Hlavní navigace

IT trendy podle HP Fora 2011

26. 4. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V pražském hotelu Hilton se 21. 5. 2011 konala konference HP Forum. Jaké trendy odhadují společnosti HP a Intel v následujících letech a co čekat v oblasti cloud computingu?

Ester Kočičková a Pavel Klimuškin, ředitel HP ESSNPřivítání 300 účastníků se ujala Ester Kočičková jako výchovná poradkyně, která dohlížela nad celým programem konference. Poté, co vyzvala méně ukázněné návštěvníky k potlesku, jí přišel předat boa Pavel Klimuškin, HP enterprise servers storage a networking country manager, který představil současné trendy na základě průzkumu HP.

Podle výzkumu je 98 % oslovených manažerů ze soukromé i veřejné sféry přesvědčeno, že inovace budou kritickým faktorem pro úspěch jejich organizací v nejbližších pěti letech. Více než tři čtvrtiny manažerů (76 %) rovněž předpokládají, že množství inovací se v následujících dvou letech zvýší o 20 %. Podle výsledků průzkumu je rovněž většina senior manažerů přesvědčena, že do roku 2015 bude 18 % jejich IT infrastruktury dodáváno formou veřejného cloudu a 28 % cestou privátního cloudu.

Za hlavního partnera konference, společnost Intel, vystoupil Evžen Pavlovský, regional enterprise business manager CEE a svou prezentaci uvedl jako „Tommorow’s cloud starts today.“ Když jste v minulosti chtěli vybudovat továrnu, museli jste vyřešit, kde vybudujete energetický zdroj, v průběhu času se však již stačilo pouze připojit na existující síť. Analogicky to podle Evžena Pavlovského platí dnes pro IT infrastrukturu – cloudEvžen Pavlovský, regional enterprise business manager CEE a svou prezentaci uvedl jako „Tommorow’s cloud starts today.“ . Upozornil také na consumerizaci IT, kde rolí IT oddělení se postupně stává integrace technologií, které si do firem přinášejí sami zaměstnanci.

Jalkou má Intel vizi cloudu pro rok 2015? Cloud by měl být co nejvíce federalizovaný (bezpečně sdílet data mezi veřejným a privátními cloudy), automatizovaný (více inovací, méně řízení) a měl by si být vědom, k jakým zařízením (notebook, tablet, desktop, telefon) uživatel přistupuje a umět se tomu přizpůsobit. Aby Intel mimo jiné naplňoval tuto vizi, stal se technickým poradcem sdružení Open Data Alliance, která šíří IT požadavky na otevřená a spolupracující cloudová řešení.

Jan Kameníček, generální ředitel společnosti HP, začal u vysvětlení všech pojmů od cloud computingu a upozornil, že veškerý výpočetní výkon dnes podle něj dosahuje sotva 10% využití. Efektivita je pak právě jeden z hnacích motorů cloud computingu.

Co HP považuje za tři globální mega trendy?

  • Technologický rozvoj a změny –  zvyšuje se výkon, objem datových úložišť, posun v oblasti sítí, geometricky narůstají data. Do budoucna lze očekávat 2 mobilní zařízení na uživatele a až 4 mld. lidí s přístupem na internet.
  • Změna obchodních modelů – dříve bylo pro obsluhu klientů celosvětově potřeba mnoho poboček, nebo mnoho klasických prodejních partnerů. Jan Kameníček, generální ředitel společnosti HPDnes 1,6 mld. lidí s připojením k internetu z celkových 6 mld. dokáže obsloužit jeden serverový systém. Roste význam internetových prodejců.
  • Měnící se populace/pracovní síla – až generace teenagerů (15-20 let) doroste, nebude mít kulturní blok vůči internetové komunikaci a sociálním sítím. V důsledku se změní až 80 % kancelářských prostor. Na základě flexibilních pracovních kontraktů a pracovních dob budou zaměstnanci odměňováni podle přidané hodnoty firmě, ne podle stráveného času.

HP na tyto trendy reaguje konceptem Instant-on-Enterprise – firmy, která je neustále připravená na změnu:

cyber23

  • zaměstnanci a zákazníci s trvalým přístupem na internet odkudkoliv,
  • požadavek na okamžitou reakci na změny obchodních procesů,
  • společnost 100% závislá na ICT,
  • online informace řídící obchodní procesy (digitalizace, analýza),
  • hybridní model dodávky služeb,
  • bezpečnost a dostupnost,
  • tlak na náklady – standardizace a automatizace.

V hybridním modelu budou CIO především větších společností podle Jana Kameníčka muset přijmout čtyři základní role: vybudovat vnitrofiremní IT služby založené na privátním cloudu, transformovat starou infrastruktru, aplikace a procesy; řídit portfolio služeb a řídit spotřebu prostředků (aby podnik nenakupoval sám služby z veřejných cloudových služeb).

V dopoledním programu ještě Tomáš Kubát, HP business critical systems manager, upozornil na možné porodní bolesti a obavy, které dnes vedení firem a IT má z cloudu. Jindřich Kasal, HP software a solutions, vysvětlil fungování služeb v cloudu a popsal jejich životní cyklus od objednávky v katalogu až po zrušení. Odpoledne byl poté představen celý cloud system v podání HP, který byl ukázán také naživo.

Zdroj: ChannelWorld, HP

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

IDC: Nositelná elektronika se zmátořila, trh ve druhém kvartálu vyrostl o 8,5 %
IDC: Nositelná elektronika se zmátořila, trh ve druhém kvartálu vyrostl o 8,5 %
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
CRIF: ČR je v krádežích e-mailových účtů na nelichotivém 16. místě
CRIF: ČR je v krádežích e-mailových účtů na nelichotivém 16. místě
Skupina Adastra v roce 2022 utržila 5,6 miliardy korun, meziročně vyrostla takřka o třetinu
Skupina Adastra v roce 2022 utržila 5,6 miliardy korun, meziročně vyrostla takřka o třetinu