Hlavní navigace

Intel představil budoucnost ve znamení nových procesorů Atom

23. 2. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor:
Intel na Mobile World Congress uvedl dva nové procesory, LTE platformu, novinky na poli mobilního zabezpečení a víceleté smlouvy s výrobci mobilních zařízení.

Společnost Intel představila na setkání Mobile World Congress ústy své prezidentky Renee Jamesové rozšíření portfolia počítačových a komunikačních produktů.

V prvé řadě jde o dva nové procesory řady Intel Atom a komunikační platformu postavenou na standardu LTE-Advanced.

Renee Jamesvá rovněž oznámila uzavření víceletých smluv se společnostmi Lenovo, Asus, Dell a Foxconn. Cílem těchto smluv je rozšíření dostupnosti mobilních zařízení postavených na technologiích Intel.

Nové Atomy – 64bit proniká do mobilních zařízení

Intel představil nový procesor Intel Atom Z3480 (Merrifield), taktovaný na 2,13 GHz. Procesor je určen pro chytré telefony a tablety postavené na platformě Android. Merrifield je připraven na 64bitový provoz a podle Intelu nabízí výpočetní výkon pro střední i výkonnostní segment a ve své třídě má nabízet nejdelší provoz na baterii.

Nový procesor je postaven na 22nm mikroarchitektuře Intel Silvermont a je vybaven grafickým jádrem PowerVR Series Graphics IP dodávaným společností Imagination Technologies. Je určen pro spárování s platformou Intel XMM 7160 LTE (viz níže).

Merrifield je podle výrobce vůbec prvním SoC Intel Atom vybaveným novou technologií Intel Integrated Sensor Solution, která dokáže spravovat data ze senzorů, čímž má udržovat aplikace v kontextovém povědomí i v režimu nízké spotřeby.

Intel očekává, že první zařízení Merrifield od různých výrobců se na trhu začnou objevovat počátkem druhého čtvrtletí.

Renee Jamesová v kontextu uvedení nových Atomů podotkla, že všechny procesory Intel Atom jsou dnes 64bitové a připravené na příchod jakéhokoliv 64bitového operačního systému pro mobilní zařízení.

64bitový provoz se přesouvá od stolních počítačů do mobilních zařízení. Jsme jedinou společností, která dodává 64bitové procesory podporující různé operační systémy a schopné podporovat i 64bitový Android, až bude uveden na trh,“ uvedla.

Intel rovněž představil detaily druhého 64bitového procesoru Moorefield, který je určen pro zařízení očekávaná ve druhé polovině letošního roku. Moorefield podle Intelu přidává dvě další jádra architektury Intel (IA), takže celkem dosahuje operační frekvence 2,3 GHz, má rozšířené GPU a má podporovat rychlejší paměti. Moorefield má být optimalizován pro novou LTE platformu Intel XMM 7260.

Až 300 Mb/s s novou LTE platformou

Platforma Intel XMM 7260 nabízí agregaci operátorů (jeden čip podporuje až 23 kombinací), rychlost kategorie 6 a podporu pro TDD LTE a TD-SCDMA. Intel tvrdí, že právě díky agregaci operátorů dosáhne platforma 7260 při vrcholné rychlosti 6 downloadu až 300 Mb/s a uploadu až 50 Mb/s.

Platforma 7160, kterou Intel uvedl vloni a na níž je XMM 7260 postavena, již podle výrobce disponuje certifikací pro provoz na sedmdesáti procentech LTE sítí po celém světě a propojuje stále více produktů, jako jsou chytré telefony, tablety, počítače typu 2 v 1, ultrabooky a další.

Z firem aktuálně uvádějí, anebo plánují uvést produkty postavené na platformě LTE, společnosti jako Acer, Asus, Dell, Lenovo nebo Samsung.

Novinky na poli mobilního zabezpečení

Divize Intel Security a McAfee stojí za uvedením nových bezpečnostních řešení pro mobilní zařízení. Intel Device Protection Technology (Intel DPT) má chránit zákazníky proti hrozbám a firemním klientům má umožnit oddělit na zařízeních Intel s operačním systémem Android osobní a firemní data.

Rozšíření pro zařízení s Intel DPT mají v průběhu roku nabídnout například AirWatch, Citrix nebo McAfee. První zařízení vybavená Intel DPT se mají objevit na trhu ještě v průběhu roku. 

Renee Jamesová rovněž odhalila funkce bezplatného řešení McAfee Mobile Security, které je nyní k dispozici na platformě Android. Řešení disponuje antivirem, ochranou aplikací, webovou ochranou, filtrem pro volání/SMS a ochranou proti odcizení.

Nové smlouvy s výrobci otevřou Atomům cestu na trh

Na závěr oznámila Jamesová uzavření víceletých smluv s výrobci mobilních zařízení. Intel a Lenovo chtějí představit nové tablety a telefony ještě letos, a to v široké škále od low-endů až po nejvyšší segment. Lenovo navíc oznámiloa záměr zabudovat Intel LTE konektivitu i do svých ultrabooků a multimodálních řešení.

Společnost Asus oznámila, že ještě letos nabídne komplexní portfolio chytrých telefonů a tabletů postavených na technologiích Intel. Na Mobile Wolrd Congress již výrobce představil Asus Fonepad 7 LTE, který je vybaven procesorem Intel Atom a konektivitou Intel LTE.

Dlouhodobou vzájemnou spolupráci s Intelem rozšířil i Dell a chce představit o řadu nových tabletů, jež začala s uvedením řady Dell Venue na podzim loňského roku. Produkty budou postaveny jak na Androidu, tak na Windows.

cyber23

Poslední smlouva byla uzavřena se společností Foxconn na nová zařízení s operačním systémem Android. Intel nabídne procesory Atom a své komunikační platformy pro řadu produktů Foxconn, přičemž první tablety mají být uvedeny ještě letost.

Zdroj: Intel

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu