Hlavní navigace

Mobilní OS – na západní frontě rušno, 1. díl

6. 6. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor:
Svět mobilních operačních systémů se začíná povážlivě měnit a přesunovat. Některé starší systémy se začínají vracet, jiné už pomalu končí. Do hry se přitom vkládají jak výrobci hardware, tak i software.

Analytici se nemohou shodnout, kterému operačnímu systému patří budoucnost. Jedni to tvrdí o Androidu, jiní o Windows Phone 7 a nezřídka se najdou i ti, co věští skvělou budoucnost i Apple iOS. Pojďme si v tom tedy v prvním díle komentáře mobilních OS zkusit udělat trochu jasněji.

Symbian je dnes prakticky nejstarší operační systém v mobilech se zachovanou kontinuitou. Jako takový však postupně skončí. Nokia podepsala strategické partnerství s Microsoftem, jehož výsledkem bude postupný přechod na Windows Phone 7. Symbian dřív využívali i jiní výrobci telefonů, ale dnes je doménou jen Nokie. Ta navíc stále plánuje uvedení dalších updatů, protože první WP7 telefony dorazí nejdříve o Vánocích. Dotykový Symbian se přitom opravdu snažil, Nokia k němu vybudovala online obchod po vzoru AppStore od Applu a dokonce dokázala sehnat velkou dávku kvalitního software. Největším lákadlem Symbianu jsou v tuto chvíli asi Ovi Mapy, které jsou zdarma a nabízí kvalitní a hlavně použitelnou navigaci, která už konečně plnohodnotně funguje i zcela bez dat (tj. včetně určení polohy).

Android byl až donedávna považovaný za černého koně. Google teď přilil olej do ohně a zpřístupnil bezplatnou, ale bohužel online, navigaci na dalších trzích. A to včetně České republiky, která je ne zcela pochopitelně pro Google extrémně důležitým trhem, kde se uvádí řada novinek (např. StreetView) velice brzy po USA a UK. Android v současnosti hodně táhne Samsung, který jej dává do nejvýkonnějších telefonů. Zdatně mu sekundují i další, menší výrobci, včetně u nás populárního HTC. Navíc i samotný Google má enormní zájem na tom, aby Android uspěl. Sice má už za sebou drobné bezpečnostní skandály, zejména s nezabezpečeným push e-mailem u Google účtů, nicméně žádný nebyl tak horký, aby zasáhl do prodejních čísel.

Navíc Samsung má potenciál stát se trendy telefonem. Poměrně zdařilý je i obchod s aplikacemi Market, který umožňuje vrátit do 24 hodin libovolnou zakoupenou aplikaci, a to bez udání důvodu. Budoucnost Androidu se teď ubírá směrem k mobilním hrám, kde Android silně zaostává za iOS. Pokud se podaří Googlu srovnat laťku i zde, dostane se do pozice, kdy by konečně mohl přijít s nějakou inovací dříve, než Apple, potažmo Nokia (s její navigací zdarma).

Žhavý kandidát na vítěze a na systém, který se dožije roku 2020 je Apple iOS. Není to přitom ani tak zásluha samotného systému nebo nedej bože telefonu, který obvykle zaostává za aktuálním hi-endem u konkurence. Je to zásluha především geniálního marketingu a zvoleného byznys modelu. Apple AppStore má totiž skvělý obsah na míru šitý pro iPhony a další zařízení s iOS, z nichž největším želízkem v ohni je aktuálně iPad 2. Navíc díky uniformitě hardwaru je možné vyvíjet plně optimalizované aplikace. Marketing se pak postará o to, aby neúspěšný update novějšího iOS do staršího hardwaru, který ho nebyl schopen udýchat, byl zapomenut a hlavně prominut. Zákazníci Apple jsou holt zvyklí měnit svá zařízení častěji než ostatní, jsou zvyklí platit za aplikace a co víc, jsou zvyklí kupovat si drahé příslušenství. Navíc Apple svou silou prosazuje své iPhone konektory do nejrůznějších aut, A/V receiverů, Hi-Fi soustav apod., což těmto zařízením dodává nezanedbatelnou přidanou hodnotu.

Cloud23

V druhém díle komentáře se dočtete o mobilních operačních systémech WebOS, BlackBerry OS, Windows Phone 7 a Meego.


Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.

Čtěte dále

SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci