Hlavní navigace

Prodeje Microsoftu ve 2. čtvrtletí táhly Kinect a Office

1. 2. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Microsoft ve druhém čtvrtletí zaznamenal rekordní obrat, meziročně však vzrostl jen mírně. Jakých výsledků společnost dosáhla a které divize za nimi stojí?

Xbox 360 a Microsoft KinectObrat společnosti Microsoft ve druhém čtvrtletí fiskálního roku, které pro ni skončilo 31. prosince, činil rekordních 19,95 miliard amerických dolarů. Nicméně v porovnání se stejným časovým obdobím loňského roku vzrostl jen mírně, a to buď o 5, nebo 15 procent (podle interpretace čísel z předešlého fiskálního období).

Microsoft tehdy k výnosu za 2. čtvrtletí připočetl částku 1,71 miliard dolarů plynoucí z prodeje předobjednaných Windows 7, které dodal v říjnu 2009. Pokud výnos započteme, vzrostl letos obrat ve 2. kvartálu pouze o 5 procent. V opačném případě se meziročně zvýšil o 15 procent.

Čistý zisk společnosti byl vyčíslen na 6,63 miliard dolarů a oproti stejnému časovému období minulého roku, kdy dosáhl výše 6,66 miliard dolarů, mírně klesl. Vyjma obratu dosáhl ve 2. čtvrtletí rekordu také zisk za akcii, jenž činil 0,77 dolarů. Dle společnosti stojí za růstem převážně zisky plynoucí z prodeje herního vybavení a B2B.

Top divize 2. kvartálu

Tržby divize Microsoft Entertainment & Devices Division značně posílily díky úspěchu pohybového senzoru Kinect a herní konzole Xbox 360. Oproti loňskému zaznamenaly růst o 55 procent. Jen za prvních 60 dnů od uvedení Kinectu na trh se Microsoftu podařilo prodat 8 milionů kusů.

Navyšovat příjmy se dařilo i divizi Microsoft Business Division, která zaznamenala 24% růst poháněný poptávkou po balíku Office 2010, jež byl uveden na trh minulý rok v červnu. „Pro kancelářskou sadu Office to byl významný kvartál, který překonal mnohá očekávání,“ uvedl v tiskovém prohlášení Kevin Turner, provozní ředitel společnosti.

Kromě finančních výsledků Microsoft oznámil, že již prodal více než 300 milionů kopií operačního systému Windows 7. Velkému zájmu se těší i beta verze připravovaného Internet Exploreru 9, jejíž počet stažení překročil hodnotu 20 milionů.

top100

Forrester má slovo

„Silné prodeje naznačují, že se trh podnikového softwaru vzpamatovává ze stagnace posledních let způsobené hospodářským poklesem. Situace je příznivá nejenom pro ekonomiku, ale také pro Microsoft, jehož většinový příjem plyne právě z prodeje podnikového softwaru,“ komentuje současný vývoj Andrew Bartels z analytické společnosti Forrester.

V některých aspektech byl však 2. kvartál pro Microsoft slabší. Například prodej operačního systému Windows 7 převážně stagnoval. „Trh s počítači vybavenými operačním systémem Windows se poněkud zpomaluje. Je těžké určit přesnou příčinu, ale s velkou pravděpodobností lze předpokládat, že prodeje klasických PC brzdí iPad,“ dodává. Stejnou možnost připustil v konferenčním hovoru i Peter Klein, finanční ředitel Microsoftu.

Zdroj: IDG News Service


Současně největším rivalem Microsoftu je Apple, kterému se ve stejném období podařilo navýšit zisk o  78 procent. Přečtěte si, které produkty za rekordním úspěchem stály a jak se Apple dívá na novou vlnu valící se konkurence.

Čtěte dále

Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages