Hlavní navigace

Microsoft prodal 100 milionů licencí Windows 8, Windows Blue vydá letos

8. 5. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Microsoft
Microsoft po dlouhé době zveřejnil informace o prodejnosti Windows 8. Od počátku ledna 2013 se dosud prodalo 40 milionů licencí. Zohlední Microsoft prodejnost při vývoji Windows Blue?

Microsoft dosud prodal 100 milionů licencí svého nového operačního systému Windows 8, který byl do maloobchodního prodeje uveden koncem října 2012, tedy přibližně před půl rokem.

Informaci přinesla Tami Rellerová, finanční ředitelka divize Windows společnosti Microsoft, na jednom z oficiálních blogů firmy. Microsoft se naposledy k prodejnosti Windows 8 vyjádřil počátkem letošního ledna, kdy hlásil 60 milionů prodaných licencí.

Již tehdy Tami Rellerová uznala, že nový systém s kontroverzními změnami ve způsobu ovládání se neprodává tak dobře jako Windows 7. Nyní po šesti měsících od uvedení Windows 8 na maloobchodní trh tedy Microsoft oznamuje překročení hranice 100 milionů prodaných licencí.

Započítává přitom veškeré licence, tedy licence prodané spolu s novými počítači a tablety, ale i upgrade licence. Jaký podíl připadá právě na upgrade licence nabízené na přelomu roku za zvýhodněných podmínek ovšem Tami Rellerová nespecifikovala.

Nicméně od počátku letošního ledna Microsoft prodal 40 milionů licencí. Stejné číslo hlásil po prvním měsíci existence Windows 8 na maloobchodním trhu. Lze se tedy domnívat, že akce se zvýhodněnými upgrady měla výrazný vliv na prodejnost. 

Roste počet certifikovaných zařízení i aplikací

Tami Rellerová uvedla, že počet certifikovaného hardwaru pro Windows 8 anebo Windows RT se blíží ke 2 400 produktům. Počet aplikací ve Windows Store se prý od uvedení Windows 8 do prodeje šestinásobně zvýšil.

Konkrétní číslo Tami Rellerová neposkytla, ale tvrdí, že nabídka aplikací ve Windows Store je nyní početně tam, kde byla nabídka pro iOS v prvním roce vývoje pro systém od konkurenčního společnosti Apple.

Celkově prý Windows Store za prvních šest měsíců eviduje více než 250 milionů stažení aplikací uživateli Windows 8 a Windows RT. Zároveň Tami Rellerová připomněla, že Microsoft zapracoval na svých vlastních aplikacích pro nové uživatelské prostředí Modern UI (dříve zvané Metro).

Microsoft chce dál jít po cestě, kterou se vydal

I když Microsoft přibližně za tři poslední měsíce dokázal prodat jen tolik licencí jako za první měsíc po uvedení systému na maloobchodní trh, nepanikaří a neustupuje. Alespoň tedy tak navenek vystupuje.

Windows 8 jsou velkou a ambiciózní změnou. I když si uvědomujeme, že si změna žádá čas, máme nyní dobrý pocit z jejího zahájení a toho, co se dosud podařilo dosáhnout včetně reakcí zákazníků na nové počítače a tablety,“ uvedla Tami Rellerová na firemním webu Blogging Windows.

Potvrzeno: Windows Blue přijdou ještě letos

Tami Rellerová zároveň stručně a konečně oficiálně popsala projekt Windows Blue, o kterém se spekuluje již několik měsíců. Potvrdila, že jde o kódové označení aktualizace systémů Windows 8 a Windows RT, která se má objevit ještě v tomto roce.

Microsoft slibuje zlepšení výkonu, snížení energetické náročnosti a poněkud neurčitě více možností pro práci i zábavu. Nemá jít o tradiční servisní balíček. Kolik a jestli vůbec si současní uživatelé Windows 8 a Windows RT budou muset za tuto aktualizaci zaplatit, stále zůstává otázkou.

Z neoficiálních zdrojů se ovšem díky uniklým vývojovým buildům rojí informace, co vše má být ve Windows Blue nového. Tami Rellerová sice žádnou z nich přímo nepotvrdila, ale připustila, že Microsoft zohlední zpětnou vazbu od zákazníků.

Za blízké pravdě lze tedy považovat neoficiální informace o přepracovaném vyhledávání prostřednictvím tzv. šému. Microsoft prý vytváří zcela novou stránku s výsledky vyhledávání. Změn má podle nepotvrzených zpráv doznat i domovská obrazovka Start, kde bude možné hromadně manipulovat s dlaždicemi. Zároveň prý přibude třetí a nejmenší formát dlaždic.

Dále se spekuluje, že uživatelé bude moci nastavení obrazovky Start synchronizovat mezi svými různými počítači a tablety s Windows 8 a Windows RT. Přepracování prý čeká také dotykovou obdobu tradičních Ovládacích panelů, odkud mají být přístupné některé nové funkce systému jako je Historie souborů (zálohování založené na verzování). ¨

Integrovaný antivirový program Windows Defender má převzít další z funkcí samostatného antiviru Microsoft Security Essentials. Konkrétně tzv. síťového inspektora. Přijít má též Internet Explorer 11 podporující experimentální protokol SPDY řešící nedostatky tradičního HTTP z pohledu moderních webových aplikací. Protokol již podporují prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox a Opera.

Několik zdrojů médiím poskytlo informaci, že se na hlavní panel vrátí tlačítko Start. Nikoliv však nabídka Start. Tlačítko má pouze otevírat domovskou obrazovku Start, jako to dělá jeden ze šémů na pravém postranním panelu. Vše jsou to ovšem prozatím jen oficiálně nepotvrzené spekulace.

Zdroj: Microsoft, ChannelWorld

Čtěte dále

Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Seyfor: Dva ze tří zaměstnanců v ČR občas válčí s firemními programy
Seyfor: Dva ze tří zaměstnanců v ČR občas válčí s firemními programy
Pavel Salák (TD SYNNEX): Jsme globální firma s lokálním obličejem
Pavel Salák (TD SYNNEX): Jsme globální firma s lokálním obličejem
Jaroslav Hrdinka je technickým ředitelem společnosti ČMIS
Jaroslav Hrdinka je technickým ředitelem společnosti ČMIS