradiční IT, z hlediska celkového trhu to bude vyváženo příležitostmi pro poskytovatele cloudových řešení.

Tradiční i cloudoví výrobci však podle IDC budou v příštích 2 – 3 letech těžit z již zmíněných investic do nahrazování starého hardwaru i softwaru. Organizace se totiž podle IDC vydají do cloudu postupně a často budou, alespoň přechodně, využívat hybridní řešení.

IDC uvádí, že o růst se postarají zejména stabilní, rozvinuté trhy, jako jsou Severní Amerika nebo západní Evropa. Náš region CEE letos podle IDC utrpí ukrajinskou krizí. Například v Rusku společnost očekává meziroční pokles trhu o 1 %, stejně jako v roce 2013, což má mít negativní vliv i na další země v regionu. Na druhou stranu zde bude pozitivní roli hrát zvýšení exportu do západně Evropy.

U regionu Jižní Ameriky, ale i Indie, Indonésie nebo Turecka, IDC jako negativní faktor uvádí inflaci.

Zdroj: IDC

Čtěte dále

Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Speciál: Jak si správně naplánovat reakci na kyberútoky
Speciál: Jak si správně naplánovat reakci na kyberútoky
Check Point: Vlna facebookových podvodů míří i na české uživatele
Check Point: Vlna facebookových podvodů míří i na české uživatele
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
IdeaSense spojuje síly s O2, společně v ČR inovují 5G sítě
IdeaSense spojuje síly s O2, společně v ČR inovují 5G sítě