Hlavní navigace

Operátoři: Zájem o smartphony v ČR roste dvouciferně

31. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © James Thew - Fotolia.com.jpg
Telekomunikační operátoři, společnosti Telefónica Czech Republic a Vodafone, zveřejnily statistiky svých prodejů. Které smartphony ukusují nejvíce z trhu mobilních telefonů?

Prodeje chytrých telefonů v ČR Mobilní telefony s operačním systémem, tzv. chytré telefony či smartphony, si ukusují čím dál větší podíl na trhu. Podle statistik společnosti Telefónica se jejich podíl za poslední dva roky více než zdvojnásobil a nyní přesahuje 20 %.

Mezi roky 2009 a 2010 stoupl podíl chytrých telefonů využívajících síť O2 o 51 % a letos to nejspíš bude podobné číslo. V listopadu činil meziroční nárůst téměř 40 %, nicméně očekáváme, že předvánoční trh číslo ještě posune směrem k loňské hodnotě,“ uvedl v tiskovém oznámení Jiří Dvorjančanský, marketingový ředitel společnosti Telefónica Czech Republic.

Předvánoční prodeje v síti Vodafonu ukazují, že ze všech prodaných telefonů u tohoto operátora v listopadu a prosinci činily chytré telefony 80 %.

Podíl chytrých telefonů na celkových prodejích mobilních telefonů roste kontinuálně.  V průběhu roku zhruba o tři procenta měsíčně, avšak letos před Vánoci dokonce o deset procent. To potvrzuje domněnku, že chytrý telefon byl jedním z nejpopulárnějších vánočních dárků,“ uvedl v tiskovém oznámení David Novák, který je ve Vodafonu zodpovědný za portfolio mobilních telefonů.

U O2 vede stále Symbian

Podle Telefóniky chytré mobily jednoznačně dominují prodejům. Mezi nejpoužívanější chytré telefony stále patří Nokia s operačním systémem Symbian, která si drží zhruba 60% podíl. Podíl druhého Androidu roste každým měsícem a nyní se blíží k 20 %, uvádí Telefónica dle svých statistik.

Na třetí místo se postupně propracoval Apple iOS, který o 3,2 procentního bodu vede před systémy Microsoft. Pátý je mezi O2 zákazníky operační systém BlackBerry s podílem 3,3 %. Podíl všech ostatních operačních systémů v síti O2 se pohybuje zhruba kolem 1,6 %.

Cloud22

Smartphony v akci před Vánoci největším tahákem

Podle statistik společnosti Vodafone patřily mezi nejprodávanější modely letošních Vánoc tyto smartphony:

  • HTC Wildfire S
  • Samsung Galaxy Ace
  • iPhone 4S

Telefónica zařadila do předvánoční nabídky přes 40 smartphonů s převažujícími operačními systémy Android a Symbian. Např. u telefonů Samsung Galaxy Y a Wave Y snížila ceny o více než polovinu. Lze tedy předpokládat, že přitáhly největší zájem nakupujících.

Zdroj: Telefónica Czech Republic, Vodafone
Titulní foto: © James Thew - Fotolia.com

Čtěte dále

Sophos: Počet útoků na zdravotnické organizace vzrostl v roce 2021 o 94 %
Sophos: Počet útoků na zdravotnické organizace vzrostl v roce 2021 o 94 %
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
HPE odhalilo nový partnerský program Partner Ready Vantage
HPE odhalilo nový partnerský program Partner Ready Vantage
Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba
Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Klusáková, Kubiš a Němeček posilují tým Proficia
Klusáková, Kubiš a Němeček posilují tým Proficia