Hlavní navigace

Sophos: ChatGPT může být pomocníkem kyberbezpečnostních týmů

20. 3. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Model umělé inteligence podle expertů dokáže snadněji filtrovat škodlivou aktivitu v telemetrii XDR, vylepšit spamové filtry a zjednodušit analýzu legitimního softwaru zneužívaného k útokům.

Společnost Sophos zveřejnila novou zprávu o tom, jak může odvětví kybernetické bezpečnosti využít GPT-3, jazykový model stojící za dnes již dobře známým frameworkem ChatGPT, jako pomocníka při boji s kyberútočníky.

Od listopadu, kdy společnost OpenAI představila ChatGPT, se bezpečnostní komunita převážně soustředila na potenciální rizika, která by tato nová technologie mohla přinést,“ říká Sean Gallagher, hlavní výzkumník hrozeb ve společnosti Sophos.

Může podle Sophosu umělá inteligence pomoci amatérským útočníkům při vytváření malwaru nebo kyberzločincům při psaní mnohem přesvědčivějších phishingových e-mailů?

Možná, ale v Sophosu už dlouho považujeme umělou inteligenci spíše za spojence než nepřítele obránců, což z ní dělá pro Sophos velmi důležitou technologii. A to platí i pro GPT-3. Bezpečnostní komunita by měla věnovat pozornost nejen potenciálním rizikům, ale i příležitostem, které GPT-3 přináší,“ dodává Gallagher.

Potenciální pomocník

Výzkumníci Sophos X-Ops, včetně Younghoo Lee, hlavního datového vědce týmu SophosAI, pracovali na třech prototypech, které demonstrují potenciál GPT-3 jako pomocníka kyberbezpečnostních týmů.

Všechny tři využívají techniku zvanou „few-shot learning“, která umožňuje trénovat model umělé inteligence jen s několika málo datovými vzorky, čímž se snižuje potřeba shromažďovat velký objem předem klasifikovaných dat.

První aplikací, kterou Sophos testoval pomocí metody few-shot learning, bylo rozhraní pro dotazování v přirozeném jazyce pro procházení škodlivých aktivit v telemetrii bezpečnostního softwaru.

Testování probíhalo proti produktu na detekci hrozeb na koncových bodech a reakci na ně.  Díky tomuto rozhraní mohou obránci filtrovat telemetrii pomocí základních příkazů v angličtině, čímž odpadá nutnost rozumět jazyku SQL nebo základní struktuře databáze.

AI umí filtrovat spam

Dále Sophos testoval nový spamový filtr využívající ChatGPT a zjistil, že ve srovnání s jinými modely strojového učení pro filtrování spamu, je filtr využívající GPT-3 výrazně přesnější.

Nakonec se výzkumníkům společnosti Sophos podařilo vytvořit program, který zjednodušil proces reverzního inženýrství příkazových řádků LOLBin. Takové reverzní inženýrství je zpravidla velmi obtížné, ale je také velmi důležité pro pochopení útoků typu LOLBin – a pro jejich zastavení v budoucnu.

Jednou z rostoucích obav v rámci bezpečnostních operačních center je obrovské množství přicházejícího ‚šumu‘. Máme prostě příliš mnoho oznámení a detekcí, které je třeba třídit, a mnoho společností se potýká s omezenými zdroji,“ vysvětluje Gallagher.

Cloud23

Dokázali jsme, že díky technologii jako GPT-3 můžeme zjednodušit některé pracné procesy a ušetřit obráncům cenný čas. […] Věříme, že v budoucnu se GPT-3 může velmi dobře stát standardním pomocníkem bezpečnostních expertů,“ uzavírá.

Zdroj: Sophos

Čtěte dále

IDC: Globální trh chytrých telefonů se letos ještě nevzpamatuje
IDC: Globální trh chytrých telefonů se letos ještě nevzpamatuje
Cisco chce koupit Armorblox a jeho AI technologie
Cisco chce koupit Armorblox a jeho AI technologie
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
IDC: Globální trh tiskových zařízení vstoupil do nového roku mírným růstem
IDC: Globální trh tiskových zařízení vstoupil do nového roku mírným růstem
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci