Hlavní navigace

Servodata získala status „tajné“

19. 2. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

NBÚ udělil distributorovi Servodata status „tajné“. Jaké příležitosti to přináší? A za jakých podmínek budete moci s distributorem spolupracovat na „tajných“ dodávkách do státní správy?

Pokud partner získá zakázku ve státní správě, která vyžaduje utajení, může se obrátit na Servodata jako bezpečnostně akceptovatelného dodavateleNBÚ (Národní bezpečnostní úřad) udělil na základě bezpečnostního řízení Servodatům tzv. Osvědčení podnikatele koncem roku 2008. Na základě tohoto osvědčení má Value Added Distributor ITC řešení umožněn přistup k utajovaným informacím stupně utajení „tajné" ve smyslu zákona č. 412/2005 Sb. o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti.

NBÚ uděluje osvědčení pro čtyři stupně utajení: vyhrazené, důvěrné, tajné a přísně tajné. Před získáním certifikátu měla Servodata status „vyhrazené".

Rostislav Jirkal, výkonný ředitel Servodat k tomu v oficiální zprávě uvedl: „Získané Osvědčení podnikatele, vydané Národním bezpečnostním úřadem, je především pro zákazníky z oblasti státní správy zárukou, že s utajovanými informacemi a dalšími citlivými daty poskytovanými společnosti, např. v souvislosti s budováním infrastrukturních řešení pro potřeby těchto subjektů, bude zacházeno způsobem přesně stanoveným výše uvedeným zákonem a příslušnými prováděcími vyhláškami. Jsme velmi rádi, že jsme potvrdili vysokou úroveň bezpečnostní způsobilosti naší organizace. Jelikož se jedná o úroveň, která je mezinárodně uznávaná, má tato skutečnost význam i v rámci spolupráce s našimi zahraničními partnery."

Získané osvědčení mimo jiné umožňuje Servodatům účastnit se veřejných obchodních soutěží vyhlašovaných subjekty státní správy v oblasti informačních technologií, které jsou spojeny s přístupem k utajovaným informacím, poskytovat a zajišťovat dodávky a služby v objektech se zvláštním režimem vstupu a plnit další povinnosti uložené společnosti některými speciálními zákony. Distributor má ve svém týmu rovněž pracovníky, kteří jsou držiteli tzv. Osvědčení fyzické osoby, opravňujícího je k přístupu k utajované informaci.

MMF24

„Pokud partner získá zakázku ve státní správě, která vyžaduje utajení, může se obrátit na Servodata jako bezpečnostně akceptovatelného dodavatele," vysvětlil pro ChannelWorld možnosti spolupráce s resellery Rostislav Jirkal. „Pokud chce prodejce s přidanou hodnotou takovou zakázku získat, nebo s námi na ní spolupracovat, musí mít samozřejmě rovněž osvědčení od NBÚ na stejném, případně nižším požadovaném stupni. Takových subjektů je v Česku v oblasti IT kolem padesátky," doplnil Rostislav Jirkal.

Kompletní seznam společností, které jsou nositeli tzv. Osvědčení podnikatele, naleznete na stránkách NBÚ. Zde můžete také podat žádost o prověrku.

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Alena Vongrejová je ERP ředitelkou Algotechu
Alena Vongrejová je ERP ředitelkou Algotechu
Vychází ročenka TOP 100 ICT společností v České republice
Vychází ročenka TOP 100 ICT společností v České republice
Monitory AOC do kanceláře i na doma
Monitory AOC do kanceláře i na doma
Jan Duda (PCV Computers): Pusťte ajťáky na drink
Jan Duda (PCV Computers): Pusťte ajťáky na drink
Eset: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace
Eset: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace
IDC: Kyberbezpečnostní rizika související s LOH přimějí evropské podniky více investovat
IDC: Kyberbezpečnostní rizika související s LOH přimějí evropské podniky více investovat