Hlavní navigace

Nokia uvedla smartphone Asha 501 s vlastním OS

13. 5. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor:
Společnost Nokia uvádí první model z nové rodiny chytrých telefonů Asha – Nokia Asha 501. Nokia Asha 501 je prvním telefonem s novou vlastní platformou Asha.
 • Výrobce: Nokia
 • Distributoři ČR: Agora, Setos
 • Distributoři SR: ADN, Agora
 • Cena: 99 dolarů bez DPH
 • Více informací: www.nokia.cz

Nokia Asha 501 přináší cenově dostupný telefon v šesti výrazných barvách podtrhujících design, který se skládá z odolného odnímatelného krytu a displeje, který je krytý sklem odolným proti poškrábání a nabízí třípalcovou kapacitní dotykovou obrazovku a tlačítko zpět. Nová Asha váží 91 gramů.

Nokia Asha 501 je navržena tak, aby uživatelům usnadňovala přístup ke všemu prostřednictvím jediného pohybu prstu, a nabízela výběr ze dvou domovských obrazovek – „domácí“ a rychlého výběru.

Domácí obrazovka je tradiční pohled využívající ikon pro spuštění jednotlivých aplikací nebo pro přístup ke specifickým funkcím, jako je klávesnice pro vytáčení čísel anebo nastavení telefonu.

Nová obrazovka rychlého výběru byla inspirována tím, jak lidé doopravdy používají svůj telefon, uvádí Nokia. V rámci rychlého výběru jsou ukládány a nabízeny nedávno používané kontakty, sociální sítě a aplikace. Telefon ji tak přizpůsobuje tomu, jaké funkce uživatel používá.

Nová Asha přichází na trh s předinstalovaným prohlížečem Nokia Xpress, který má snižovat objem přenášených dat až o 90 %. Nokia také oznámila dostupnost aplikace Nokia Xpress Now, nové webové aplikace, která doporučuje uživatelům obsah na základě jejich aktuální polohy, osobních preferencí i současných trendů. Ta bude dostupná prostřednictvím domovské obrazovky prohlížeče anebo bude ke stažení z Nokia Obchodu.

Pohotovostní doba telefonu by měla činit až 48 dní. Asha 501 je prvním chytrým telefonem s novou platformou Asha, která těží z investice společnosti Nokia do společnosti Smarterphone, kterou Nokia akvírovala v roce 2012.

Nová platforma Asha nabízí vývojářům otevřené a na standardech založené prostředí pro tvorbu aplikací pro koncové zákazníky. Vývojáři mohou vytvářet aplikace pro Nokia Asha 501, které budou kompatibilní i s budoucími telefony na platformě Asha.

Nokia dává vývojářům možnost vydělat prodejem aplikací skrze celosvětově dostupný Nokia Obchod. Vývojáři navíc mohou vydělávat i díky nástrojům jako je možnost nákupu přímo z aplikace, Nokia Advertising Exchange (NAX), či možnost využití platby prostřednictvím sítě mobilních operátorů.

Kromě aplikací od společností EA, Facebook, LinkedIn a Twitter nabídnou také lokální vývojáři, včetně společností Bollywood Hungama, Newshunt, Cricbuzz, Indiagames, Playbuff, TwistMobile, JumpGames, Divum, NextWaves, AIMS Migital, Techtree, Exoys, a Rendered Ideas na platformě Asha své aplikace.

Nová Nokia Asha 501 je dostupná ve variantě se jednou SIM kartou anebo jako dual SIM model s podporou technologie EasySwap. Oba dva modely nabízejí podporu Wi-Fi.

Další specifikace:

MIF22

 • Rozměry:  99,2 × 58 × 12,1 mm; 91 gramů
 • Fotoaparát: 3,2 MPx
 • Pohotovostní doba – model s podporou jedné SIM karty: až 48 dní
 • Pohotovostní doba – model s podporou dvou SIM karet: až 26 dní
 • Doba hovoru: až 17 hodin
 • Přídavná paměť 4 GB (paměťová karta je součástí balení), rozšiřitelná až na 32 GB
 • 40 bezplatných her od společnosti EA dostupných ke stažení v Nokia Obchodě v hodnotě 75 €.
 • Dostupné barvy: zářivě červená, zářivě zelené, azurová, žlutá, bílá a černá

Zdroj: Nokia

 

Čtěte dále

Využijte personalizovaný zákaznický servis a získejte oddané zákazníky, kteří na vás jen tak nezapomenou
Využijte personalizovaný zákaznický servis a získejte oddané zákazníky, kteří na vás jen tak nezapomenou
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
IDC: Globální poptávka po monitorech je relativně stabilní
IDC: Globální poptávka po monitorech je relativně stabilní
Mallpay se mění na Skip Pay, novinkou je platba na třetiny
Mallpay se mění na Skip Pay, novinkou je platba na třetiny
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce