Hlavní navigace

Kauza Oracle: Kdo získá distribuci?

26. 11. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oracle se na evropské úrovni rozhodl sloučit distribuční kanál pro svůj software a hardware Sunu. Co to znamená pro tuzemské distributory a partnery? Nevíme.

logo společnosti OracleOracle se nachází ve finální fázi změny evropské distribuční sítě  hardwarových produktů Sun a vlastních softwarových řešení. Ve většině zemí budou podle informací agentury Canalys nadále operovat jeden až tři distributoři, kteří mají na starosti hardwarový i softwarový kanál zároveň. Vybráni byli v rámci jednotlivých států, přičemž přednostní právo získali distributoři s celosvětovým pokrytím a způsobilostí pro oba prodejní kanály.

Jde o krok, po kterém dlouho volali zejména partneři Sunu. Oracle totiž dokončil poměrně vleklou fúzi za více jak 7 miliard dolarů letos a doposud nedal partnerskému kanálu jasnou zprávu, co bude dál. Utrpěly tím zejména prodeje serverů Sun, které dlouhodobě klesaly.

Trojice hlavních distributorů

Hlavním vítězem konsolidace evropského distribučního kanálu se stala trojice Avnet Technology Solutions, Arrow ECS a Azlan (Tech Data), jenž uzavírá hardwarové i softwarové smlouvy v několika zemích napříč celým regionem. Arrow a Avnet jsou největšími globálními distributory společností Sun i Oracle, zatímco Azlan měl v minulosti pouze softwarové produkty Oraclu a jde tedy spíše o sázku na dalšího globálního hráče. Lokální a regionální distributoři byli převážně jmenováni tam, kde Avnet či Arrow vykazují slabé výsledky, nebo zde vůbec neoperují.

Altimate (dříve Distrilogie), divize irského konglomerátu DCC a tradiční distributor společností Sun a Oracle na klíčových trzích, zajišťuje hardwarovou i softwarovou distribuci na území Francie, Belgie, Lucemburska, Portugalska a Španělska. Smlouva byla podepsána také s lokálními distributory, mezi které patří například Diasa ve Španělsku, v celé řadě evropských zemí však zatím rozhodnutí stále nebyla vyřčena.

Na druhou stranu v několika státech nebyla podepsána smlouva umožňující distribuci jak hardwarových tak softwarových produktů distributorům ALSO, Actebis a Ingram Micro. Poslední ze zmíněné trojice bude i přesto nadále distribuovat hardware a software v Německu. Stále nejasná je situace ve východní a středovýchodní Evropě či Rusku, ačkoliv byla distributorům Avnet a Arrow prodloužena či nově zpřístupněna možnost hardwarové i softwarové distribuce v několika zemích tohoto regionu.

top100

V ČR situace není jasná

Na lokálních trzích ještě stále není jasno a česká pobočka Oraclu stav nechce komentovat. Azlan v České republice ani na Slovensku distribuci nezískal. Další dva z trojice hlavních distributorů, Arrow ECS a Avnet, o spolupráci stále jednají a finální rozhodnutí zatím nepadlo. Avnet distribuci Oraclu na Slovensku potvrdil a lze tedy očekávat, že by situace mohla dopadnout podobně i v ČR. Zda však lokální pobočky distributorů, kteří uzavírají kontrakty ve zbytku Evropy, uspějí u nás, není rozhodnuto.


Zdroj: ChannelWorld, Canalys

Čtěte dále

Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení
Obrazem: Experti z IT distribuce se sešli na eD Expo v Praze
Obrazem: Experti z IT distribuce se sešli na eD Expo v Praze
ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
Google končí s Google Glass, sny o AR ještě nevzdává
Google končí s Google Glass, sny o AR ještě nevzdává