Hlavní navigace

IDG Connect: Budoucností podnikového cloudu jsou hybridní architektury

20. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Woody - Fotolia.com
Blízká budoucnost podnikového cloudu bude mít podle nové studie podobu hybridních architektur postavených na PaaS a DbaaS.

Průzkum, který na zadání společnosti Oracle a provedla společnost IDG Connect, zkoumal blízkou budoucnost podnikového cloudu. Podle odpovědí respondentů z řad manažerů a zaměstnanců IT bude bude podnikovému cloudu v roce 2017 dominovat poskytování databáze a platformy jako služby, na kterých budou postaveny hybridní architektury.

Právě ty označilo nejvíce respondentů (36 %) za další krok v nasazování cloudových technologií v jejich podniku. Soukromý cloud bude příštím krokem ve 32 % dotázaných podniků, veřejný jen v 17 %.

Změna priorit v cloudových službách

Studie dále ukazuje, že soukromý cloud se již dočkal plošného přijetí a stal se standardní technologií, kterou nasadilo již 60 % dotazovaných podniků. Do roku 2017 by jejich podíl mohl vyrůst až na 82 %.

V prostředí soukromých cloudů pak respondenti za v současnosti nejdůležitější technologii označili SaaS (software jako služba), kterou zvolilo 68 %.

Druhou nejdůležitější službou je DbaaS (databáze jako služba) kterou označilo 61 % respondentů. Třetí je PaaS (platforma jako služba), již označilo 57 %.

Toto pořadí se však má během příštích dvou let změnit. V rámci soukromých cloudů bude podle průzkumu nejdůležitější službou databáze (29 %), následované platformami (26 %). Teprve na třetím místě se v tomto výčtu nachází software (23 %).

Obavy i zkušenosti

Nasazování soukromých cloudů podle studie stále provázejí významné překážky. Nejčastěji byly zmiňovány obavy o bezpečnost dat (uvedlo je 55 % respondentů), problémy integrace se stávajícími aplikacemi (47 %), potřebné technické znalosti (45 %) a cena hardwaru (44 %).

Při nasazování soukromých cloudů však organizace získaly i řadu zkušeností. Pro úspěšnou implementaci soukromého cloudu považuje 34 % respondentů za nejdůležitější efektivní a účinné řízení, 27 % standardizaci IT, 25 % podporu klíčových lidí s rozhodovacími pravomocemi pro příslušný projekt a 17 % zajištění silného řízení v době, kdy firemní IT prochází rozsáhlými změnami.

Náš průzkum ukázal, že rozhodujícím přístupem podniků ke cloudu se stane cloud hybridní, kde klíčovou funkcionalitou bude možnost hladce a bezpečně přecházet od soukromého cloudu k veřejnému a zase zpět,“ uvedl k výsledkům průzkumu John Abel, senior director společnosti Oracle pro oblast EMEA.


Studie byla provedena pomocí on-line průzkumu mezi 300 respondenty ve vybraných státech oblasti EMEA (Velká Británie, Francie, Německo, Rusko, Spojené arabské emiráty a Jihoafrická republika).

cyber23

Respondenty byli manažeři a zaměstnanci IT s rozhodovací pravomocí z velkých společností nad 250 zaměstnanců.

Zdroj: Oracle

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili