Hlavní navigace

RSA: Ve firmách roste vliv uživatelů na výběr služeb a zařízení

24. 9. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zaměstnanci si čím dál častěji do práce nosí svá vlastní zařízení. Proto se RSA, bezpečnostní divize společnosti EMC, dotazovala firem, jak s problematikou nakládají. Seznamte se s výsledky.

Podílet se na rozhodování nebo zcela rozhodovat o nákupu netbooků umožňuje 52 % firem a rovná polovina uživatele zahrnuje do rozhodování o nákupu tabletůVe čtvrtině firem z celkového počtu 4 000 dotázaných je zaměstnancům umožněno používat při práci jejich zařízení. Celkem 76 % vedoucích oddělení zabezpečení a IT je přesvědčeno, že vliv uživatelů na rozhodování o nákupu zařízení a aplikací v podniku vzrůstá.

IT oddělení mají sice stále hlavní slovo při nákupu běžných počítačů, i když uživatelé přispívají k rozhodování o nákupu dokonce i stolních a přenosných počítačů, a to v 35 %, respektive v 47 % firem, ale u spotřebitelských technologií je znát vývoj směrem k zaměstnancům. Více jak 60 % respondentů uvádí, že uživatelé mají určitý vliv na to, které typy smartphonů se nakupují a z toho 20 % nechává rozhodovat uživatele. Podílet se na rozhodování nebo zcela rozhodovat o nákupu netbooků umožňuje 52 % firem a rovná polovina uživatele zahrnuje do rozhodování o nákupu tabletů.

Vlastní zařízení zvyšují produktivitu zaměstnanců

Celých 63 % dotázaných se domnívá, že využívání zařízení a prostředků, jako jsou netbooky, tablety, smartphony a sociální sítě, zvyšuje produktivitu zaměstnanců, ovšem řada firem není na tento trend plně připravena z bezpečnostního hlediska. Pouhých 11 % je přesvědčeno, že uplatňují odpovídající úroveň zabezpečení, která je přizpůsobena vzrůstajícímu přístupu ke spotřebitelským zařízením a aplikacím.

Pouze 22 % firem zapojených do průzkumu důkladně propočítává rizika spojená se spotřebitelskými technologiemi a aplikacemi před tím, než je uživatelé začnou používat pro pracovní účely.  Jenv38 % respondentů pak vyhodnocuje rizika v některých případech, jejich strategie však má mezery, a celých 40 % účastníků průzkumu rizika neanalyzuje vůbec.

Přes 80 % firem dnes v nějaké podobě dovoluje zaměstnancům přístup k webům sociálních sítí a 62 % z nich již sociální sítě využívá jako prostředek externí komunikace se zákazníky a partnery.

Bezpečnost nadevše

Ovšem umožnění zaměstnancům využívání jejich vlastních zařízení přináší bezpečnostní rizika. Ve většině společností se sice uplatňují zásady zakazující nebo omezující připojování soukromých zařízení do firemní sítě, ale téměř 60 % respondentů  přiznalo, že k neoprávněným připojením do firemní sítě přesto stále dochází a 23 % z největších organizací zapojených do průzkumu dokonce zaznamenalo vážný únik či incident právě z tohoto důvodu.

RSA proto nejen prodejcům a dodavatelům bezpečnostních technologií i jejich zákazníkům radí: Změňte svůj přístup a namísto řízení a kontroly zajišťujte spíše dohled a podporu procesů novým zařízením ve firmě. Průměrní uživatelé jsou dnes při práci s technologiemi velmi zdatní. Naučte se chápat vzdělávání uživatelů jako vzájemnou komunikaci a využijte jejich znalosti ve prospěch firmy.

Cloud23

IT podle volby uživatelů přináší zcela nový typ rizik. Mají-li bezpečnostní technici udržovat riziko na přijatelné úrovni, musejí hrozící rizika znát a rozumět jim. Mějte vždy přehled o trendech v zařízeních a aplikacích pro koncové uživatele i o technologiích. Soustřeďte se na budoucí vývoj a buďte připraveni a komunikujte s dodavateli pro získání informací o připravovaných novinkách.

Zdroj: RSA

Čtěte dále

SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
IDC: Globální trh tiskových zařízení vstoupil do nového roku mírným růstem
IDC: Globální trh tiskových zařízení vstoupil do nového roku mírným růstem
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
Cisco chce koupit Armorblox a jeho AI technologie
Cisco chce koupit Armorblox a jeho AI technologie
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
IDC: Globální trh chytrých telefonů se letos ještě nevzpamatuje
IDC: Globální trh chytrých telefonů se letos ještě nevzpamatuje