Hlavní navigace

Novinky z Intel Developer Fora (IDF)

16. 4. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zástupci Intelu tento týden představili základní kameny integrace hardwaru, softwaru a ekosystému v jednotné uživatelsky přívětivé prostředí. Výrobce plánuje uvést produkty systému-na-jednom-čipu (SoC) určené pro integrované aplikace. Jaké jsou další novinky z IDF?

Kouzla s telvezí a 3D obrazem na IDF 2010.IDF odstartovalo přednáškou Davida „Dadiho“ Perlmuttera, výkonného viceprezidenta a generálního manažera divize Intel Architecture Group (IAG).

David Perlmutter připomněl, že Intel dokončil přechod na oceňovanou mikroarchitekturu Nehalem, a to v podobě nedávno uvedené řady procesorů Intel Xeon 7500. Během necelých 90 dnů výrobce uvedl nové procesory pro stolní počítače, notebooky i servery. Ty se vyznačují nižší energetickou spotřebou, větší rychlostí při zpracování dat a vedle toho jsou vybaveny řadou funkcí posilujících  inteligentnci, flexibilitu a spolehlivost počítačů.

Sandy Bridge přichází

Perlmutter se ve své přednášce zmínil o novinkách týkajících se nové generace procesorů Intel Core, které používají mikroarchitekturu Intel prozatímně označovanou Sandy Bridge. Tyto procesory by se měly ve výrobě objevit koncem roku 2010. Sandy Bridge vychází z druhé generace technologického procesu Hi-K 32nm. Jako vůbec první budou tyto procesory podporovat instrukce Intel Advanced Vector Extension (Intel AVX).

Tato technologie má znamenat značné urychlení trendu směřujícího k pohyblivým jednorázově náročným výpočtům v obecných aplikacích, jako je zpracování fotografií, videa a zvuku, nebo v technických aplikacích včetně 3D projektování a analýzy, ve vědeckých simulacích a finančních analýzách.

Sandy Bridge bude rovněž podporovat instrukce Intel AES New Instructions (Intel AES-NI), což je sedm softwarových instrukcí, které zajišťují rychlé šifrování a dešifrování dat. Vedle toho bude mikroarchitektura vybavena grafickým jádrem šesté generace a akcelerací pro „floating point“, zpracování videa a náročných multimediálních aplikací.

Internet (nejen) v televizi

David Perlmutter se dále zmínil o způsobu, jímž Intel nabízí nové možnosti práce s TV. Jde o „Smart TV“ neboli „inteligentní TV“, u níž je internet začleněn do televizního vysílání spolu s možností osobních úprav a vyhledáváním. Základem této nové funkce je systém-na-jednom-čipu (SoC) Intel Atom CE 4100, který je určen právě pro spotřební elektroniku. Tento procesor má televizní vysílání obohatit o osobní obsah, oblíbené internetové stránky a sociální sítě.

Procesor CE 4100, jehož koncept byl představen už na loňském IDF, je určen pro taková zařízení, jako jsou přehrávače disků Blu-ray, set-top boxy a digitální TV.

Systém na jednom čipu bude levnější

Intel na IDF zároveň oznámil, že bude koncept SoC dále podporovat a rozvíjet.  Systém-na-jednom-čipu s procesorovým jádrem Intel AtomTM, tak umožní dalším firmám vyvíjet a vyrábět produkty kompatibilní s PCI Express. Díky své flexibilitě umožňuje integrované řešení uspořit na nákladech za materiály, což by se mělo projevit v celkové ceně integrovaných aplikací.

Zařízení je pracovně označováno jménem Tunnel Creek. SoC čip bude určen pro integrované aplikace, jako jsou informačně-zábavní systémy pro automobily nebo IP telefony. Čip obsahuje procesorové jádro Intel Atom, rozhraní pro ovládání paměti, grafický a video engine.

Zástupci Intelu také informovali o výsledcích nového výzkumu. Jeho cílem je vyvinout zařízení, jež by firmám i domácnostem umožňovalo sledovat spotřebu elektrické energie v reálném čase. V budoucnu by měl umožnit domácnostem úsporu energie právě díky možnosti kontroly spotřeby.

Více novinek z prestižní konference najdete na webu Intel IDF. Na ChannelWorldu vám příští týden přineseme také exkluzivní reportáž ze Intel Solution Summitu, který na IDF časově navázal a kde byly v předchozích dvou dnech představeny hlavní novinky pro partnerský kanál.

Čtěte dále

IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?