Hlavní navigace

Nikon: digitální zrcadlovka D800

12. 2. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor:
Nikon D800 je digitální jednooká zrcadlovka formátu FX s rozlišením 36,3 megapixelů.
  • Výrobce: Nikon
  • Distributoři ČR: Agora Plus, Alfa Electronic, AT Computers, eD system Czech, K+B Progres, Penta CZ, Setos, SWS, HP Tronic
  • Distributoři SR: eD system Slovakia, Penta SK, SWS Distribution SK
  • Více informací: www.europe-nikon.com

Společnost Nikon spatřuje přednosti D800 v tom, že svým obrazovým potenciálem konkuruje středoformátovým fotoaparátům a zároveň zachovává veškerou obratnost používání digitální jednooké zrcadlovky. Současně s modelem D800 byla na trh uvedena i jeho speciální verze – model Nikon D800E

D 800 disponuje snímačem CMOS formátu FX s rozlišením 36,3 megapixelů, 12kanálové čtení signálu se 14bitovou konverzí A/D a vysoký odstup signálu od šumu by měly zajistit kvalitní fotografie s nízkou úrovní šumu a širokým dynamickým rozsahem. Fotoaparát D800 také nabízí rozsah od ISO 100 do 6 400 s možností rozšíření až na (ekvivalent) ISO 25 600 a snížení na (ekvivalent) ISO 50.

Fotoaparát je vybavený obrazovým procesorem Expeed 3 s 16 bitovým zpracováním obrazu. Videosekvence v rozlišení Full HD (1 080p) lze zaznamenat se snímací frekvencí 30p, 25p a 24p a v HD s možností 60p, 50p a 25p. Videosekvence mohou být dlouhé až 29:59 minut. nahrávání Full HD videa je možné v obou formátech, FX i DX.

Kromě vstupu pro externí stereofonní mikrofon je k dispozici i výstup pro externí sluchátka. K dispozici je i nastavení linkového vstupu pro rekordéry systému PCM linear.

D800 nabízí možnost výstupu nekomprimovaného živého náhledu videa do externích rekordérů a monitorů. Stejně jako u fotoaparátu Nikon D4 jsou data odesílána na výstup s určenou velikostí obrazu a snímací frekvencí a bez překrytí informacemi, které se zároveň mohou zobrazit na monitoru TFT fotoaparátu.

Systém detekce motivu společnosti Nikon je nyní vybaven snímačem RGB s rozlišením 91 000 pixelů.

Automatické měření expozice a zábleskové expozice i-TTL by mělo rozšířit okruh kompozičních a světelných situací. K dispozici je také  AF a volič režimů činnosti zaostřovacích polí bez oddálení oka od hledáčku.

Odezva spuštění činí přibližně 0,12 sekundy, zpoždění závěrky je  cca 0,042 sekund (ekvivalent D4), s možností souvislého snímání rychlostí přibl. 4 sn./s ve formátu FX a režimech ořezu, až přibl. 6 sn./s v režimu DX s volitelným multifunkčním Battery Packem MB-D12.

Fotoaparát je také vybaven LCD displejem s úhlopříčkou 8 cm (3,2“) s rozlišením přibl. 921 tis. bodů a automatickou regulací jasu monitoru. Jas LCD se automaticky nastavuje podle osvětlení prostředí a při přehrávání lze fotografie zvětšit až 46x. Optický hledáček se skleněným hranolem má zvětšení 0,7x (objektiv 50mm f/1,4 zaostřený na nekonečno, -1,0 m-1).

Dvouosý elektronický virtuální horizont umožňuje kontrolu vyrovnání záběru pomocí displeje LCD nebo v hledáčku. Kontrolovat lze pozici fotoaparátu vzhledem k horizontální rovině a jejímu vrcholu (přední nebo zadní rotace).

Expoziční časy mají rozsah od 1/8 000 s do 30 s. Fotoaparát je vybaven autodiagnostikou závěrky a řídicí jednotka je navržena tak, aby při delším otevření závěrky při natáčení videa klesla spotřeba energie.

Obvody fotoaparátu D800 nyní umožní pořídit přibližně 850 snímků (při snímání statických snímků) nebo přibližně 60 minut videosekvencí se živým náhledem.  Energii zajišťuje dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL15.

D 800 disponuje duálním slotem pro vysokorychlostní karty CF (UDMA 7) a SD (SDXC a UHS-1) a vysokorychlostním přenos dat přes USB 3.0.

Model Nikon D800E je vybaven optickým filtrem bez funkce anti-aliasingu, aby umožnil pořízení co nejostřejších snímků. To je údajně vhodné pro fotografy, kteří umějí ovládat světlo, vzdálenost a fotografovaný objekt do takové míry, že dokáží zmírnit zvýšené riziko vzniku moiré a barevného posunu. Kromě optického filtru se všechny funkce a výbava tohoto modelu shodují s modelem D800.

Fotoaparát D800 disponuje funkcemi funkce časosběrného snímání, kdy se snímky pořízené v určeném časovém intervalu ukládají ve fotoaparátu jako soubor videosekvence. Pořízený záznam lze přehrávat 24 až 36 000krát rychleji, než byla rychlost pořízení.

Funkce HDR (High Dynamic Range) pořídí při jednom stisknutí spouště jeden podexponovaný a jeden přeexponovaný snímek. Rozsah lze rozšířit až na 3 EV.

Barevný odstín displeje v živém náhledu a vyvážení bílé barvy výsledné fotografie lze nastavit tak, aby si odpovídaly. Barevnou teplotu lze ručně nastavit v krocích po 10 Kelvinech nebo v jednotkách mired.

Funkce možnosti automatického nastavení k minimalizaci expoziční doby nastavuje rovnováhu mezi expoziční dobou a citlivostí ISO podle ohniskové vzdálenosti používaného objektivu.

U fotoaparátu této třídy silze vybrat jeden z nabízených režimů výřezu obrazu, které jsou všechny v hledáčku vizuálně maskovány – 5:4 (30,0 x 24,0 mm), 1,2x (30,0 x 19,9 mm) a formát DX (23,4 x 15,6 mm).

Doporučená koncová cena levnější varianty je 67 990 Kč, dražší model se začne prodávat za 74 990 Kč.

Čtěte dále

Allegro započalo konsolidaci Mall Group a WEDO, zvýšilo tržby
Allegro započalo konsolidaci Mall Group a WEDO, zvýšilo tržby
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
SWS získala cenu Business Superbrands pro rok 2022
SWS získala cenu Business Superbrands pro rok 2022
ComSource: Nejvíce útoků DDoS na české firmy mířilo z Ruska
ComSource: Nejvíce útoků DDoS na české firmy mířilo z Ruska