Hlavní navigace

Microsoft vydal preview verzi Windows 8.1 Enterprise

1. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
Microsoft uvolnil k testování preview verzi multilicenční edice Windows 8.1. Ta zejména do firemního prostředí přináší některé klíčové funkce, které v maloobchodně dostupných edicích nebudou k dispozici. O jaké jde?

Microsoft zveřejnil testovací preview verzi Windows 8.1 Enterprise, tedy edice chystaných Windows 8.1 určené multilicenčním zákazníkům. Zájemci mohou testovací verzi bezplatně stahovat z webu společnosti Microsoft.

Edice Enterprise oproti nejvyšší maloobchodně dostupné edice Pro, kterou lze testovat již od června, nabídne několik speciálních funkcí určených zejména pro firmy.

Řada funkcí je již známá z původních Windows 8. Dočkaly se však různých optimalizací. Microsoft ve Windows 8.1 Enteprise zdůrazňuje především následující funkce:

  • Windows To Go Creator – firmy budou moci vytvářet pro své zaměstnance plně funkční instalaci Windows 8.1 spustitelnou z flash disku na libovolném počítači s Windows 7 nebo novějšími.
  • Direct Access – přistupovat do firemní sítě bude možné bez využití VPN.
  • Branch Cache – již jednou stažený obsah z internetu nebude nutné opětovně stahovat a zatěžovat tak firemní internetovou přípojku. Obsah půjde načítat z lokální mezipaměti jednotlivých počítačů nebo firemního serveru.
  • Správa obrazovky Start – administrátoři budou moci rozhodovat o podobě obrazovky Start na počítačích zaměstnanců. Mohou tak zajistit, že klíčové aplikace budou neustále po ruce. Zároveň tak lze unifikovat podobu obrazovky Start v rámci celé firmy nebo celého oddělení.
  • Virtual Desktop Infrastructure (VDI) – ze serveru s Windows Server 2012 bude možné spouštět virtualizované desktopy s podporou 3D grafiky, USB periférií a dotykového ovládání přes různé typy počítačových sítí.
  • AppLocker – administrátoři budou moci přesně určit, které programy smějí uživatelé spouštět. Rovněž budou moci omezovat přístup do Windows Store, tedy například povolit přístup jen k některým aplikacím. 
  • Dálkové odstranění firemních dat – firemní data ze zařízení zaměstnanců dříve připojených do firemní sítě bude možné na dálku vymazat, aniž by byla dotčena osobní data zaměstnanců.

Windows 8.1 Enterprise je obecně přikládám velký význam, protože řada firem stále používá Windows XP, pro které Microsoft vydá poslední bezpečnostní aktualizace nejpozději příští rok v dubnu. Tyto firmy musí nyní řešit otázku náhrady Windows XP.

Stále se nabízí přechod na tržně úspěšná Windows 7, ale analytici z agentury Gartner věří, že Windows 8.1 dovedou korporátní klientelu oslovit. Windows 7 vyprší podpora 14. ledna 2020, kdežto Windows 8.1 až 10. ledna 2023, tedy o tři roky později.

cyber23

Microsoft zároveň prozradil, že na bezplatný přechod z Windows 8 na Windows 8.1 poskytne zákazníkům dva roky od vydání Windows 8.1. Firmy, které již používají Windows 8, by tak měly mít dost času na přípravu a realizaci aktualizace.

Zdroj: Windows for your Business

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages