Hlavní navigace

IDC: Trh IT služeb v regionu CEE se vrací k růstu díky třetí platformě

7. 9. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © maxkabakov - Fotolia.com
Trh má do roku 2019 růst o necelých 5 % ročně, a to zejména díky aplikacím třetí platformy. Poskytovatelé služeb mají nyní podle IDC vynikající příležitost pomoci podnikům využít nové možnosti IT ke zlepšení obchodních výsledků.

Společnost IDC zveřejnila novou prognózu vývoje trhu IT služeb v regionu střední a východní Evropy (bez Ruska), která přináší dobré zprávy pro všechny poskytovatele. Trh se totiž po delším období stagnace má vzpamatovat a růst o 4,8 % ročně až do roku 2019, kdy má jeho hodnota přesáhnout 11 miliard dolarů.

IDC tento pozitivní vývoj odůvodňuje probíhající transformací podniků směrem ke konceptu digitálního byznysu. Tato digitalizace se projevuje napříč všemi složkami podniku, ať jde o procesy, produkty nebo služby. Podniky zároveň čím dál více využívají technologie třetí platformy, tedy cloud, mobilní zařízení, velká data, sociální sítě a další.

IDC si zároveň všímá, že řada podniků sice chápe výhody investic do nových informačních technologií, ale zároveň mají potíže s jejich nasazením tak, aby vedlo k lepším výsledkům byznysu.

Tento scénář představuje vynikající příležitost pro poskytovatele IT služeb, kteří mohou podnikům pomoci propojit jejich IT a obchodní cíle. Poskytovatelům to pomůže zvýšit jejich konkurenceschopnost a dá jim to příležitost získat nové zakázky,“ uvedl Vladimir Kroa, šéf programu podnikových služeb a řešení v IDC CEMA.

Inovace místo konzervace

Čtvrtina peněz utracených za IT služby ve střední a východní jde na podporu a školení. Tyto segmenty podle IDC zůstávají spolehlivým zdrojem příjmů pro poskytovatele, navzdory tlaku na snížení marží. Podniky však podle IDC zároveň opouštějí dosavadní pasivní přístup a spouštějí inovativní projekty, které vyžadují nová IT řešení.

Právě projektové služby tvoří podle IDC nadpoloviční většinu příjmů poskytovatelů v regionu a právě jejich zásluhou má trh v příštích letech růst. Tradiční outsourcing tvoří 40 % trhu, ale čelí tlaku ze strany cloudových modelů.

IDC uvádí, že ve srovnání s předkrizovým obdobím se trh IT služeb stal podstatně konkurenčnějším prostředím. Zákazníci si podle analytiků podstatně více promýšlejí investice, neboť zpětně vidí, že řada dřívějších investic nebyla zcela nezbytná.

Na trhu se zároveň objevují noví dodavatelé, a to zejména v oblasti aplikací třetí platformy. Dalším faktorem je konsolidace shora, kdy globální hráči akvírují místní systémové integrátory.

Na druhou stranu, segment IT služeb podle IDC zůstává „osobním“ a zákazníci rádi uzavírají služby s lokálními poskytovateli. Ve střední a východní Evropě je podle IDC je hrstka regionálních hráčů, ovšem na úrovni jednotlivých států existují systémoví integrátoři, kteří úspěšně konkurují globálním poskytovatelům typu HP, IBM, Atos nebo Accenture.

Zdroj: IDC

Čtěte dále

Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili