Hlavní navigace

Investicemi k úsporám

29. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: WBI
Doby, kdy se inovace odehrávaly zejména ve zcela revolučních objevech, které se zaváděly do výroby, jsou už dávno pryč. Průmyslová revoluce skončila. Žijeme ve světě, kde velká část HDP vzniká v terciární sféře – tj. ve službách.

Revoluční inovace už nejsou o tom, že bychom koně nahradili parním strojem a parní stroj dieselovým agregátem. Jsou o tom, že hledáme způsoby, jak inovovat své služby a optimalizovat jejich chod. Drtivá většina inovací dnešních firem se tak odehrává v kontextu inovací procesů. A právě tyto inovace pak přinášejí úspory, zvýšené tržby a potažmo i spokojenější zaměstnance a zákazníky – neboli trvalou udržitelnost obojího.

Nejlepším příkladem investic, které jednoznačně přinášejí úspory, jsou podnikové informační systémy a další nástroje pro podporu a řízení procesů, jako jsou třeba nástroje pro EPM (Enterprise Project Management). Sám mám možnost u našich zákazníků na vlastní oči vidět, jak i relativně jednoduchý skript může radikálním způsobem zefektivnit některé procesy prostě tím, že eliminuje prvek lidské práce, čímž vedle zrychlení celého procesu dojde také k odstranění veškerých chyb, přehlédnutí, atd.

Inovace, ke kterým v posledních letech díky masivním investicím klíčových hráčů v oblasti IT, došlo, navíc přinesly další fenomén současné doby – cloud. V řadě případů dokáže odstranit i samotnou nutnost investic, protože potřebnou infrastrukturu, včetně samotného softwaru – přirozeně vyjma jeho customizace – převede do provozních nákladů s jasně definovatelnou a predikovatelnou výší měsíčních poplatků.

Když naše firma v roce 2009 potřebovala při rozjezdu vyřešit takovou elementární věc, jako je elektronická pošta, sdílení kalendářů a kontaktů, museli jsme si koupit vlastní server, licenci na Windows Server, licenci na Exchange a všechno nainstalovat, nakonfigurovat a následně samozřejmě také spravovat, zálohovat, atd.

Dnes přitom firmě stačí vyplnit dva formuláře na webu a všechno má v rámci cloudové služby připravené do pěti minut. A kromě elektronické pošty dostane v rámci Office 365 rovnou také Lync a odlehčenou verzi SharePointu. Tedy právě ty věci, které mají potenciál přinést do firmy inovaci a zefektivnění procesů, protože samotný e-mail s push synchronizací s mobilním telefonem už je dnes opravdu nezbytný základ a ne nějaká inovace.

A je dost možné, že tak, jak se dnes koukáme na e-mail, budeme se za nějakých 15 – 20 let dívat i na unified communications řešení, CRM systémy, ERP systémy, EPM a další nástroje. E-mail nám neuvěřitelným způsobem šetří čas i náklady, proto ho každá firma a dokonce i jednotlivec považuje za naprosto základní vybavení, podobně jako třeba elektřinu, tekoucí vodu, automobil a mnoho dalších inovací, do kterých musely být nainvestovány obrovské prostředky, aby následně mohly přinášet ještě podstatně větší úspory. Přesto si řada firem dnes myslí, že úspor lze dosáhnout i bez investic do inovací. To si ostatně mysleli i výrobci koňských povozů před nějakými sto lety.


Autor je vrcholovým manažerem, který založil a vybudoval několik úspěšných firem ve vysoce konkurenční oblasti ICT. Má za sebou více než deset let zkušeností s řízením IT společností. Kontaktovat jej můžete na rpaskovsky@wbi.cz.

Čtěte dále

Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
AT Computers je inovátorem roku společnosti Microsoft v ČR a SR
AT Computers je inovátorem roku společnosti Microsoft v ČR a SR
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Salesforce: 78 % pracovníků zákaznického servisu se potýká s rychlostí a kvalitou
Salesforce: 78 % pracovníků zákaznického servisu se potýká s rychlostí a kvalitou
IDC: Ekonomiky zpomalují, spolu s nimi i zájem o chytrou domácnost
IDC: Ekonomiky zpomalují, spolu s nimi i zájem o chytrou domácnost
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line