Hlavní navigace

IDC: Trh tiskových služeb v regionu CEMA kvete, prodej tiskáren a náplní naopak

17. 5. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © pab_map - Fotolia.com
V roce 2015 došlo v regionu k téměř 10% nárůstu tržeb z tiskových služeb, zatímco prodej zařízení se propadl o 19 % a prodej spotřebního materiálu o bezmála 7 %. Svou roli sehrála i nastupující digitalizace, která vůbec poprvé zapříčinila pokles počtu vytištěných stran v podnicích.

Společnost IDC ve své nové studii zmapovala stav trhu tisku v regionu CEMA (střední a východní Evropa, Blízký východ a Afrika) v uplynulém roce 2015. Z výsledků vyplývá, že zatímco prodej tiskáren, multifunkcí a spotřebního materiálu klesá, zájem o tiskové služby a řešení naopak stále roste. Kromě toho v regionu došlo k zásadnímu zvratu.

Digitalizace klepe na dveře

Jeden z nejdůležitějších poznatků vyplývajících ze studie je skutečnost, že koncoví uživatelé z podnikového sektoru vůbec poprvé hovoří o poklesu počtu vytištěných stránek vlivem digitalizačních iniciativ,“ uvedl programový ředitel IDC CEMA Mitri Roufka.

Digitalizace procesů, které dříve vyžadovaly papír, se stává stále důležitějším faktorem a jako taková představuje hlavní dlouhodobou hrozbu výrobcům tiskových zařízení. Má totiž velký potenciál ještě více snížit objem stránek vytištěných v podnicích, což bude následně mít dopad i na prodej spotřebního materiálu,“ dodal Roufka.

IDC zdůrazňuje, že by výrobci (ale i zbytek řetězce až po resellery) měli tuto situaci vnímat jako příležitost a nabízet podnikům chytré multifunkce a řešení zaměřená na workflow. Současný stav podle analytiků přeje proaktivním firmám, které nebudou čekat, až je klienti osloví, ale samy nabídnou pomoc s digitalizací.

Tisková zařízení trpěla, ale trhy v ČR a SR rostly

Trh tiskových zařízení v regionu CEMA dopadl v roce 2015 mizerně. Prodej zařízení se snížil o 19 % na 10,5 milionu a hodnota prodaných kusů poklesla o 19,6 % na 3,25 miliardy dolarů. Příčinou byla podle IDC kombinace řady negativních faktorů – nízkých cen ropy, nepříznivých kurzů, politické nestability nebo přímo vojenských konfliktů.

Na druhou stranu, v řadě zemí střední Evropy včetně České republiky a Slovenska se v roce 2015 meziročně zvýšil počet prodaných zařízení, místy dokonce dvouciferně. Země o kus dál na východě naopak dopadly z celého regionu nejhůře – například v Moldávii, Tadžikistánu nebo Uzbekistánu se trhy propadly o více než 50 %.

Jedinými kategoriemi, u kterých došlo v roce 2015 k růstu prodeje, byla barevná laserová zařízení formátu A3 a produkční zařízení. Obecně to však byla inkoustová zařízení, u kterých došlo k mírnějšímu poklesu ukazatelů. V dřívějších letech si přitom vždy vedla lépe laserová zařízení. IDC dodává, že zatímco poptávka po spotřebitelských „inkoustovkách“ klesla, u podnikových byla prakticky totožná jako v roce 2014.

Poptávka po kompatibilním spotřebním materiálu

Spotřební materiál (inkoust a tonery) vygeneroval v roce 2015 v regionu CEMA tržby ve výši 6,73 miliardy dolarů, což je o 6,7 % méně než o rok dříve. Hodnota prodaných tonerů se snížila o 6,7 %, u inkoustových náplní to bylo dokonce o 9,9 %.

Hlavním trendem, které IDC v této oblasti vysledovalo, byla rostoucí poptávka po kompatibilních náplních na úkor nakupování originálních. Pokles výsledků v segmentu spotřebního materiálu nebyl tak markantní jako v segmentu tiskového hardwaru, což podle IDC vypovídá o tom, že uživatelé tisknout potřebují, jen nechtějí nakupovat nová zařízení.

Tiskové služby nabízejí obrovský potenciál

V oblasti tiskových služeb došlo v regionu CEMA k nárůstu tržeb o 9,4 % na 1,62 miliardy dolarů. Trh tiskových služeb je zde podle IDC stále malý ve srovnání s např. západní Evropou, což neznamená nic jiného než prostor a potenciál pro poskytovatele.

Za zmínku stojí i skutečnost, že deset největších trhů vygenerovalo 82 % celkových tržeb z tiskových služeb v regionu CEMA. To znamená, že se v oblasti nachází řada zemí, které jsou z hlediska tiskových služeb prakticky nepolíbené a podle IDC čekají na proaktivní výrobce a poskytovatele.

Graf – Vývoj tržeb z tiskových zařízení, spotřebního materiálu a tiskových služeb

 

Zdroj: IDC

Čtěte dále

Náplně do tiskáren: alternativy hroutí výnosný byznys
Náplně do tiskáren: alternativy hroutí výnosný byznys
Michael Vlček je account managerem pro projektory v Epsonu
Michael Vlček je account managerem pro projektory v Epsonu
Výkonné monitory Philips pro práci a videokonference
Výkonné monitory Philips pro práci a videokonference
Dell Technologies představuje projekt Fort Zero, chce proměnit kyberbezpečnost
Dell Technologies představuje projekt Fort Zero, chce proměnit kyberbezpečnost
MMD si nachystalo nové monitory pro náročné spotřebitele, profesionály i hráče
MMD si nachystalo nové monitory pro náročné spotřebitele, profesionály i hráče
Apple představil nálož novinek, přichází Vision Pro
Apple představil nálož novinek, přichází Vision Pro