Hlavní navigace

Microsoft přesouvá ERP do cloudu Azure

12. 4. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společnost Microsoft se odhodlala k významnému kroku ve způsobu prodeje Dynamics ERP. Budoucí verze poběží na Azure. Co bude s partnery, kteří jej doposud prodávali?

Microsoft přesouvá ERP do cloudu AzureMicrosoft na konferenci Convergence v Atlantě oznámil, že přesouvá aplikace svého Dynamics ERP na cloudovou platformu Azure. Tento krok představuje zásadní změnu ve způsobu, jakým výrobce tradičně prodával ERP přes partnery v on-premise a hostované verzi.

Další hlavní verze Dynamics poběží na Azure a zákazníci „se budou moci přesunout do cloudu podle vlastních požadavků,“ uvedl Microsoft v tiskovém oznámení.

Kirill Tatarinov, vice prezident pro Microsoft Business Solutions, se snažil účastníky konference uklidnit z obav, co bude cloudová možnost znamenat pro jejich byznys. „Cokoliv děláme, přenášíme do toho také svůj ekosystém,“ uvedl. „Je nesmírně důležité, abychom převedli celý ekosystém ERP do cloudu. Všichni lidé, kteří provádí tyto změny a přináší vám Dynamics dnes, zde pro vás budou také v cloudu.

Kde je prostor pro partnery?

Studie analytické společnosti IDC ukazuje, že Microsoft spolu s partnery dosáhl v roce 2010 obratu 580 miliard dolarů. Z toho 66,7 miliardy dolarů tvoří příjmy Microsoftu. Partneři tak vydělají přibližně 8 dolarů na každý dolar obratu Microsoftu a je vidět, jejich obrovský význam.

Microsoft plánuje tento týden diskutovat s partnery, jak mohou profitovat z modelu založeného na Azure. Jednou z možností je prodej „cloud-enabled“ vertikálních aplikací, služeb a rozšíření prostřednictvím Dynamics marketplace. Microsoft také vydal pro partnery příručku, jak vydělávat v cloudu – Cloud Partner Profitability Guide.

Ta říká, že Microsoft nemá jinou možnost než partnery přesunout do cloudového ERP modelu, kvůli komplexnosti softwaru a obecné potřebě přizpůsobit jej každému zákazníkovi. Nebylo by také moudré, kdyby Microsoft odsunul partnery stranou, protože zajišťují široké prodeje v kanále.

Nasazením na Azure bude Microsoft konkurovat firmám jako je NetSuite, která prodává ERP systém v cloudu, nebo SAP, který představil softwarový balík na zakázku Business ByDesign.

NAV je první na ráně

První aplikací Dynamics ERP, která bude přesunuta na Azure, je NAV, jehož další verze je plánovaná na rok 2012. Výhodou by měly být jednoduchost, se kterou bude možné zavádět upgrady, a úspory z rozsahu díky možnosti sdílet stejnou instanci aplikace více uživateli při zachování dat v soukromí.

Kirill Tatarinov v rámci své keynote uvedl, že zkušenosti s CRM Online a další technická vylepšení pomohou snížit náklady na provoz ERP v cloudu. Naznačil také platební model. Azure Dynamics by podle jeho slov mělo být taktéž dostupné prostřednictvím předplacených licencí, jako je tomu u partnerského prodeje nyní.

Partneři, naučte se „programovat“

Přizpůsobování Dynamics ERP pro Azure by mělo být taktéž snadné pro partnery, kteří vyvíjí rozšíření a vertikální aplikace pro ostatní modely nasazení, uvedl Kirill Tatarinov. Nový konfigurační nástroj pro nadcházející Dynamics AX 2012, které také poběží na Azure, poskytuje „obrovskou sílu“ pro ladění a vylepšování softwaru bez potřeby psaní kódu, dodal. Vývojáři mohou však nadále také používat jazyky C# nebo .NET.

Microsoft chystá pro partnery a zákazníky návody a metodiky pro psaní kódu, který poběží buď on-premise nebo v cloudu. Je totiž možné, že současná úprava nebude kompatibilní s nasazením v cloudu.

Přestože Microsoft má velké plány, ERP a CRM software v současné době představují malý zlomek jeho celkových příjmů, z nichž většina pochází z Windows a Office.

Zdroj: IDG News Service, IDC, Microsoft

Čtěte dále

Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
AT Computers je inovátorem roku společnosti Microsoft v ČR a SR
AT Computers je inovátorem roku společnosti Microsoft v ČR a SR
IDC: Ekonomiky zpomalují, spolu s nimi i zájem o chytrou domácnost
IDC: Ekonomiky zpomalují, spolu s nimi i zájem o chytrou domácnost
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Salesforce: 78 % pracovníků zákaznického servisu se potýká s rychlostí a kvalitou
Salesforce: 78 % pracovníků zákaznického servisu se potýká s rychlostí a kvalitou