Hlavní navigace

Intel: řada procesorů Xeon 7500

19. 4. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor:
Intel uvedl řadu procesorů s typovým označením Intel Xeon 7500. Procesory Intel Xeon jsou rozšiřitelné, takže lze servery osadit dvěma až 256 procesory.
  • Výrobce: Intel
  • Distributoři ČR: ABC Data, Asbis CZ, AT Computers, Avnet (VAD), Sitronics IT, Tech Data Distribution
  • Distributoři SR: ABC Data SK, Asbis SK, AT Computers SK, Avnet Technology Solutions Slovakia (VAD), Tech Data Distribution SK, WesTech Slovakia
  • Více informací: www.intel.cz

Procesory nabídnou v průměru třikrát lepší výkon než stávající řada procesorů Intel Xeon 7400 a pyšní se více než 20 novými bezpečnostními funkcemi.

Řada procesorů Intel Xeon 7500 nabízí kombinovaný škálovatelný výkon, vyšší spolehlivost a nižší celkové pořizovací náklady. Nové procesory urychlí přechod od vlastních systémů ke standardizovaným serverům postaveným na procesorech Intel. Díky těmto novým systémům mohou IT manažeři nahradit až dvacet starších, jednojádrových serverů o čtyřech čipech jedním jediným serverem s procesory řady Intel Xeon 7500, a to při udržení stejné úrovně výkonu. Zároveň tak lze ušetřit až 92 % odhadovaných nákladů na energii a dosáhnout návratnosti investice jeden rok díky úspoře energie, nákladů na chlazení a licence.

Zákazníci, kteří si nemohou ve svém provozu dovolit neplánované prodlevy či zpoždění, například nemocnice nebo burzy, mohou využít více než dvacítky nových funkcí. Ty jsou zárukou obrovského zvýšení spolehlivosti, dostupnosti a údržby (RAS). Byly navrženy tak, aby zlepšily ochranu integrity dat, dostupnost výkonu a minimalizovaly případné prostoje a prodlevy.

Navíc jde o první procesor Xeon vybavený funkcí Machine Clerk Architecture (MCA) Recovery, tedy funkcí, která procesoru umožňuje spolupracovat s operačním systémem a virtuálním správcem počítače. Díky tomu je schopna opravovat jinak fatální systémové chyby. Tato funkce byla dosud k dispozici pouze u rodiny procesorů Intel Itanium a u procesorů RISC.

Řada procesorů Intel Xeon nabízí jedinečnou škálovatelnost, a to díky modulárním stavebním blokům, které jsou propojovány technologií IntelQuickPath. Ta umožňuje vytvářet cenově velice úsporné a vysoce škálovatelné servery s osmi procesory, které nevyžadují speciální „správcovské uzly“ (node controller) k tomu, aby se jednotlivé části „slepily“ dohromady. Společnost Intel rovněž spolupracuje s předními dodavateli počítačových systémů na nabídce „ultraškálovatelných“ systémů s 16 procesory pro firemní použití a až 256 procesory a podporou pro 16 TB (jeden terabajt je 1000 GB) paměti pro nejnáročnější systémy zajišťující provoz těch nejnáročnějších aplikací, jako jsou finanční analýza, numerická předpověď počasí nebo sekvencování genomu.

Procesory Intel Xeon 7500 nabídnou dosud nejvyšší nárůst výkonu v dějinách procesorů Xeon. Nový procesor je průměrně třikrát rychlejší než jeho předchůdce, což bylo ověřeno napříč širokým spektrem testovacích platforem. Nový procesor dosáhl více než dvaceti světových rekordů v testech na platformách Cisco, Dell, Fujitsu, IBM, NEC a SIG.

Nová řada procesorů Intel Xeon 7500 reaguje na stále sílící trend, v jehož rámci IT firmy virtualizují aplikace s nejvyšší důležitostí, jako je například Enterprise Resource Planning. Nová řada procesorů nabízí až osmkrát větší šířku paměťového pásma a čtyřnásobnou kapacitu paměti než řada Intel Xeon 7400. Nové procesory nabídnou na čtyřsoketové platformě podporu až pro 1 TB (1 000 GB) paměti. Virtualizační technologie Intel obsahující jak nové funkce I/O virtualizace, tak Intel Virtualization Technology (VT) FlexMigration umožňuje VM migraci napříč všemi platformami postavenými na mikroarchitektuře Intel Core. Je tak zaručena ochrana investic pro administrátory, kteří usilují o využití skupin virtualizovaných systémů pro lepší obnovu v případě nečekaného selhání, lepší vyvážení pracovní zátěže a rovněž optimální údržba.

Nová dvoučipová rozšiřitelná platforma využívající procesory řady Intel Xeon 7500 se vyznačuje vysokou kapacitou paměti a je díky tomu ideální pro náročné databáze a virtualizační prostředí. Řada procesorů Intel Xeon 7500 je nabízena ve čtyřjádrových, šestijádrových a osmijádrových verzích, které mají díky technologii Intel Hyper-Threading dvojnásobný počet vláken. Levnější řešení pro dvoučipové servery s vysokými nároky na paměť nabízí řada Intel Xeon 6500.

Nová řada procesorů Intel Xeon 7500 podporuje až osm integrovaných jader a 16 vláken. Lze ji rozšířit až na 32 jader a 64 vláken na jednu čtyřčipovou platformu, anebo 64 jader a 128 vláken na osmičipovou platformu. Procesory se dodávají s kmitočtem až 2,66 GHz a s pamětí 24 MB Intel Smart Cache, čtyřmi linky Intel QPI a technologií Intel Turbo Boost. Procesory dosahují TDP (Thermal Design Point) na úrovni od 95 do 130 wattů.

MIF22

Procesor Intel Xeon X7560 s osmi jádry a 24 MB cache paměti je určen po paralelní, datově náročný provoz. Intel Xeon X7542 je frekvenčně optimalizovaný procesor o šesti jádrech. Dosahuje rychlosti 2,66 GHz a je určen pro vysoce náročné výpočetní aplikace zejména v oblasti vědy a finančních služeb.

Doporučené koncové ceny: od 744 do 3692 dolarů při odběru 1000 kusů.

Čtěte dále

Mallpay se mění na Skip Pay, novinkou je platba na třetiny
Mallpay se mění na Skip Pay, novinkou je platba na třetiny
Využijte personalizovaný zákaznický servis a získejte oddané zákazníky, kteří na vás jen tak nezapomenou
Využijte personalizovaný zákaznický servis a získejte oddané zákazníky, kteří na vás jen tak nezapomenou
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Globální poptávka po monitorech je relativně stabilní
IDC: Globální poptávka po monitorech je relativně stabilní