Hlavní navigace

Securitas: ČR čekají větší bezpečnostní rizika, ale i nová legislativa

16. 12. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: depositphotos.com
Poroste popularita vzdálené ostrahy i nejrůznějších řešení na úsporu energie.

Společnost Securitas ČR zveřejnila přehled šesti hlavních trendů v oboru komerční bezpečnosti, se kterými bychom měli v příštím roce v Česku počítat. Nechybí mezi nimi nová evropská směrnice NIS2, tlak na úsporu energií a lidské práce, ale i dramatický pokrok ve videoanalytických schopnostech kamerových systémů.

V současné ekonomicky a geopoliticky napjaté době se nezřídka setkáváme se zprávami o občanských nepokojích, růstu kriminality a bezpečnostních hrozbách. Ve stínu těchto sdělení jsou však i pozitivní zprávy,“ říká technický ředitel Securitas ČR Jan Peroutka.

Jaké jsou podle něj hlavní trendy v oboru komerční bezpečnosti, se kterými bychom měli v příštím roce v České republice počítat?

1) Nedostatek strážných, příznivé podmínky pro kriminalitu

Možnosti zvyšovat mzdy v bezpečnostním oboru jsou podle Securitas omezené a platy strážných v Česku úzce souvisí s výší státem zaručené minimální mzdy. Pokud v příštím roce nebude tato minimální mzda dostatečně vysoká tak, aby lidem pokryla zvyšující se životní náklady, zažijeme další odliv pracovníků do jiných oborů.

Neočekáváme ani, že v tomto trendu přinese změnu 15 let odsouvané schválení zákona o soukromé bezpečnostní činnosti, který v roce 2022 navzdory očekávání opět skončil pouze v připomínkovém řízení. Zhoršená ekonomická situace na druhé straně může podle Peroutky vést v roce 2023 k růstu kriminality.

2) Ostraha objektů na dálku

Společnost dále uvádí, že s nedostatkem lidské pracovní síly a s její zvyšující se cenou čím dál víc zákazníků hledá typ zabezpečení, které je co nejvíc automatizované a řízené vzdáleně.

Jak ukazuje průzkum Sklad provedený v říjnu 2022 se zástupci logistických společností, téměř 90 % těchto firem, které uvažují v příštím roce o investici do ostrahy, má na mysli právě kamerový systém a vzdálený monitoring.

3) Nejen sbírání, ale i zpracování velkých dat

V minulých letech se podle Peroutky udělala velká práce v digitální evidenci bezpečnostních procesů – k velkému cíli tzv. prediktivní bezpečnosti ale máme ještě daleko.

Proto v roce 2023 odborníci očekávají silný nárůst poptávky po analytických a zobrazovacích aplikacích, které shromážděná data dokážou přetavit v přímý zisk nebo úsporu provozních nákladů.

4) Řešení s ohledem na dostupnost komponent a úsporu energie 

Předpověď společnosti Securitas na rok 2022 týkající se komponentové krize se v podstatě potvrdila, Peroutka ale věří, že ceny hardwaru už neporostou tak dramaticky a podobně se už nebudou výrazně prodlužovat dodací doby komponentů.

Krize ale bude v nějaké míře přetrvávat a donutí nás navrhovat a plánovat řešení ne s ohledem na ideální výběr, ale s ohledem na dostupnost komponentů. Tento rok ukázal, že se s tímto omezením pracovat dá. Zcela novým důležitým hlediskem při návrhu řešení pak bude úspora energií,“ uvádí.

5) Dramaticky se zlepšující analýza videa

Kde je meziroční technologický posun opravdu jasně viditelný, je úroveň videoanalytických funkcí v kamerových systémech,“ poodhaluje další trend technický ředitel společnosti Securitas.

Zdaleka už nestačí prostá detekce pohybu v kameře, nyní je možné (a provozovatelé objektů vyžadují) například přesně měřit počet osob ve sledovaném prostoru, číst registrační značky a identifikovat barvy vozů nebo spouštět alarmy pouze při zachycení vozidla, člověka či zvířete. Pokročilá videodetekce se uplatňuje i v oblasti BOZP.

top100

6) Kyberbezpečnost zažije další milník – NIS2

Příští rok bude podle Peroutky také ve znamení implementace nové evropské kyberbezpečnostní normy NIS2. Očekává se, že zhruba 6000 firem a institucí v Česku bude muset do roku 2024 provést audit svého hardwarového vybavení, včetně kamerových a zabezpečovacích technologií, zavést systém odstraňování zranitelností a vyřadit nespolehlivé dodavatele.

Zdroj: Securitas ČR

Čtěte dále

IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení
Obrazem: Experti z IT distribuce se sešli na eD Expo v Praze
Obrazem: Experti z IT distribuce se sešli na eD Expo v Praze
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci
ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
Google končí s Google Glass, sny o AR ještě nevzdává
Google končí s Google Glass, sny o AR ještě nevzdává
Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti