Hlavní navigace

OS X Mountain Lion vs. Windows 8: Apple a Microsoft mobilizují

20. 2. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor:
Ve světě stále více ovládaném mobilními zařízeními Apple a Microsoft mění své desktopové operační systémy ve prospěch mobilních funkcí.

Poté co se smartphony a tablety rychle rozšiřují mezi uživatelskou základnou i IBM začíná současný stav nazývat „post-PC érou“. Jsme ve světě přenositelnosti, aplikací a dotykových zařízení. Je to zřejmé nejen z pohledu dominance mobilních zařízení a notebooků na straně hardwaru, ale také z pohledu způsobu, jakým Apple a Microsoft propojují své mobilní a desktopové operační systémy.

Apple začal začleňovat funkce iOS do OS X od vydání verze Lion v polovině roku 2011 a dále je rozšiřuje s verzí Mountain Lion, již oznámil minulý týden, a již se chystá uvést koncem léta. Microsoft se inspiroval svým Windows Phone 7 a podle zvěstí uvede Windows 8 beta pro desktopy i tablety koncem února. Možná se do konce roku dočkáme i verze pro mobily. Dva různé přístupy, zdá se, podávají stejné výsledky.

Zde je sedm funkcí v systémech Mountain Lion i Windows 8, které byly původně určeny pro mobilní zařízení:

1. App store (obchod s aplikacemi)

Apple popularizoval App Store prostřednictvím svého iOS. Vybaven je jím i Lion, takže uživatelé OS X budou moci nakupovat aplikace i např. upgrade operačního systému on-line. Mountain Lion preferuje „bezpečnější“ aplikace a poskytuje dokonce možnost zakázat instalace aplikací, které nepocházejí z App Storu. Windows 8 budou obsahovat Windows Store s podobnou funkcionalitou, což znamená jednodušší prohlížení, nákup a instalaci aplikací pro Windows.

2. Celá obrazovka

Prostředí Windows 8 Metro bylo zbaveno hlavního panelu a nabídky start ve prospěch aplikací zobrazených přes celou obrazovku, což přidává zkušenost známou z tabletů. Lion již tuto možnost představil a aplikace ji s uváděním nových updů podporují ve stále větší míře.

3. Cloud Sync (synchronizace s cloudem)

Synchronizace s cloudem je pro mobilní zařízení běžná jak z pohledu záloh, tak z pohledu rozšíření úložné kapacity pro zařízení, která mají nedostatek paměti. Windows 8 budou zahrnovat integraci se službou SkyDrive (cloudové úložiště), což uživatelům umožní synchronizovat dokumenty Office, fotografie a zřejmě i další soubory. Mountain Lion rozšíří možnosti iCloudu ze zálohy aplikací, nastavení a zakoupených médií napříč zařízeními Apple na úložiště dokumentů v cloudu.

4. Sdílené aplikace

Microsoft zpřístupní ve svém on-line obchodě aplikace, jež poběží na desktopech i tabletech s Windows 8. Některé půjde spustit i na hardwaru s procesory ARM. Mountain Lion od Applu obsáhne desktopové verze řady svých mobilních aplikací včetně Reminders (upomínky), Notes (poznámky) a Game Center. Přejmenuje také desktopovou aplikaci iChat na Messages, aby název odpovídal svému protějšku pro iOS.

5. Dotykové ovládání

Prostředí Metro bylo ve Windows 8 navrženo s myšlenkou využití na dotykových zařízeních. Microsoft taktéž slibuje verzi balíku Office, která bude upravena pro dotykové ovládání. Apple postupně přidává podporu více-dotykového ovládání a gest pro řadu aplikací, i když je lze nyní provádět „jen“ přes vestavěné či přídavné touchpady.

6. Probouzení a standby režim

Operační systém Lion představil funkci Resume, která umožňuje počítači rychle se vzbudit z režimu spánku nebo se restartovat a obnovit všechny spuštěné aplikace a otevřené soubory do výchozího stavu. Funkce velmi podobná tabletům či smartphonům, které po nějaké době zapnete a všechny dříve spuštěné aplikace nadále běží. Windows 8 budou obsahovat standby mód, který umožní aplikacím lépe zvládat přerušení provozu při přechodu do spánku. Zároveň má umožnit určitou síťovou konektivitu v průběhu spánkového režimu, podobně jako telefony získávájí updaty, zatímco je máte v kapse.

7. LaunchPad a Widgety

Apple do nového vydání Lionu přidat LaunchPad, který zobrazuje aplikace velmi podobně jako iOS – více stránek s ikonami seřazenými podle mřížky. Windows 8 bude používat dlaždice, které se budou chovat jako zástupci aplikací, ale zároveň budou poskytovat informace např. jako widgety známé u mobilních zařízení.


Joseph Fieber má 25 let zkušeností jako IT profesionál v oblasti počítačového poradenství a softwarových školení. Sledovat jej můžete na sítích Google+, Facebook, či Twitter nebo jej můžete kontaktovat přes jeho web JosephFieber.com.

Čtěte dále

Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Salesforce: 78 % pracovníků zákaznického servisu se potýká s rychlostí a kvalitou
Salesforce: 78 % pracovníků zákaznického servisu se potýká s rychlostí a kvalitou
IDC: Ekonomiky zpomalují, spolu s nimi i zájem o chytrou domácnost
IDC: Ekonomiky zpomalují, spolu s nimi i zájem o chytrou domácnost
AT Computers je inovátorem roku společnosti Microsoft v ČR a SR
AT Computers je inovátorem roku společnosti Microsoft v ČR a SR
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili