Hlavní navigace

Proč ultrabooky s Windows 8 nepůjdou na dračku

15. 10. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor:
Jaké bariéry nyní stojí v cestě prodeji Windows 8 a jaký má nový operační systém potenciál pomoci trhu ultrabooků?

Hodiny odtikávají čas oficiálního uvedení Windows 8. Spolu s kompletně přepracovaným prostředím a ovládáním operačního systému jsou hardwaroví partneři připraveni nabídnout své ultrabooky. Otázkou, kterou však potřebují podniky i spotřebitelé zodpovědět, zůstává, zda ultrabooky s novým systémem vůbec dávají smysl.

Krátká odpověď: „Ne“. Pokud spěcháte, můžete jít. Pokud máte pár minut, čtěte dál. Vysvětlím vám, proč jsem přesvědčený, že ultrabooky s Windows 8 zatím nejsou moudrou koupí.

Za pár týdnů začne éra Windows 8, v současné době se však očekávání další generace vlajkové lodi Microsoftu zdá být při nejmenším vlažné.

Existuje několik faktorů, které mohou počáteční úspěch Windows 8 ovlivnit – Windows 7 jsou velmi populární a stále zvyšují svůj tržní podíl, Windows 8 se zdají být vhodné spíše pro hardware s dotykovými obrazovkami a ultrabooky nevypadají, že by uživatelům poskytovaly při své ceně adekvátní hodnotu. Podívejme se na tyto faktory trochu podrobněji.

Windows 7

Chvíli trvalo, než Windows 7 sesadila z trůnu Windows XP a prosadila se jako právoplatný desktopový operační systém číslo jedna. Nakonec se jim to však před několika měsíci povedlo. Windows 7 jsou velmi oblíbená a firmy i spotřebitelé na ně stále ještě houfně přecházejí ze starších verzí tohoto systému. Windows 7 je stabilní a prověřený operační systém. Zdá se, že budou novými XP – systémem, který lidí milují a odmítají jej upgradovat, aniž by měli velmi silný důvod.

Dotykové obrazovky

Problémem Microsoftu je, že Windows 8 neposkytují příliš pádný argument pro upgrade z Windows 7. Windows 8 mají tak trochu rozdvojenou osobnost. Hlavní „Moderní“ (původně „Metro“) prostředí se skládá z barevných dlaždic, je navržené pro běh aplikací v „mobilním stylu“, a unikátně vyvinuté pro použití na dotykových zařízeních. Za touto oponou je „desktopový mód“, který je v podstatě stejný jako Windows 7.

Na dotykovém zařízení, jako je tablet Surface, budou Windows 8 pravděpodobně zářit. Nicméně použití Windows 8 na tradičním desktopu nebo notebooku bez dotykového displeje nedává příliš smysl. V podstatě to vypadá, jako byste stále používali Windows 7, ale přitom museli přeskákat pár kroků navíc, abyste se přes Modern UI dostali k softwaru, který chcete spustit.

Ultrabooky

To nás přivádí k ultrabookům. Ultrabook je v podstatě tenčí, lehčí notebook a lá MacBook Air. Ultrabooky stojí podstatně více než větší notebooky se srovnatelným výkonem, obecně jim chybí periferie jako DVD mechanika z důvodu úspory místa a stále ještě nemají dotykové obrazovky.

Jeden z velkorysých odhadů prodeje ultrabooků byl nedávno snížen na polovinu z důvodu ne zrovna ohromujících dosavadních výsledků trhu. Uvedení Windows 8 a blížící se období Vánoc pravděpodobně vytvoří špičku v prodeji ultrabooků, avšak celkově poptávka zřejmě nesplní očekávání.

Vypadá to, že pro Windows 8 budou lepší alternativou tablety. Ty jsou primárně navrženy pro dotykové ovládání, a jsou tak předurčeny pro využití unikátních funkcí nového systému.

Řada výrobců nabízí hybridní řešení – tablety s Windows 8 a fyzickou dokovatelnou klávesnicí, která je promění v konvertibilní tablet/ultrabook. Pokud nastaví správně cenu, hybridní tablet by se mohl stát pro Windows 8 vhodnější platformou. Pro uživatele by byl univerzálnějším mobilním zařízením a poskytoval by lepší poměr ceny a výkonu než ultrabooky Win 8.


Autor působí jako publicista v titulech PC World, Diskuss a blogger na Net Work.


Jako protiváhu nabízí ChannelWorld důvody, proč by Windows 8 mohla pomoci prodeji ultrabooků:

Zákazníci nakupující ultrabooky, hledají vysoce mobilní notebook, který vydrží dlouho fungovat na baterii. Windows 8 by měla mít lépe vyřešenou správu spuštěných aplikací, a poskytovat tak delší výdrž mobilních zařízení při běhu na baterii, alespoň to ukazují současné testy.

MIF22

Uživatel vysoce mobilního zařízení bude na cestách/v terénu spíše využívat software pro komunikaci, kancelářské aplikace či CRM. Převážná část ultrabooků dostupných na trhu ani neumožňuje zasazení do dokovací stanice, což napovídá, že se s nimi až tolik nepočítá jako s nástrojem pro vysoce odbornou práci s rozličným profesionálním softwarem. Moderní grafické rozhraní tak nemusí být nutně překážkou.

Za předpokladu, že zákazníkovi chybí další argument či hodnota navíc, která by mu vyvážila vysokou cenu designového ultrabooku, může to být právě moderní grafické rozhraní a dostupnost aplikací z Windows Store v „mobilním stylu“, které jej přesvědčí k nákupu.

Čtěte dále

Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu