Hlavní navigace

Kaspersky: Počet útoků přes vzdálenou plochu vzrostl o 242 % na 3,3 miliardy případů

30. 12. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: maryviolet / stock.adobe.com
Akutním problémem pro bezpečnostní týmy se v letošním roce stali zaměstnanci, kteří začali ve zvýšené míře využívat nástroje pro vzdálený přístup k plochám pracovních počítačů. Právě na RDP začali masivně cílit kyberútočníci.

Společnost Kaspersky ve své zprávě Událost roku: práce na dálku upozorňuje, že pandemie koronaviru a výrazný nárůst využívání práce z domova přiměly kyberzločince ke změně taktiky a častějšímu využívání útoků na protokoly vzdálené plochy počítače.

Analytici zjistili, že během letošního roku vzrostl počet těchto útoků v porovnání s rokem 2019 o rekordních 242 % a útočníci k nim využili 1,7 milionu unikátních škodlivých souborů maskovaných za aplikace pro firemní komunikaci.

Kaspersky uvádí, že snaha firem převést zaměstnance co možná nejrychleji na práci z domova odkryla nová zranitelná místa, která se okamžitě stala vítaným cílem kyberzločinců.

Objem provozu firemních sítí rapidně narostl a uživatelé museli urychleně přejít na využívání služeb třetích stran pro vzájemnou komunikaci a výměnu dat, a také začali ve větší míře využívat potenciálně nezabezpečení Wi-Fi sítě.

Hrubou silou na RDP

Dalším významným problémem pro bezpečnostní týmy firem se podle kyberbezpečnostní společnosti stali zaměstnanci, kteří začali ve zvýšené míře využívat nástroje pro vzdálený přístup k plochám pracovních počítačů.

Jedním z nejpoužívanějších aplikačních protokolů pro přístup k pracovním stanicím nebo serverům s operačním systémem Windows je přitom proprietární protokol společnosti Microsoft – RDP (Remote Desktop Protocol).

Kaspersky naznačuje že počet počítačů, k nimž se zaměstnanci z home office takto připojovali a byly nesprávně nakonfigurovány, během první vlny lockdownů celosvětově vzrostl a s ním i počet kybernetických útoků zacílených na tyto počítače.

Útočníci se dle expertů obvykle snažili hrubou silou (systematickým hledáním správné možnosti) odhalit uživatelské jméno a heslo pro RDP. Úspěch v takovém případě vedl k tomu, že hacker získal vzdálený přístup k firemnímu počítači připojenému k interní firemní síti.

Společnost dále zjistila, že od začátku března významně narostl počet detekovaných útoků Bruteforce.Generic.RDP, což vedlo k 3,4-násobnému meziročnímu nárůstu celkového počtu detekovaných případů těchto útoků za prvních 11 měsíců letošního roku.

Celkově dle Kasperského došlo od ledna do listopadu 2020 k 3,3 miliardám útoků na protokoly vzdálené plochy. Pro porovnání: v roce 2019 zaznamenala společnost za stejné období prvních 11 měsíců celkem 969 milionů takových útoků.

Útočníky lákaly také webové konference

Kromě útoků na RDP se kyberzločinci zaměřili i na různé nástroje online komunikace, které zažívají boom kvůli hromadným přechodům zaměstnanců na home office.

Společnost Kaspersky detekovala na 1,66 milionu unikátních škodlivých souborů, které se šířily prostřednictvím nejčastěji používaných aplikací pro zasílání zpráv a pořádání online konferencí.

Po instalaci tyto soubory načítají především Adware, tedy programy, které zaplavují napadené zařízení nežádoucí reklamou a shromažďují osobní údaje obětí, jež pak mohou být zneužity.

Další skupinou škodlivých souborů, které se maskovaly jako firemní aplikace, byly Downloadery. Ty nemusí být samy o sobě škodlivé, ale dokáží stahovat do zařízení další aplikace, počínaje trojany a konče různými nástroji pro vzdálený přístup.

Cloud22

Vzhledem k tomu, že (ne)dobrovolná práce z domova hned tak neskončí, Kaspersky doporučuje zaměstnavatelům a firmám, jejichž zaměstnanci pracují na dálku, aby si udržovali přehled o všech potenciálních problémech zabezpečení IT.

Zdroj: Kaspersky

Čtěte dále

Acronis: Jen čtvrtina IT správců testuje obnovu dat alespoň jednou měsíčně
Acronis: Jen čtvrtina IT správců testuje obnovu dat alespoň jednou měsíčně
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Cisco trápí globální nejistoty, tržby na začátku roku stagnovaly
Cisco trápí globální nejistoty, tržby na začátku roku stagnovaly
Sophos: Ransomware platí více organizací, výkupné roste
Sophos: Ransomware platí více organizací, výkupné roste
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili