Hlavní navigace

Kaspersky Lab: KryptoStorage

19. 3. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Program Kaspersky KryptoStorage se vyznačuje intuitivním rozhraním umožňujícím snadné uživatelské ovládání, je určený k ochraně dat kryptografickým šifrováním a k nevratnému odstraňování dat z počítačů využívajících operační systémy Windows.

Zvláště uživatelé programů Kaspersky Anti-Virus 2010 a Kaspersky Internet Security 2010 ocení funkce tohoto nového produktu, neboť uvedené programy ve spojení se softwarem Kaspersky KryptoStorage promění váš počítač na neproniknutelnou úschovnu vašich dat, která odolá jakémukoli způsobu útoku.

Škodlivé kódy zaměřující se na zcizování důvěrných dat uživatelů se objevují stále častěji. Šifrování nejkritičtějších uživatelských informací zajišťuje dodatečnou úroveň ochrany navíc proti útokům počítačových pirátů, a to včetně těch, které k tomu používají různé druhy škodlivých programů.

Program Kaspersky KryptoStorage chrání informace před jejich odcizením nebo poškozením tím, že je zašifruje. Data mohou číst, upravovat či odstraňovat pouze ti uživatelé, kteří znají předdefinované heslo, jež bylo zadáno v okamžiku šifrování.

Kaspersky KryptoStorage zabezpečuje tři druhy objektů: katalogy, virtuální disky (schránky souborů) a logické oddíly na pevném disku. Šifrování a v případě nutnosti dešifrování oddílů na pevném disku probíhá na pozadí činnosti počítače, a tak mohou uživatelé stále pokračovat v práci s předmětnými informacemi.

Díky schopnosti šifrování různých typů objektů je tento šifrovací systém flexibilní a snadno použitelný. Pokud uživatel například považuje za důležitá veškerá data, může zvolit šifrování celého logického oddílu. Jestliže rozsah důvěrných informací není veliký, lze šifrování omezit na určité oblasti v rámci paměťových zařízení, přičemž data se uloží do specifikované schránky, nebo jednoduše na samostatné složky.

Jakmile jsou informace zašifrovány, jejich následné dešifrování a opětovné šifrování probíhá “za letu”, transparentně, tedy aniž by to uživatel pozoroval. Když uživatel otevře nějaký dokument, aby z něj načetl informace, dojde automaticky k jeho dešifrování. Když je ukládán na disk, je šifrován. To znamená, že informace, jež se nacházejí na pevném disku, jsou vždy zašifrovány. Transparentní šifrování zvyšuje úroveň bezpečnosti a zároveň celou záležitost uživateli usnadňuje – uživatel nemusí program k ničemu instruovat, a načítané informace budou tedy při ukládání vždy zaručeně zašifrovány.

Uživatelé programu Kaspersky KryptoStorage jistě ocení pohodlí práce se schránkami souborů: lze je např. odesílat e-mailem, uložit na CD nebo odstranit. K tomuto není vyžadováno heslo, které je nutné pouze ke zpřístupnění informací, jež jsou v dané schránce uloženy. Schránku souborů lze začlenit do kteréhokoli počítače, v kterém je nainstalován software Kaspersky KryptoStorage.

Šifrované složky a schránky souborů lze ukládat na interní, externí, místní a síťová paměťová média (nebo jakékoli digitální přístroje, včetně magnetických a optických disků a paměťových karet). Schránky lze navíc ukládat na šifrované disky, do šifrovaných složek a jiných schránek. Pro veškeré chráněné objekty lze využívat jediné heslo, nebo mohou být hesla pro jednotlivé objekty rozdílná.

Bezpečnost šifrování programem Kaspersky KryptoStorage spočívá na odolném algoritmu symetrického šifrování AES-128. Pomocí kryptografického převodu hesla zadaného uživatelem se vytvoří tajný klíč. Toto řešení je navíc odolné i vůči nejsilnějším útokům z kategorie tzv. "brutálních útoků" (brute-force), a to díky speciálnímu algoritmu, který eliminuje jejich účinnost i při použití nejvýkonnějšího počítačového vybavení.

Program Kaspersky KryptoStorage nabízí vedle bezpečnostního šifrování také nevratné odstraňování dat z jakýchkoli paměťových médií, čímž se zamezí možnému úniku informací, pokud dojde ke ztrátě paměťového zařízení, nebo po jeho vyřazení do odpadu. Používá se k tomu metoda několikerého přepsání odstraněných souborů náhodným sledem symbolů, díky čemuž je následná obnova dat pomocí příslušných softwarových nástrojů zcela nemožná a obnova pomocí speciálně vyvinutých zařízení pro obnovu dat je extrémně složitá.

Cloud23

Současní uživatelé produktů Kaspersky Lab mají při nákupu programu Kaspersky KryptoStorage nárok na 35% slevu.

Koncová cena Krypto Storage bude 600 Kč bez DPH, dostupný pro ČR by měl být v angličtině do konce dubna. Pokud k tomu dá výrobce svolení, bude produkt také lokalizován. Očekávaná dostupnost lokalizované verze je letošní léto.

Čtěte dále

Obrazem: Maifest s SWS aneb pivní festival v Peci pod Sněžkou
Obrazem: Maifest s SWS aneb pivní festival v Peci pod Sněžkou
Vshosting: Českým e-shopům se do budoucna vyplatí hledat klientelu v zahraničí
Vshosting: Českým e-shopům se do budoucna vyplatí hledat klientelu v zahraničí
IBM posiluje možnosti zabezpečení dat, kupuje společnost Polar Security
IBM posiluje možnosti zabezpečení dat, kupuje společnost Polar Security
Lenovo vloni oslabilo o 14 %, rostou řešení pro infrastrukturu a služby
Lenovo vloni oslabilo o 14 %, rostou řešení pro infrastrukturu a služby
ComSource: Hlavním zdrojem DDoS útoků na české firmy se stává Asie
ComSource: Hlavním zdrojem DDoS útoků na české firmy se stává Asie
Veeam: Drtivá většina kyberútoků se zaměřuje na zálohovací úložiště
Veeam: Drtivá většina kyberútoků se zaměřuje na zálohovací úložiště