Hlavní navigace

Microsoft: Policie odhalila v Brně ilegální distribuci licenčních štítků

14. 9. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Mopic - Fotolia.com
Policie ve spolupráci se společností Microsoft odhalila v Brně nelegální obchod s falešnými certifikáty pravosti softwaru. Prodáno bylo na 200 počítačů s nelegálními programy od Microsoftu.

Microsoft: Policie odhalila v Brně ilegální distribuci licenčních štítkůBrněnská společnost C.T. (pozn. iniciály) zabývající se již více než 10 let distribucí výpočetní techniky se podle prohlášení společnosti Microsoft dostala zhruba k pěti tisícům tzv. COA štítků přes černý trh.

Společnost je přeprodávala jak samostatně, tak i nalepené na počítačích s nainstalovaným operačním systémem Windows XP Home.

Jedná se o certifikáty pravosti softwaru určené pouze výrobcům, kteří jejich nalepením na počítač potvrzují, že instalované programy jsou legální.

„Nevěděli jsme, že děláme něco nelegálního. Dodavatel, který nám COA štítky nabízel, nás ujišťoval, že za licence spojené se štítky bylo řádně zaplaceno, a že vše je v naprostém pořádku. Celé se to tak zdálo jako velmi výhodný obchod. Velmi nás pak překvapilo, když k nám přišla na prohlídku policie,“ uvedl v tiskovém oznámení jednatel společnosti C.T.

Prozradily je nízké ceny

Microsoft v prohlášení uvedl, že společnost na sebe upozornila nabídkou „podkladových licencí“, kterou zachytili jeho partneři ve Velké Británii. Podezřelé měly být především nízké ceny neodpovídající cenám legálních produktů a rozsah mnoha stovek nabízených kusů.

Na základě kontrolního nákupu 100 kusů štítků provedeného na počátku roku 2010 a šetření pak bylo zjištěno, že jde o COA štítky francouzského výrobce počítačů Highway, který v roce 2005 zkrachoval. Poté se část těchto štítků, které měly být odeslány k likvidaci, dostala na černý trh.

Na všechny zapojené společnosti bylo podáno trestní oznámení a následně provedena policejní prohlídka provozovny a kanceláří společnosti C.T.

Běžná praxe ilegálního prodeje?

V rámci prohlídky zadržela policie štítky a přibližně stovku notebooků s nelegálními kopiemi softwaru od Microsoftu, na nichž byly COA štítky již nalepeny. Policie rovněž zjistila, že téměř dvě stovky podobných počítačů již byly prodány koncovým uživatelům, uvedl Microsoft.

„S podobnými praktikami se v poslední době setkáváme stále častěji. Na COA štítcích se obvykle vymaže logo původního výrobce, na počítače se nainstaluje software například z jediné OEM licence a vylepením štítku se navenek zakryje, že instalovaný software není legální,“ uvedla v tiskové zprávě Zuzana Predigerová, manažerka protipirátských aktivit ve společnosti Microsoft.

Štítek není plnohodnotá licence

Podle Predigerové štítky samy o sobě nemohou být považovány za plnohodnotnou licenci ani za takzvané licenční nálepky, legalizační nálepky apod. Samotný štítek podle ní z nelegálního softwaru legální neudělá.

MIF22

Svým jednáním porušila společnost C.T. autorská práva výrobce softwaru a jednatel společnosti byl obviněn ze spáchání trestného činu porušování autorských práv. Obě strany se s ohledem na okolnosti dohodly na smírném řešení zahrnujícím náhradu vzniklé škody v řádu statisíců korun, pomoc při legalizaci již prodaných nelegálních instalací a spolupráci na prevenci takovéto činnosti.

Podle analýzy protipirátské organizace BSA, kterou provedla agentura Ipsos Public Affairs, si aktuálně 47 % Čechů pořizuje software pirátsky. Přitom 10 % tuto cestu volí pravidelně.

Zdroj: Microsoft, BSA
Titulní foto: © Mopic - Fotolia.com

Čtěte dále

Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Allegro započalo konsolidaci Mall Group a WE|DO, zvýšilo tržby
Allegro započalo konsolidaci Mall Group a WE|DO, zvýšilo tržby
Check Point: České organizace ohrožuje zlodějský malware
Check Point: České organizace ohrožuje zlodějský malware
Sophos: Co přinesly kyberútoky ve válce na Ukrajině
Sophos: Co přinesly kyberútoky ve válce na Ukrajině
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages