Hlavní navigace

Konference WBI: Budoucnost podnikové informatiky a cloud podle Microsoftu

10. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

WBI, partner roku 2011 společnosti Microsoft v České republice, uspořádal konferenci, na které vystoupil Petr Koubský s přednáškou o budoucnosti IT a Roman Cabálek s prezentací vývoje cloudových služeb.

Petr Koubský

Akce, jež zahájil Robert Paskovský, generální ředitel WBI Systems, se zúčastnilo na 200 IT odborníků, partnerů a zákazníků společnosti.

Analytik Petr Koubský, přednášející např. na VŠE, přítomným prezentoval na téma „Budoucnost podnikové informatiky, a jak jí zabránit“.

Po stručném zopakování historie IT propojené s vývojem podnikového managementu upozornil, že i dnes ve většině firem tvoří provoz a údržba stále až tři čtvrtiny nákladů na IT, přičemž pouze čtvrtina jde na rozvoj.

Většina IT implementací je podle něj špatná. Jedná se o systémy, které jsou postupně doplňovány a propojovány tak, jak organizace zrovna potřebuje a musí přitom obcházet pravidla, aby mohla vůbec fungovat.

Kdy je podle Koubského IT konkurenční výhodou?

  • Je potřeba umět měřit jednotkové náklady (na provozovaný notebook, vytištěnou stránku, hodinu vývoje,tera v úložišti).
  • COO = CIO (provozní ředitel by měl zároveň řešit otázky IT).
  • Automatizovat pokud možno vše, standardizovat komponenty, služby a procesy a integrovat dílčí systémy do celku.

IT v mracích, ale s rozmyslem

Po něm vystoupil Roman Cabálek, generální ředitel Microsoftu v ČR. Přednášku započal statistikami IDC, podle kterých výdaje na veřejné IT služby v roce 2011 porostou 5x rychleji než celý IT průmysl a až o 30 % oproti roku 2010.

Roman Cabálek, generální ředitel společnosti Microsoft ČRPodle čísel zveřejněných agenturou Gartner bude v roce 2012 80 % společností z Fortune 1000 používat nějaké služby z cloudu a 20 % firem nebude vlastnit žádné IT.

Dále se Roman Cabálek věnoval růstu počtu a kapacity datových center. Za posledních osm let se 15x zvýšil počet serverů, datový tok vzrostl 9x, výkon se zvýšil 15x a počet datových center narostl 3x.

Čím větší datové centrum, tím levnější je pak Gigabyte úložné kapacity nebo jednotka výpočetního výkonu. Podle propočtů Microsoftu klesnou při počtu 100 000 serverů v rámci datového centra náklady na jeden server až o 80 % v porovnání s kusovou cenou za data centrum se 100 servery.

MIF22

Podle Romana Cabálka je cloud pro Microsoft jasnou cestou. Společnost aktuálně registruje 40 milionů on-line licencí a 80 % jejích vývojářů pracuje na cloudových produktech. Microsoft má celosvětově rozmístěných 100 datových center, do kterých investoval 9-10 miliard dolarů.

Závěrem Cabálek zdůraznil, že u každé aplikace a workloadu je potřeba pořádně promyslet, zda jejich přesun do mraku skutečně uspoří. Zvážit je potřeba také bezpečnost, flexibilitu a jak vlastní IT a cloud propojit.

Zdroj: ChannelWorld

Čtěte dále

Check Point: České organizace ohrožuje zlodějský malware
Check Point: České organizace ohrožuje zlodějský malware
Allegro započalo konsolidaci Mall Group a WE|DO, zvýšilo tržby
Allegro započalo konsolidaci Mall Group a WE|DO, zvýšilo tržby
Sophos: Co přinesly kyberútoky ve válce na Ukrajině
Sophos: Co přinesly kyberútoky ve válce na Ukrajině
Zákaznickému servisy Alzy vypomáhá umělá inteligence Alzee
Zákaznickému servisy Alzy vypomáhá umělá inteligence Alzee
SWS získala cenu Business Superbrands pro rok 2022
SWS získala cenu Business Superbrands pro rok 2022
Již za necelý měsíc vypukne konference o kyberbezpečnosti
Již za necelý měsíc vypukne konference o kyberbezpečnosti