Hlavní navigace

Microsoft se pokouší dobýt staré pozice

22. 9. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor:
Steven J. Vaughan-Nichols komentuje kroky Microsoftu, který se po neúspěchu v oblasti mobilních zařízení vrací k důvěrně známému segmentu PC a osvědčeným metodám boje o podíl. V konečném důsledku to podle něj nebude stačit.

Microsoftu to jaksi nevyšlo s chytrými telefony ani s tablety, a Windows 8.x dosahují jen 13,4% podílu v rámci používaných operačních systémů, což z nich dělá ještě větší fiasko, než byly Windows Vista.

Co s tím Microsoft udělá?

Inu, vrátí se k vlastnímu starému receptu a hodlá zcela obětovat zisk ve prospěch získání své dřívější pozice na trhu. Stalo se to už v roce 2009, když si netbooky s Linuxem začaly ukusovat z tržního podílu Windows. Microsoft tehdy přivedl zpět XP Home a div je nerozdával zdarma. Zároveň vypustil Windows 7 tak rychle, jak jen to šlo, aby nahradily nepopulární Visty.

A ono to fungovalo! Ba co víc, obliba Windows XP u uživatelů přežila dodnes. V srpnu 2014 běžely na 23,9 % všech PC, zatímco Windows 7 se držely na 49,9 %.

Stará dobrá taktika

Bude to fungovat i podruhé? Uvidíme. Podívejme se, co má Microsoft v plánu:

Zaprvé, uvedl Windows 8.1 with Bing, což je bezplatná verze určená pro OEM výrobce. Tato verze Windows 8.1 se prodává předinstalovaná na zařízeních v cenové hladině od 199 do 249 dolarů.

Cílem tohoto kroku je přesvědčit uživatele, kteří hledí na cenu, aby opustili chromebooky a vrátili se zpět. Microsoft a jeho obhájci vždy rezolutně popírali, že by firma měla z chromebooků sebemenší obavy, ale důkazy svědčí o opaku.

Je pravda, že v údajích Net Applications se nikdy neobjevilo, že by chromebooky měly nějaký zásadní tržní podíl, ale Net Applications je partner Microsoftu, že ano. Jiní analytici, třeba ti v Gartneru očekávají, že se prodej chromebooků v příštích třech letech ztrojnásobí. Co víc, Google teď učinil z chromebooku ještě větší hrozbu pro Windows, když oznámil, že na těchto zařízeních umožní spouštět aplikace pro Android.

Zadruhé, stejně jako v roce 2009 se Microsoft snaží co nejrychleji dostat ven příští generaci svého OS, tedy Windows 9 alias Treshold. Firma dělá, co může, aby okolo příští verze vzbudila patřičný rozruch, ať už šlo o "uniklé" screenshoty nebo slib návratu tradičního rozhraní, po kterém volali uživatelé.

Jedná se o starou a prověřenou metodu, která Microsoftu dává dobré šance na to, aby dobyl staré pozice, navzdory neštěstí v podobě Windows 8. Přesto bude jeho hegemonie oslabena. Očekávám, že chromebook udělá do trhu PC alespoň takový zářez, jako dříve Mac. Myslí si to i v Gartneru, kde předpovídají, že z dnešního 2% podílu v rámci všech prodaných PC, vyskočí chromebooky do roku 2017 na 5 % .

Přesto by se mohlo by se zdát, že to celé dopadne pro Microsoft dobře.

Pozorovatel na vrcholu

Trh tradičních PC už ovšem není tím, co býval. IDC i Gartner svorně hlásí, že trh klesá, jakkoliv ne tak rychle, jak obě agentury očekávaly. Je potřeba dodat, že nebýt zmíněných chromebooků a Maců, byl by tento propad citelnější.

Takže ano, pro Microsoft to možná dopadne dobře a firma zůstane v oblasti PC na vrcholu. Z těchto osamělých výšin se však bude moci akorát dívat na to, jak se Googlu a Applu daří ve spotřebitelských segmentech, na kterých dnes skutečně záleží a kde dochází k reálnému růstu, tedy v oblasti tabletů a chytrých telefonů.

V konečném výsledku nebudou úspěchy Microsoftu v oblasti tradičních PC stačit na výhru ve válce o koncového uživatele.


Autor píše o technologiích a podnikání v oblasti technologií od dob, kdy CP/M-8o byl špičkovým OS.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte dále

Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
IDC: Dodávky skládacích telefonů v roce 2026 překonají 40 milionů
IDC: Dodávky skládacích telefonů v roce 2026 překonají 40 milionů
Síť, spol. s r.o. se nově jmenuje Thein Digital
Síť, spol. s r.o. se nově jmenuje Thein Digital
Jiří Bracek vede vývoj technologií v Esetu
Jiří Bracek vede vývoj technologií v Esetu
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?