Hlavní navigace

Rozhovor: Kingston radí, jak oslovit spořivé zákazníky

2. 3. 2009
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor:
Jak ovlivní krach Qimondy výrobce paměťových produktů a distribuční trh? Aktuální témata podpory resellerů jsem probral s Michalem Stauchem, business development manažerem pro ČR a SR ze společnosti Kingston.

Tomáš Punar: Výrobce paměťových čipů Qimonda nedávno vyhlásil bankrot. Jak to ovlivní byznys Kingstonu?
Michal Stauch: Trh s paměťovými čipy trpí dlouhodobě nadvýrobou. Bankrot Qimondy tedy není pouze důsledek současných turbulencí světové ekonomiky, jako spíše dlouhodobého dotování výroby paměťových modulů. Reakcí trhu byl před několika týdny skokový nárůst cen pamětí zhruba o jednu čtvrtinu. Kingston sám není výrobcem paměťových čipů a krize v tomto oboru se ho tedy přímo netýká. Nárůst cen se ovšem promítá i do cen našich produktů.

Očekáváte, že ceny paměťových čipů dále porostou?
Je to pravděpodobné, výrobci jsou nuceni omezovat výrobní kapacity a tlačit ceny do přijatelných úrovní. Nevíme, zda by současný skokový nárůst pouze krátkodobým výkyvem způsobeným slabší poptávkou spojenou s příchodem nového čínského roku, ale pokud bych měl hodnotit očekávání dlouhodobějšího vývoje, myslím, že ceny vyskočí ještě o něco více a bude se jednat o zdražení trvalé. Jedná se ale o velmi dynamický trh, kde se ceny mění každým týdnem. Vývoj je proto těžké předpovídat.

Jakou nákupní strategii byste resellerům nyní doporučil?
Z této situace vyjdou slabší ještě slabší a silnější budou silnější. Prodejcům bych proto doporučil orientovat se na zavedené značky, u kterých mají větší jistotu, že nepřijdou o reklamační záruky a podporu od výrobce.

SDHC karty Kingstonu jsou nově označeny délkou záznamu v minutách, který na ně lze uložit ve full HD kvalitěJak je to s Kingstonem? Cítíte dopady americké finanční krize a projevily se případně také na českém trhu?
Z pohledu loňského roku narostl počet prodaných kusů paměťových produktů Kingston o neuvěřitelných 60 %, což se kvůli výraznému propadu cen neprojevilo na růstu obratu, který zůstal v podstatě na sejné úrovni. To platí i pro Českou republiku.
Celý trh ovšem propadl a zaznamenali jsme tedy nárůst svého podílu. Co se týká výhledu na tento rok, Kingston je financován vlastních zdrojů a nikoliv z bankovních úvěrů. Nejsme ani na burze, a tudíž nečelíme tlaku bank a akcionářů způsobenému celosvětovou krizí a propadem cen veřejně obchodovaných akcií. I v této nelehké době investujeme, protože chceme dále navyšovat svůj tržní podíl a věříme, že nám současna situace nahrává a vyjdeme z ní posíleni.

Jak se na výsledcích podepsalo poslední čtvrtletí v roce 2008?
V poledním čtvrtletí došlo k nevětšímu propadu průměrných cen paměťových produktů. Na druhou stranu jsme nezaznamenali propad zájmu o produkty. Mohu také říci, že leden byl z hlediska prodejů stejně úspěšný jako prosinec a z pohledu Kingstonu tedy nad očekávání dobrý.

Zdá se tedy, že se zatím žádná krize z hlediska poptávky zákazníků nekoná, ale přesto, plánujete, v reakci na obavy z vývoje ekonomiky, nějakou speciální prodejní podporu partnerů?
Budeme vzdělávat své partnery, aby dokázali zákazníkům poradit, jak ušetřit. První téma se týká obnovy firemní IT infrastruktury. V dobách úspor nabývá na aktuálnosti téma rozšíření paměti v PC a prodloužení jejich životnosti bez nutnosti výměny za nové. Kingston dal partnerům k dispozici online konfigurátor, který umožňuje snadno dohledat použitelné typy pamětí pro konkrétní modely PC. Další téma spojené s úsporami je virtualizace. Zájem o ní roste a paměti jsou její klíčovou součástí. Kingston prodejcům nabízí testovací programy, jejichž prostřednictvím si mohou jejich zákazníci řešení vyzkoušet. S obavami klientů vznikají nové obchodní příležitosti, které chceme využít.

