Hlavní navigace

Mediaresearch: E-knihy lákají mobilitou, skladností a cenou

27. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: ChannelWorld
Agentura Mediaresearch zveřejnila výsledky průzkumu postojů české internetové populace k elektronickým knihám. Jaká je základna potenciálních zákazníků e-čteček?

Pouze 16 % českých uživatelů internetu by bylo ochotno vyměnit veškeré své knihy za knihy elektronické. Takový je alespoň výsledek průzkumu agentury Mediaresearch.

Téměř třetina respondentů dává jednoznačně přednost knize papírové. Dalších 40 % oslovených uživatelů internetu sice dává přednost papírové knize, ale nebrání se ani knihám elektronickým.

Pouze 7 % oslovených už dnes raději sáhne po elektronické knize namísto po knize klasické – papírové.

Největší motivací pro pořizování knih je podle výsledků průzkumu mobilita, tedy možnost nosit si svou knihovnu doslova v kapse. To je největší plus elektronických knih pro 34 % dotázaných. Nedostatek místa a problémy se skladováním klasických knih hovoří ve prospěch těch elektronických u 20 % oslovených.

Necelá pětina (17 %) respondentů vyzdvihuje také příznivější ceny elektronických knih. Nové vydání knihy v elektronické podobě je motivací k jejímu pořízení pro 15 % oslovených. Pro 12 % respondentů je důležitá zkušenost přátel s elektronickými knihami.

Klesající cena čteček motivuje pořízení elektronické knihy 17 % respodentů. Dále 6 % oslovených zmiňuje zvyšující se kvalitu čteček. Pro 14 % dotázaných je důležitá rozšiřující se nabídky elektronických knih v češtině.

Shrnující graf motivací k nákupu elektronických knih naleznete na konci textu i s meziročním srováním. Mezi motivacemi pro pořízení elektronické knihy se překvapivě neobjevují některé benefity jako je rychlé pořízení elektronických knih přes internet, přizpůsobitelnost fontu a velikosti písma či možnost prohledávání jejich obsahu 

Specializované čtečky předběhly mobily a tablety

Podle průzkumu agentury Mediaresearch rozšíření specializovaných hardwarových čteček elektronických knih meziročně stouplo o 22 %. Konkrétní „rozložení sil“ mezi různá zařízení umožňující čtení elektronických knih bohužel agentura ve zprávě pro média nezveřejnila

Uvedla pouze, že specializované čtečky u čtenářů elektronických knih v oblibě překonaly mobily a tablety. Ke čtení elektronických knih se stále využívají i přenosné a stolní počítače.

Podle některých prodejců elektronických knih přitom negativní postoj čtenářů k e-knihám tkví ve špatné zkušenosti se zařízením, které není pro čtení elektronických knih navrženo.

MIF22

Anketa: Co vás motivuje k pořizování elektronických knih

Zdroj: Mediaresearch

Čtěte dále

Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce