Hlavní navigace

Reselleři, pozor: Umělá inteligence, VR nebo adaptivní bezpečnost​ míří v roce 2017 do mainstreamu

21. 12. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © agsandrew - Fotolia.com
Reselleři, integrátoři a další členové partnerské komunity by se měli podle analytiků v roce 2017 zaměřit na několik staronových konceptů a technologií, které dospěly do fáze, kdy jsou schopny dosáhnout smysluplného a hlavně všeobecného nasazení.

Na seznamech technologií, které budou v roce 2017 představovat velký potenciál a příležitost pro partnerské kanály, najdeme spoustu starých známých. Současně se však mezi nimi objevilo i několik „nováčků“.

To slovo necháváme v uvozovkách, neboť nejde o to, že by následující technologie byly skutečně nové. Změna tkví v tom, že podle analytiků dospěly do fáze, kdy jsou připraveny na širší nasazení. Které to jsou?

Umělá inteligence a pokročilé strojové učení

Pokud by se měli analytici shodnout alespoň na jediné věci, pak je to nástup umělé inteligence a strojového učení. Tyto technologie v roce 2017 zaútočí na trh podnikových řešení a přinesou s sebou obrovskou škálu příležitostí.

Díky aplikaci obou konceptů mají vzniknout jak inteligentní aplikace nebo služby (například virtuální asistenti), ale také fyzická zařízení v podobě robotů nebo autonomních dopravních prostředků.

A to je jen začátek. Umělá inteligence a strojového učení mají v příštích letech hrát stále důležitější roli a posouvat se do středu podnikových technologií.

Adaptivní bezpečnostní architektury

Nástup internetu věcí (což je jeden ze zmíněných „starých známých“) s sebou přináší nejen výhody, ale také výzvy. Tou nejpalčivější je bezpečnost a odpovědí se mohou stát právě adaptivní architektury.

Co přinesou nového? Jak napovídá název, klíčovou schopností je přizpůsobivost, čímž se rozumí schopnost fungovat v reálném čase a bleskově reagovat na nové hrozby prostřednictvím stálého monitorování chování uživatelů a dalších entit.

Internet věcí podle analytiků představuje novou výspu, která však zároveň vyžaduje nové bezpečnostní nástroje. Ve zkratce lze říci, že čím rozšířenější bude internet věcí, tím vyšší bude poptávka po nových architekturách.

Virtuální a rozšířená realita

Prodej osobních zařízení, ať jde o PC, telefony nebo tablety, se momentálně nachází v útlumu nebo je přinejmenším pouhým stínem někdejších výsledků, ale mladý segment virtuální a rozšířené reality je na vzestupu.

Zatím si oba koncepty spojujeme především se zábavou, ale jejich možnosti jsou samozřejmě mnohonásobně širší, což začínají chápat i organizace ze soukromého i veřejného sektoru.

Virtuální realita se může stát neocenitelným pomocníkem ve vzdělávání, dopravě nebo vojenství, především jako pomůcka při výcviku. Rozšířená realita pak nabízí široké možnosti, například (ale zdaleka nejen) ve výrobě, veřejných službách nebo zdravotnictví.

Analytici však současně upozorňují na několik podmínek, přičemž tou hlavní je dostupnost příslušného softwaru a spolupráce na jeho vytváření a šíření. Bez průkazných případových studií to nepůjde.

Open source

Otevřený software je přesným příkladem něčeho, co zdaleka není nové, ani se v současnosti nešíří světem IT jako lesní požár. Na druhou stranu se však postupně stává nedílnou součástí řady technologií používaných podniky i spotřebiteli.

Výraznou změnou, kterou přinesl letoší rok, je sbližování světa otevřeného softwaru a Microsoftu, které vyvrcholilo vstupem Microsoftu do asociace Linux Foundation. Nezapomeňme ale ani na pokračující dominanci Androidu nebo úspěch kontejnerového řešení Docker.

CS24

Právě Docker je navíc ukázkou toho, kam má otevřený software namířeno – do cloudu. IDC uvádí, že 40 % velkých uživatelů cloudových řešení plánovalo v roce 2016 investovat do otevřených řešení, a v roce 2017 by se jejich počet mohl ještě zvýšit.

Zdroj: IDG News Service

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Heureka: Česká e-commerce zakončila druhé čtvrtletí s 3% růstem
Heureka: Česká e-commerce zakončila druhé čtvrtletí s 3% růstem
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Eset: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace
Eset: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace
GFI Software: Uživatele nejspolehlivěji oklame phishingový e-mail o nezaplacené faktuře
GFI Software: Uživatele nejspolehlivěji oklame phishingový e-mail o nezaplacené faktuře