Hlavní navigace

Návrh novely zákona o EET počítá s off-line režimem, odborná veřejnost reaguje rozpačitě

15. 10. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Storyous
Zvláštní režim off-line evidence tržeb EET má usnadnit fungování nejmenším podnikatelům. Podle zástupců Podnikatelských odborů na ně však paradoxně klade ještě více administrativních povinností. Nadšeny nejsou ani jiné organizace.

Návrh novely zákona o evidenci tržeb přináší kromě třetí a čtvrté vlny EET také takzvaný zvláštní režim off-line evidence. Ten by měl zjednodušit fungování nejmenším podnikatelům, podle zástupců odborné veřejnosti by na ně však paradoxně kladl více povinností.

Podle projednávané novely by musel podnikatel pro evidenci tržeb ve zvláštním režimu splnit tři podmínky: nesmí být plátcem DPH, může mít maximálně dva zaměstnance a výše jeho příjmů za posledních dvanáct měsíců nesmí přesáhnout 200 000 Kč.

O zvláštní režim si podnikatel musí zažádat a doložit, že splňuje uvedené podmínky. Zároveň je povinen vyzvednout si na finančním úřadu speciální blok účtenek, vystavené účtenky evidovat a o takto evidovaných tržbách pravidelně podávat oznámení.

Pro řadu podnikatelů bude lepší „normální“ EET

Řada odborníků toto řešení kritizuje. Podle nich totiž bude pro nejmenší podnikatele místo úspory času a administrativy představovat daleko větší zátěž. Ve výsledku pro ně může být jednodušší začít využívat EET v on-line režimu.

Ministerstvo financí nechtělo těm nejmenším živnostníkům ulevit. Místo toho pro ně vytvořili takové podmínky, aby ještě byli rádi, že mohou mít EET,“ myslí si předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

K evidenci tržeb přes on-line EET podnikatelům stačí aplikace pro mobilní telefon či tablet a mobilní tiskárna. Ta pro ně může představovat jediný nutný náklad a mobilní tiskárny je navíc možné pořídit za ceny začínající na jednom tisíci korun.

Limity by měly být vyšší, tvrdí AMSP

Asociace malých a středních podnikatelů České republiky (AMSP ČR) uznává, že novela se snaží vyjít vstříc požadavkům na to, aby byli malí podnikatelé ušetřeni nákladů na pořízení EET. Navrhovaný strop tržeb je však podle jejích zástupců nedostatečný.

Limit 200 000 Kč by podle AMSP ČR dával smysl u zaměstnanců, kteří si jako OSVČ pouze přivydělávají, ale spíše jen v některých případech s nízkými nebo žádnými náklady na podnikání. Asociace dlouhodobě navrhuje stanovit limit na 500 000 Kč.

ICTS23

Pro poplatníky [...] by náklady na pořízení pokladního zařízení, náklady na internetové připojení, software a jeho aktualizaci znamenaly při tržbách již kolem 300 až 400 tisíc ročně ohrožení jejich podnikání,“  říká Věroslav Sobotka, manažer pro legislativu AMSP ČR.

Zdroj: Lesensky.cz

Čtěte dále

Jan Baláš je obchodním ředitelem společnosti Skladon
Jan Baláš je obchodním ředitelem společnosti Skladon
ATC zařazuje do nabídky nový produkt Evoloop
ATC zařazuje do nabídky nový produkt Evoloop
GFI Software: České firmy čelí vlně falešných e-mailů
GFI Software: České firmy čelí vlně falešných e-mailů
Accenture: Situace na poli čipů se zlepší nejpozději v roce 2024
Accenture: Situace na poli čipů se zlepší nejpozději v roce 2024
Intel se otřásá, ve čtvrtém kvartálu 2022 mu dvouciferně propadly tržby
Intel se otřásá, ve čtvrtém kvartálu 2022 mu dvouciferně propadly tržby
Jeden konektor vládne všem, jeden jim všem káže?
Jeden konektor vládne všem, jeden jim všem káže?