Hlavní navigace

Kde bude IT za pět let?

28. 10. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.facebook.com/pages/Scot-Finnie/192473837478512
Hlavní síla, která utváří dnešní IT, má kořeny v počátcích 21. století, kdy si firmy začaly uvědomovat, že je možné nakoupit až příliš mnoho výpočetní techniky. IT nedokáže zvyšovat produktivitu donekonečna.

Jedna z věcí, kterých jsem si u předpovědí o IT (zejména pokud jde o ty pětileté) všiml, je, že bývají dvojrozměrné. Zahrnují predikce, ve kterých velký trend převezme a kompletně změní IT, a to často od základů. Jenže budoucnost je málokdy takto přímočará. Trendy se často ovlivňují a přesouvají vývoj nečekanými směry.

Hlavní síla, která utváří dnešní IT, má kořeny v počátcích 21. století, kdy si firmy začaly uvědomovat, že je možná nakoupit příliš mnoho výpočetní techniky. IT nedokáže zvyšovat produktivitu donekonečna. V důsledku toho se nyní více sledují rozpočty IT, zejména posledních pět let.

Odteď za pět let nebudou úspěšné IT organizace pouze nákladovými středisky. Ačkoliv rozpočty IT mohou v krátkodobém horizontu růst, nepozoruji žádný významný pokles v důrazu na omezování výdajů na technologie.

Dalším významným trendem je fakt, že technologie nejsou jen nástrojem sloužícím pracovníkům. Technologie se staly mízou byznysu. Najdeme je v každém oddělení a pobočce většiny firem. V řadě případů jsou klíčovým faktorem odlišení byznysu od konkurentů.

Pro CIO a jeho tým je velmi obtížné podávat každému oddělení v jejich organizaci úsporná, přitom obchodně orientovaná doporučení ohledně technologií. Tak či onak budou organizace potřebovat lidi, kteří propojí své technické znalosti s porozuměním vnitřních obchodních potřeb.

Z mého pohledu jsou zde dva typy IT. Hlavní trendy, jako jsou virtualizace, cloud, webové aplikace, sociální sítě, mobilita, konzumerizace a outourcing, za pět let rozdělí IT na dva bloky. Centrální část bude spravovat potřeby celé organizace. Bude pokrývat oblasti jako bezpečnost, help desk, síť, správu systémů, a při nejmenším některé funkce datových center.

Druhá půlka IT – označme ji jako data a aplikace – bude dotlačena na úrovně byznysu. Budou tyto technologie spravovat interní IT zaměstnanci? Nebo se objeví technicky orientovaní lidi z byznysu, kteří je budou mít pod palcem? Nastane obé. Ve společnostech směřujících kupředu se to již děje.

Virtualizace a cloud computing budou základem mnoha těchto aplikací. Cloud ale není hlavní sílou, které byla předurčena dominance všem aspektům IT. Je to nástroj jako každý jiný, pro některé aplikace bude využit, pro jiné ne. Podobně tak ani mobilita není novou hlavní vlnou v IT. Lze ji považovat za nový způsob využití, který vytváří krátkodobou poptávku po správě IT.

Jak bude vypadat organizační struktura IT v roce 2017? I přes rychlost technologií je změna postupná a asynchronní. Pokud mluvíme o změnách v byznysu, bude se v každé firmě měnit jinak.

top100

Jádrem otázky je citlivé téma: Co se stane s CIO? Hádám, že v řadě společností začne mizet. Současně se však začne objevovat v jiných organizacích, kde budou jejich přímými podřízenými zástupci ředitele IT spolupracující s jednotlivými částmi byznysu.


Autor je šéfredaktorem amerického Computerworldu. Kontaktovat jej můžete na finnie@computerworld.com, na Twitteru jej můžete sledovat přes @ScotFinnie.

Čtěte dále

Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci
Infor: Výrobci posilují monitoring dodavatelského řetězce
Infor: Výrobci posilují monitoring dodavatelského řetězce
Panasonic: Manažeři si od digitální transformace slibují vyšší produktivitu
Panasonic: Manažeři si od digitální transformace slibují vyšší produktivitu
Tech Data obdržela uznání od společností Microsoft a HPE
Tech Data obdržela uznání od společností Microsoft a HPE
Jak pandemie a trendy mění spolupráci vendora a distributora
Jak pandemie a trendy mění spolupráci vendora a distributora
Dejte vysvědčení svým výrobcům a distributorům v ChannelWorld Awards 2018
Dejte vysvědčení svým výrobcům a distributorům v ChannelWorld Awards 2018