Hlavní navigace

Na ČVUT vznikla laboratoř interoperability. Náměty partnerů vítány

18. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Microsoft včera ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou na ČVUT v Praze oficiálně otevřel výzkumnou laboratoř interoperability. Cílem projektu je zejména otevření nových možností v oblasti systémové spolupráce. Své projekty a požadavky můžete přihlásit také vy.

Na tiskové konferenci ke startu projektu laboratoře interoperability vystoupili zástupci Microsoftu i ČVÚT.Pilotní provoz laboratoře interoperability odstartoval loni na podzim Hank Janssen, hlavní vývojový inženýr Open Source Technology Centra společnosti Microsoft. Na včerejší tiskové konferenci na ČVUT zástupci výrobce a univerzity zahájili provoz ostrý. Po několika zkušebních projektech, které sloužily zejména k nastavení vnitřních pravidel v rámci fakulty, přijímá laboratoř návrhy na projekty od komerčních firem i širší veřejnosti.

Svou firmu můžete zapojit v podstatě dvojím způsobem. Laboratoři lze zadat komerční projekt, který bude vyřešen s vaší finanční podporou v podstatě jako standardní zakázka. Testování a vyvíjení řešení mohou vést i vaši zaměstnanci.  Další možností je zaslání vašeho problému, jako návrhu k řešení. Pokud laboratoř přijme problém za svůj, začne na něm pracovat za využití dostupných zdrojů.

Studenti na zakázkách komerčních firem pracují pod odborným dohledem. Výsledkem spolupráce tak nemusí být pouze řešení vašeho problému, ale také příspěvek ke vzdělávání studentů. Ti v laboratoři získají znalosti z praxe a budou lépe připraveni na potřeby zaměstnavatelů na současném trhu práce, což je jeden z nedostatků českého vysokého školství, který IT firmy samotné často kritizují. Spoluprací s univerzitou lze získat kontakty na studenty, kteří potřebné znalosti mají.

Nová laboratoř je svým konceptem zaměřeným na rozvoj systémové spolupráce, ale i propojení akademické sféry s komerčním sektorem, jedinou laboratoří ve střední a východní Evropě a Microsoft tímto krokem dokazuje, že oblast systémové spolupráce je pro něj stále významnějším tématem,“ shrnul záměry projektu Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje Microsoftu.

Jak přihlásit projekt?

V rámci pilotního provozu laboratoře byly pod vedením pedagogů a odborným dohledem konzultantů z komerčních firem dokončeny již čtyři projekty a pátý se rozvíjí. Konkrétně šlo o projeky Adminer – PHP nástroj na management databází, virtualizace Linuxu v technologii Hyper V, podpora služeb Windows Live v systému Drupal, multimediální aplikace pro webový prohlížeč pro Microsoft Surface a řízení vozíku pro postižené osoby pomocí zraku za podpory technologie .NET MicroFramework.

Laboratoř tedy ke své činnosti využívá produkty Microsoftu, nabídka spolupráce ale není omezena pouze na partnery výrobce. Svůj projekt může přihlásit každý, kdo řeší problémy s interoperabilitou. Nejjednodušší cestou je přitom vyplnění formuláře na www.interoperabilita.cz, kde případně najdete i další kontakty a informace o laboratoři.

Čtěte dále

Síť, spol. s r.o. se nově jmenuje Thein Digital
Síť, spol. s r.o. se nově jmenuje Thein Digital
IDC: Ekonomiky zpomalují, spolu s nimi i zájem o chytrou domácnost
IDC: Ekonomiky zpomalují, spolu s nimi i zájem o chytrou domácnost
Jiří Bracek vede vývoj technologií v Esetu
Jiří Bracek vede vývoj technologií v Esetu
AT Computers je inovátorem roku společnosti Microsoft v ČR a SR
AT Computers je inovátorem roku společnosti Microsoft v ČR a SR
IDC: Dodávky skládacích telefonů v roce 2026 překonají 40 milionů
IDC: Dodávky skládacích telefonů v roce 2026 překonají 40 milionů
Salesforce: 78 % pracovníků zákaznického servisu se potýká s rychlostí a kvalitou
Salesforce: 78 % pracovníků zákaznického servisu se potýká s rychlostí a kvalitou