Když hovoříme o příležitostech, jaké produkty letos Kingston nabídne?
Aktuálně přichází na trh SDHC karty určené do videokamer. Jednotlivé karty jsou označeny délkou záznamu v minutách, který je na ně možné uložit. Ulehčí to orientaci zákazníků. Na údaj o délce záznamu v minutách byli dříve zvyklí u VHS, informace o kapacitě v gigabitech jim často nic neříkají.

Jaké novinky uvedete v oblasti flash disků?SSD disky z dílny Intelu jsou dostupné prostřednictvím distribučních kanálu Kingstonu
Kingston byl, je a bude silný v „entery" segmentu flash disků. Volba zákazníka se v této oblasti odráží zejména od tvaru, barvy, materiálu a kapacity disku. Abychom uspokojili individuální preference zákazníka, nabízíme velmi široký výběr.
V letošním roce se Kingston také více zaměří na „mid-range" produkty. Český zákazník se často soustředí pouze na kapacitu a cenu, nezohledňuje přitom důležitou rychlost čtení a zápisu, či další benefity, které jim USB disky mohou poskytnout. Chceme zákazníkům zjednodušit orientaci v širokém portfoliu, a proto jasně odlišíme jednotlivé řady produktů dle zaměření na klíčové vlastnosti a potřeby zákazníků. Pro ty, kdo potřebují rychlost, máme připravenou druhou generaci řady produktů Hyper-X, která je ultra rychlá. Kapacitou osloví řada DT150, která začíná na 32 GB. Zajímavé jsou i řady zaměřené na bezpečnost dat. Chceme vyjít vstříc specifickým požadavkům zákazníků a připravili jsme proto tyto produkty, které možná potřebují více vysvětlování, ale zároveň přinášejí resellerům větší marže.

Do distribuce Kingston nedávno uvedl SSD disky od Intelu. Proč právě Intel a co si od tohoto produktového segmentu slibujete?
SSDNOW jsou z hlediska kvality a rychlosti daleko před konkurencí v oboru. Jedná se o velmi zajímavý segment do budoucna, kdy poklesne cena těchto novinek na široce dostupnou úroveň. Zatím se SSD disky, které jsou v současnosti na trhu, uplatňují spíše v serverových řešeních, ale očekávám, že již brzy budou dostupnější cenově i v zajímavých kapacitách a pomalu začnou vytlačovat klasické HDD z notebooků. Uživatelé budou mít díky speciálním softwarovým nástrojům možnost snadné výměny svého starého HDD za SDD disk. Výrazné zrychlení práce i zvýšená bezpečnost dat by pro ně měly být dostačeným argumentem ke koupi.

Jak může prodejce zařadit Kingston do své nabídky?
Jednoduše kontaktuje naše autorizované distributory. V Česku se jedná o ABC Data, Asbis CZ, AT Computers, eD system Czech, SWS a Tech Data Distribution. Na Slovensku o eD system Slovakia, Agem SK a Asbis SK. Nezapomeňte se také přihlásit do partnerského programu Kingston.

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Asus ExpertBook B9: vybavená kancelář pod kilogram
Asus ExpertBook B9: vybavená kancelář pod kilogram
Náplně do tiskáren: alternativy hroutí výnosný byznys
Náplně do tiskáren: alternativy hroutí výnosný byznys
Výkonné monitory Philips pro práci a videokonference
Výkonné monitory Philips pro práci a videokonference
David Kolenatý jmenován corporate sales managerem české pobočky Dell Technologies
David Kolenatý jmenován corporate sales managerem české pobočky Dell Technologies
ComSource: Firmy si už s jedním antivirem nevystačí, trendem je sanitizace dat
ComSource: Firmy si už s jedním antivirem nevystačí, trendem je sanitizace dat
MMD si nachystalo nové monitory pro náročné spotřebitele, profesionály i hráče
MMD si nachystalo nové monitory pro náročné spotřebitele, profesionály i hráče