Hlavní navigace

Na trh přichází byznys IT

4. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: WBI
Dlouhá léta jsme byli v IT zvyklí slýchávat nejrůznější gigabajty, megahertze, .NET technologie apod. Byl to tak trochu svět IT pro „ajťáky,“ kdy se IT bavilo s IT a informační technologie se do firem kupovali, protože „bychom je také měli mít.“

Ty doby jsou ale dávno pryč. Zmizely spolu s tím, kdy se IT dostalo do té fáze, kde vlastně mělo být – do fáze podpory samotného podnikání. Je dokonce pryč i doba, když by firmy masově nakupovaly nové nástroje jen proto, že teď zrovna už je na trhu Office 2013 a Office 2010 už je přeci zastaralá.

Dokonce i samotná výměna počítačů a serverů už není tak rychlá, i proto, že nové operační systémy jsou často méně výpočetně náročné než jejich předchůdci. Teď, v „desátých“ letech je IT prostě jiné. Namísto otázky: „Kolik to má gigahertz?“ uslyšíte od zákazníka v 99 % případů jako první otázku: „Co to naší firmě přinese?“ Je to tak. IT je dnes nedílnou součástí byznysu a řada odvětví s ním doslova stojí a padá.

A to má i bezprostřední vliv na současné trendy na trhu. Pokud zůstaneme u „gigahertzů,“ je jasně viditelným trendem tlak na maximální dostupnost serverů, a to i u relativně malých firem. Pokud nefunguje server, nejede výroba, nejdou vystavovat faktury, nefungují pokladny, nejde vychystávat sklad.

Poté, co se ve firmách velice rychle zabydlela virtualizace – často i kvůli úspoře na licencích – tak přichází privátní cloud a do těch menších často i veřejný. Ne ale proto, že by ho tam tlačili velcí hráči svým masivním marketingem. Přichází prostě proto, že nabízí vyšší dostupnost a mnohdy i nižší provozní náklady.

Trendem číslo dva je podpora „core byznysu“ jak se teď hezky česky říká. Jakýkoliv IT nástroj, který dokáže zlepšit či zefektivnit chod klíčových procesů ve firmě je ten, který firma chce a je ochotná za něj zaplatit. A je vcelku jedno, jestli se bavíme o CRM, SCM či ERP systému, document management systému anebo třeba o obyčejném nástroji pro workflow faktur. Jakmile jste schopni pomocí IT přinést více peněz do firmy, snížit její náklady anebo aspoň zvýšit spokojenost jejích klientů či zaměstnanců, máte dveře otevřené.

Celosvětovým trendem, který je samozřejmě viditelný i u nás, jsou i tzv. big data. IT ve firmách funguje už mnoho let a každý rok generuje stále více dat, která je potřeba uchovávat (např. pro finanční úřad), a také zpracovávat (např. pro forecasting využívající regresní analýzy).

Záplava dat je tak paradoxně asi jedinou oblastí, do které firmy sice nechtějí investovat, ale prostě musí. Pod velkými daty si však lze představit mnohem víc než jen storage řešení a výkonnější servery s větší pamětí. Je to totiž primárně o tom, co s těmi daty umíme a chceme dělat.

MIF22

A tady přicházejí v masivním měřítku ke slovu nástroje Business Intelligence, které všechny ty investice do obsluhy velkých objemů dat dokáží proměnit ve zvyšování výnosů a úspory nákladů. BI je minimálně v našem oboru teď mezi trendy jednoznačně jedničkou, protože dříve či později ho bude potřebovat každý, ať už v rámci podnikového informačního systému anebo nad ním.


Autor je vrcholovým manažerem, který založil a vybudoval několik úspěšných firem ve vysoce konkurenční oblasti ICT. Má za sebou více než deset let zkušeností s řízením IT společností. Kontaktovat jej můžete na rpaskovsky@wbi.cz.

Čtěte dále

Tech Data obdržela uznání od společností Microsoft a HPE
Tech Data obdržela uznání od společností Microsoft a HPE
Jak pandemie a trendy mění spolupráci vendora a distributora
Jak pandemie a trendy mění spolupráci vendora a distributora
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Dejte vysvědčení svým výrobcům a distributorům v ChannelWorld Awards 2018
Dejte vysvědčení svým výrobcům a distributorům v ChannelWorld Awards 2018