Hlavní navigace

Rozloučení s Jiřím Jirkalem

23. 8. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor:
Rozloučení se spoluzakladatelem a předsedou představenstva společnosti Servodata, Jiřím Jirkalem, který zemřel 24. 6. 2011, po vážné nemoci ve věku 56 let.

Následující text publikujeme v nezměněné formě jako nekrolog, sestavený bratrem Jiřího Jirkala - Rostislavem Jirkalem, generálním ředitelem skupiny Servodata, distributora s přidanou hodnotou:

V ranních hodinách 24. července tohoto roku zemřel po těžké nemoci, ve věku 56 let, pan Ing. Jiří Jirkal, zakladatel a dlouholetý generální ředitel společnosti Servodata.

Jiří Jirkal byl bezesporu jednou z předních osobností oboru informačních technologií v České republice.

Informatice se Jiří Jirkal věnoval již v osmdesátých letech, po absolvování Vysoké školy ekonomické v Praze. Působil v Ústavu školských informací a také v informatice své alma mater. Ve druhé polovině osmdesátých let úzce spolupracoval se společností ICL a již v té době se podílel na implementaci progresivních počítačových technologií v našich podnicích a institucích.

Po roce 1989 pokračoval Jiří Jirkal v úsilí přinášet do své vlasti špičková řešení předních světových výrobců. Nejvýznamnější otisk přitom zanechal ve sféře technologií pro ukládání dat. Stál za příchodem značek Seagate (pevné disky), EMC (disková pole) či Toshiba (technologie CD-ROM) na náš trh a podílel se také na nástupu technologie DVD. Vždy byl u toho, když se tvořily nové vize.

Společnosti Servodata věnoval Jiří Jirkal plných dvacet let svého života a naplňoval přesvědčení, že i malá česká firma může být respektovaným a plnohodnotným partnerem největším globálním korporacím. Servodata pod jeho vedením získala bezpočet různých ocenění, včetně několika Křišťálových disků z veletrhů Invex. Pracovní tým firmy byl připraven jít za ním do všech obchodních bitev, ať se zdály jakkoli obtížné. Kvalitu své práce a týmu, jehož byl motorem, zúročil i v akvizičním kontraktu s globální distribuční společností Avnet Technology Solutions. Právě tato operace potvrdila, že jeho působení v čele společnosti Servodata snese srovnání s nejlepšími manažery v oboru, nejen doma, ale i ve světě.

Jiří Jirkal po sobě zanechal výraznou stopu. Přátelé a spolupracovníci jej znali jako vynikajícího odborníka a výborného diskutéra, který byl za všech okolností připraven vášnivě obhajovat svůj názor, ale i uvážlivého a zodpovědného šéfa. Zároveň však člověka společenského, veselého, milujícího zábavu a legraci.

Miloval hudbu, hrál a zpíval v country skupině H-Band. Přátelé si jej pamatují neodmyslitelně s kytarou jako středobod setkání, večírků a oslav. Vždy byl oporou a inspirací svým blízkým, ať už rodině, svým dětem či přátelům. Zamiloval si Šumavu, kde v posledních letech často pobýval na své oblíbené chalupě.

top100

Odchod této osobnosti na vrcholu sil je ztrátou pro všechny. Jeho odkaz však bude dlouho zaznamenatelný ve smyslu motta, jež by si byl jistě sám zvolil: „Odcházím, ale můj duch zůstává s Vámi.“


Autor je generálním ředitelem společnosti Servodata.

Čtěte dále

Ondřej Synek je obchodním ředitelem Imper a Monitora Media
Ondřej Synek je obchodním ředitelem Imper a Monitora Media
Check Point: Nová verze GPT-4 může udělat kyberzločince i z amatérů
Check Point: Nová verze GPT-4 může udělat kyberzločince i z amatérů
ATC je nejlepším lokálním distributorem Honeywellu za rok 2022
ATC je nejlepším lokálním distributorem Honeywellu za rok 2022
Infor: Výrobci posilují monitoring dodavatelského řetězce
Infor: Výrobci posilují monitoring dodavatelského řetězce
IDC: Globální výdaje na bezpečnost letos vzrostou dvouciferně
IDC: Globální výdaje na bezpečnost letos vzrostou dvouciferně
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci