Hlavní navigace

Polovina mužů v ČR chce na Vánoce tablet, Intel s výrobci se na ně chystá

5. 11. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Intel
Při příležitosti uvedení nových procesorů Intel Core M a na něm postavených zařízeních publikoval Intel výsledky průzkumu o předvánočních nákupních preferencích.

Elektronika, potažmo IT, je preferovaným vánočním dárkem, a to především u českých mužů. Čeští muži i ženy v preferenci dárku v podobě elektroniky (dohromady 36 %) přesahují evropský průměr.

Vyplývá to z on-line dotazování společnosti Redshift pro Intel mezi tisícovkou respondentů v ČR a více než 10 000 dotazovanými v 10 evropských zemích. Výsledky prezentoval na tiskové konferenci Adam Raška, market development manager společnosti Intel.

S přibývajícím věkem mužů roste i jejich preference elektroniky jako vánočního dárku. Zatímco mezi respondenty ve věku 18-24 let elektroniku zvolilo 30 % dotázaných, ve skupině 35-54 let to bylo kolem 38 až 39 %.

Adam Raška, IntelMaximální preference byla u věkových skupin starších 55 let. V celoevropském srovnání si elektroniku jako dárek přeje dvakrát více respondentů starších 65 let než v Evropském průměru (42 % ku 18 %). Je však potřeba vzít v potaz, že jde o průzkum mezi internetovými uživateli, jejichž preference se budou od běžné (a starší) populace do určité míry lišit.

Chytají tablety druhý dech?

Z dotazování dále vyplývá, že min. 28 % českých respondentů by si přálo na Vánoce dostat tablet. V kontrastu s tím se 18 % dotázaných chystá někomu darovat tablet jako vánoční dárek.

Jaká kritéria jsou při koupi tabletu důležitá? Dotázaní uživatelé zmínili na prvním místě především výkon (55 %), dále je pro ně významná značka (23 %) a cena (20 %). Design dotázaní téměř neřeší (1 %).

Nová značka, nová argumentace

Právě na výkon v tabletech Intel sází. Navíc se již stal celosvětově největším výrobcem procesorů pro tablety s OS Android. Např. v českém retailu a e-tailu se Intel podle Adama Rašky dostává v tabletech v podílu přes 20 % až 30 %.

Tablety jsou dnes také součástí tzv. zařízení 2 v 1, které jsou v důsledku postupného vývoje následovníkem notebooků.

Lenovo Yoga 3 ProMainstreamem se stávají notebooky s tloušťkou pod 2,5 cm, dodal k vývoji Adam Raška, který k podpoře evoluce ze strany Intelu zároveň říká: „Ultrabook byl cestou k naplnění vize ‚tablet, když chci, notebook, když potřebuji.‘

Core M je po čtyřech letech opět nová značka procesorů Intel. Má značit a přinášet novou generaci mobility a zařízení.

Intel Core M umožňuje pasivní chlazení, výrazně zvyšuje grafický, ale i výpočetní výkon a prodlužuje výdrž na baterii, vysvětluje Raška.

V porovnání se čtyři roky starým notebookem s procesorem Core i5-520M může být nové zařízení 2 v 1 s čipem Core M o polovinu tenčí a lehčí. Podle měření benchmarku SYSmark jsou pak nová zařízení až dvakrát výkonnější, poskytnou sedmkrát vyšší grafický výkon, 7,6x rychlejší konverzi filmům a dvojnásobně delší výdrž na baterii.

Ve srovnání s prémiovým tabletem s procesorem Qualcomm Snapdragon má tablet s Core M podle Intelu poskytnout trojnásobně vyšší výkon ve webových aplikacích, dvakrát vyšší výkon v 3D grafice, lepší multitasking a úložný prostor a plnou kompatibilitu s PC. To vše při srovnatelné váze, tloušťce i výdrži.

Nová zařízení s Core M

Acer Aspire Switch 12S novými procesory Intel Core M budete moci nabídnout především 2 v 1 překlopná i oddělitelná zařízení a prémiové tablety. Možná jej někteří výrobci nasadí i do tenkých notebooků s dotykovým ovládáním.

Na tiskové konferenci Intelu ukázali nová zařízení čtyři výrobci. V dalších týdnech by na český trh měla přijít zařízení Acer Aspire Switch 12, Asus Transformer Book T300FA, Dell Latitude 13 7350 a Lenovo Yoga 3 Pro. Nový model oznámila i Toshiba.

cyber23

Co přijde dál?

Jak se dále vyvíjí interakce s počítačem v podání Intelu? Jednak se společnost snaží eliminovat všechny kabely vedoucí k notebooku (napájení, propojení s periferiemi) – první zařízení by mělo přijít na trh v roce 2016. Další skupina technologií má odstranit potřebu zadávat ručně heslo.

Intel také podle Adama Rašky pracuje dalších možnostech interakce – doplnění současné myši a klávesnice o ovládání gesty a hlasem. Jednou z prvních vlaštovek je tablet s 3D kamerou/fotoaparátem RealSense.

Zdroj: Intel, ChannelWorld

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu