Hlavní navigace

Japonská pohroma ovlivní trh elektroniky od konce 2. čtvrtletí

6. 4. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Analytické společnosti vydávají další odhady dopadu zemětřesení a tsunami v Japonsku. Japonští výrobci tvrdě pracují, aby mohli spustit provoz továren na severovýchodě země. Potýkají se však s přerušenými cestami, železnicemi a elektrickým vedením, které ztěžují obnovu.

Foto: © baurka - Fotolia.comProdukce Japonska je velmi podstatnou součástí globálního dodavatelského řetězce elektroniky. „Ačkoliv je výroba ve stále větší míře outsourcována do Číny, Jižní Koreje a na další trhy, přes 40 továren v Japonsku vyrábí významnou část komponent pro počítače a smartphony sestavované v dalších částech světa,“ uvedl výzkumník agentury Canalys. Mezi komponenty, kterých se výpadek nejvíce dotýká, analytici uvádějí baterie, flash paměti, procesory a displeje.

Fabrika Sendai společnosti Sony v Tagajo, která byla zasažena tsunami, je jediným místem na světě, kde se vyrábí HDCamSR pásky a SxS flash karty pro celou řadu videokamer a dalších zařízení. Do produkce továrny v Sendai spadá dále také výroba Blu-ray Disků a další médií. Společnost zatím nebyla schopná říct, kdy bude výroba obnovena. V továrně i jejím okolí jsou tuny bláta a odpadu (viz fotogalerii níže).

Továrna Shin-Etsu Chemicals, která vyrábí pětinu světové zásoby 300 milimetrových křemíkových desek, stále opravuje škody a je nedále nejasné, kolik času oprava ještě zabere. Podobně tak Mitsubishi Gas Chemicals vyrábějící látky pro balení mikročipů spustí výrobu sice tento měsíc, ale pouze se čtvrtinovým výstupem.

Výrobce elektroniky, společnost NEC, již zastavil pro tento rok vyplácení dividend a uvedl, že nedokáže odhadnout celkový dopad na jeho výsledky. Potýká se s poškozením továren svých i klíčových dodavatelů a s problémy s dopravou.

Dopadu se trh zcela nevyhne

Analytická skupina Gartner uvedla ve zprávě, že zemětřesení, tsunami a odstávka jaderného reaktoru v Japonsku mají významný dopad na výrobu polovodičů. Podle odhadů je pohromou zasaženo přibližně 30 závodů vyrábějících čipy v severovýchodním Japonsku. Elektronická zařízení stojí a padají na čipech a jejich nedostatek může způsobit další zdržení výroby.

Podle rozsahu škod ani rychlý návrat do výrobního stavu před zemětřesením podle analytiků neochrání celosvětový dodavatelský řetězec před jeho dopady.

Předpokládáme, že dodávky elektroniky obecně budou negativně ovlivněny od konce druhého čtvrtletí,“ uvedl Eric Chen, analytik ve společnosti Daiwa Capital Markets. Daiwa dále předpokládá, že přinejmenším vzrostou ceny materiálů a komponent, což se promítne i do koncových cen pro spotřebitele.

Zdroj: IDG News Service
Foto: IDGNS Tokyo

Čtěte dále

Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Apple urychluje plány na přesun výroby pryč z Číny
Apple urychluje plány na přesun výroby pryč z Číny
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Pavel Bezucký jmenován generálním ředitelem Schneider Electric
Pavel Bezucký jmenován generálním ředitelem Schneider Electric
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
SAP: Firmy v ČR plánují do roku 2025 investovat 60 miliard do digitalizace
SAP: Firmy v ČR plánují do roku 2025 investovat 60 miliard do digitalizace