Hlavní navigace

IDC: Veřejný sektor střední a východní Evropy nevyužívá potenciál umělé inteligence

19. 11. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © agsandrew - Fotolia.com
Přestože si je český veřejný sektor vědom potenciálu AI, pokulhává zejména v koordinaci předání dat v odpovídající kvalitě a formátu či nedostatku interních zaměstnanců s odpovídajícím know-how.

Společnost IDC ve svém průzkumu uvádí, že již 30 % západoevropských organizací veřejného sektoru používá řešení, která ve své každodenní činnosti využívají algoritmy umělé inteligence (AI).

Dalších 20 % pak plánuje implementovat řešení na bázi AI do konce roku 2020. Na druhou stranu ve střední a východní Evropě využívá umělou inteligenci v každodenních procesech pouze 3 %, respektive 8 % institucí.

Podle Indexu digitální ekonomiky a společnosti 2020 jsou v této oblasti na špičce Finsko, Švédsko a Dánsko, poslední příčky obsadilo Rumunsko či Bulharsko. Výjimkou mezi východoevropskými zeměmi je Estonsko, jeden z lídrů digitalizace v Evropě.

Využití dat má potenciál především ve veřejném sektoru

Analytici poukazují na to, že privátní sektor již dnes umělou inteligenci běžně využívá k automatizaci manuálních úkolů, k lepšímu rozhodování i pro zlepšování kvality služeb zákazníkům.

Využití AI ve veřejném sektoru může být velmi různorodé. Respondenti IDC napříč Evropou uvedli, že nejčastěji používají umělou inteligenci k odhalování a potírání podvodů (28 % odpovědí) a ke zlepšení efektivity výběru daní (27 % odpovědí).

Jako další důvody v průzkumu uvedli personalizaci služeb pro občany (26 % odpovědí), sledování a hlášení nehod v reálném čase (26 % odpovědí) a stanovení optimální úrovně sociálních výdajů (25 % odpovědí).

Česko si je vědomo potenciálu dat, využití v praxi se v jednotlivých organizacích liší

Organizace veřejného sektoru v České republice jsou si vědomy potenciálu AI technologií. Všichni respondenti z řad českých institucí potvrdili vysokou důležitost dat v rozhodovacích procesech,“ uvádí Jan Alexa ze společnosti IDC

Podle něj se však rozcházejí v odpovědi na dotaz, zda je deklarovaná důležitost promítnuta v reálné praxi. Dodává, že z výzkumu vyplývá též fakt, že tam, kde jsou data sbírána v rámci plnění základních úkolů rezortu a existuje dlouhodobý plán tvorby statistických reportů, se data daří sbírat a jsou reportována včas.

Odlišná situace je v případě, že sběr dat probíhá ad hoc nebo v případě nutnosti mezirezortní spolupráce. „Většina respondentů se shodla na důležitosti a dobré funkčnosti registrů a spolupráce s ČSÚ,“ doplňuje Alexa.

Ministerstva a úřady s dedikovanými útvary pro analýzu datových zdrojů jsou podle něj při mezirezortní spolupráci pružnější. Tam, kde chybí samostatné analytické oddělení, je často problém v koordinaci předání dat v odpovídající kvalitě a formátu.

Je nutné budovat důvěru v AI

Průzkum identifikoval také hlavní bariéry pro zlepšení využití dat ve státní správě České republiky. Mezi ně patří například nevhodně zvolená problematika k vytěžení dat či špatně nastavené procesy nebo těžko vytěžitelná Business inteligence vrstva.

Analytici poukazují i na limitace zákonných zmocnění (problémem podle nich není GDPR, ale obava z anonymizovaných dat), preference papírové stopy u některých procesů či dat či na nedostatek interních zaměstnanců disponujících odpovídajícím know-how.

Abychom v budoucnu mohli využít AI pro analýzy složitějších sociálně-ekonomických procesů ve státní správě, je třeba postupně budovat důvěru v řešení AI jak mezi osobami s rozhodovací pravomocí, úředníky a dalšími zaměstnanci veřejného sektoru, tak i mezi širokou veřejností,“ uvedl Petr Šlajchrt z SAS Institute.

Základem podle něj je, aby dodavatel AI řešení pro oblast veřejného sektoru plně rozuměl procesům a znal architekturu celého ekosystému. Skutečnost, že se digitalizace začíná rozbíhat, potvrdil i vládní zmocněnec pro IR a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

Stále více klíčových rozhodnutí se dnes odehrává v online světě. Proto potřebujeme digitální identitu ve smyslu národní identity, s níž se občan bude schopen přihlásit nejen do své datové schránky, ale do všech systémů,“ uvedl Dzurilla.

Zdroj: SAS

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Asus ExpertBook B9: vybavená kancelář pod kilogram
Asus ExpertBook B9: vybavená kancelář pod kilogram
ComSource: Firmy si už s jedním antivirem nevystačí, trendem je sanitizace dat
ComSource: Firmy si už s jedním antivirem nevystačí, trendem je sanitizace dat
David Kolenatý jmenován corporate sales managerem české pobočky Dell Technologies
David Kolenatý jmenován corporate sales managerem české pobočky Dell Technologies
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili