Hlavní navigace

RSA: Nárůst online kriminality otřásl důvěrou v bezpečnost sociálních sítí

18. 2. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Povědomí uživatelů o online hrozbách zkoumala RSA, bezpečnostní divize společnosti EMC. Čeho se uživatelé obávají nejvíce, jaký to má důsledek a funguje stále phishing? Poznejte aktuální hrozby a doporučte zákazníkům bezpečnostní řešení.

Obavu z phishingového útoku vyjádřila v roce 2007 třetina (38%) respondentů, v roce 2009 tři čtvrtiny (76%) uživatelů a v letošním roce vyjádřilo již 89% respondentůPodle zprávy RSA se stále častějším terčem pro online podvodníky stávají sociální sítě, neboť mají celosvětový dosah a stamiliony aktivních uživatelů. Počet jejich uživatelů se denně zvyšuje o tisíce a čtyři z pěti (81 %) uživatelů sociálních sítí obává o bezpečnost svých osobních údajů na internetu.

I přes stále vyšší informovanost uživatelů o nebezpečích číhajících na internetu stále roste počet obětí phishingových útoků. Od roku 2007 jich přibylo šestinásobně (z 5 % na 29 %). Proto v roce 2007 vyjádřila obavu z phishingového útoku třetina (38 %) uživatelů, v roce 2009 tři čtvrtiny (76 %) a v letošním roce již 89 %. Rostoucí počet obětí lze podle analytiků připsat na vrub pokročilejším metodám komunikace a rafinovanějším nástrahám podvodníků.

Strach? Hlavně o peníze

Podle studie panují větší obavy z úniku osobních dat mezi uživateli internetového bankovnictví (86 %) než mezi uživateli zdravotnických portálů (64 %) a webů státních orgánů (68 %). S tím souvisí tvrzení více než poloviny všech respondentů, že jsou méně ochotní na těchto webech aktivně komunikovat a sdělovat osobní informace.

Uživatelé se shodli na tom, že jejich identitu je nutno chránit silnějšími prostředky, než je pouhé uživatelské jméno a heslo – v případě sociálních sítí si to myslí 59 %, u zdravotnických webů 64 %, u portálů veřejné správy 70 % a v případě internetového bankovnictví celých 80 % respondentů. Devět z deseti spotřebitelů je ochotno používat silnější metodu zabezpečení, pokud jim bude nabídnuta.

Příležitost pro české dodavatele

Opravdu nelze počítat s tím, že se bezpečnostní situace v České republice v budoucnu zlepší, právě naopak. Čeká nás permanentní a vyrovnaná válka mezi hackery na jedné straně a firmami a vládami na straně druhé. Kybernetické zločiny jsou čím dál sofistikovanější a bezpečnostní nástroje, kterými firmy disponují, rychle zastarávají. Doporučujeme proto nákup služeb z prostředí cloudu nebo jako SaaS (software jako služba),“ uvedl k výsledkům Oldřich Příklenk, ředitel českého zastoupení společnosti Gartner a KPC-Group.

MIF22

Situace v České republice se v tomto ohledu od okolních zemí výrazně neliší a dokládají to i statistiky. Přestože loňský rok byl pro místní softwarový trh kritický, oblast firemního bezpečnostního softwaru si udržela dvouciferné růstové tempo a měla by v tomto roce dosáhnout tržeb v hodnotě 27 milionů eur,“ doplnil dále Oldřich Příklenk.

Zdroj: RSA (únor, 2010)

Čtěte dále

Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Mallpay se mění na Skip Pay, novinkou je platba na třetiny
Mallpay se mění na Skip Pay, novinkou je platba na třetiny
Využijte personalizovaný zákaznický servis a získejte oddané zákazníky, kteří na vás jen tak nezapomenou
Využijte personalizovaný zákaznický servis a získejte oddané zákazníky, kteří na vás jen tak nezapomenou
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Globální poptávka po monitorech je relativně stabilní
IDC: Globální poptávka po monitorech je relativně stabilní