Hlavní navigace

Telefónica se chystá pokrýt LTE sítí Prahu a Brno

24. 4. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Telefónica
Telefónica (O2) oznámila, že v květnu 2013 pokryje část Prahy mobilní LTE sítí. Na podzim se má dočkat i Brno. Jaké podmínky operátor nabídne zákazníkům a co bude s rozšiřováním a modernizací UMTS sítě?

Praha se i bez přidělení nových kmitočtů dočká významnějšího pokrytí mobilní sítí čtvrté generace využívající technologii LTE. Společnost Telefónica, která své služby zaštiťuje značkou O2, oznámila, že 15. května 2013 spouští nové vysílače, které mají LTE sítí pokrýt území městských částí Praha 1, Praha 2, Praha 4 a Praha 10.

Telefónica využívá pro provoz LTE sítě kmitočty v pásmu 1800 MHz, které už vlastní. Vzhledem k dostupné šíři pásma je maximální teoretická rychlost stahování až 75 Mbit/s, odesílání pak 37 Mbit/s. Odezva by se podle operátora měla pohybovat mezi 20 až 30 ms.

K pokrytí dalších částí města včetně Letiště Václava Havla dojde prý do konce července 2013.

Loni v červnu jsme v Jesenici jako první operátor uvedli LTE na český trh. Nyní nabídneme LTE služby pro všechny, kdo se pohybují v širším centru Prahy," uvedl ve zprávě pro média Petr Matějovský, ředitel segmentu mobilních hlasových a datových služeb společnosti Telefónica.

Brno přijde na řadu v říjnu 2013, kdy Telefónica plánuje, že se pustí do výstavby LTE sítě i v moravské metropoli. Jestli ale ještě letos budou nové vysílače již v provozu pro zákazníky už operátor neupřesnil.

Od 303 Kč měsíčně, ale jen se speciálními modemy

Telefónica prozatím svou LTE síť staví pro uživatele, kteří si k mobilnímu připojení pořídí kompatibilní modem a zvláštní SIM kartu. Využít služeb LTE sítě v mobilních telefonech prý nebude možné. Zatím totiž operátor neumožní kombinaci s hlasovými službami.

Jak to bude s tablety, které již mnohdy mají LTE modem a hlasové služby jejich uživatelé zpravidla nepotřebují, operátor ve zprávě pro média neuvedl. Zveřejnil však nabídku datových tarifů, které se vstahují nově i na LTE síť:

  • Mobilní Internet M za 303 Kč s rychlostí až 20 Mbit/s (FUP  1 GB)
  • Mobilní Internet L za 505 Kč s rychlostí až 20 Mbit/s (FUP 3 GB)
  • Mobilní Internet XL za 757 Kč s rychlostí až 75 Mbps (FUP 10 GB)

Uvedené ceny představují měsíční poplatek včetně DPH. Jak vidno, operátor hodlá rozlišovat jednotlivé tarify vedle ceny a datového limitu (FUP) ještě umělými rychlostními stropy před vyčerpáním přiděleného objemu dat v rámci FUP.

Nejpomalejší UMTS síť v zemi má zrychlit

Telefónica též oznámila, že v rámci výměny vysílačů stávající sítě třetí generace na bázi technologie UMTS postupně navyšuje její maximální rychlost. Od 15. května se má v rámci celé UMTS sítě zákazníkům O2 dostávat rychlosti až 14,4 Mbit/s díky implementaci novější verze standardu HSDPA.

O rozšiřování své UMTS sítě do nových oblastí se Telefónica ve zprávě pro média vůbec nezmiňuje. Tvrdí však, že již nyní ve vybraných, leč blíže neupřesněných lokalitách mají její zákazníci dispozici datovou technologie HSPA+ nebo HSPA+ DC, jejímž rychlostním maximem je 21 Mbit/s resp. 42 Mbit/s.

Modernizace sítě třetí generace má dál pokračovat. „Podle vytížení daných vysílačů se rozhodujeme, jaké konkrétní technologie do nich instalujeme," uvedl ve zprávě pro média Petr Gazda, ředitel provozu technologií společnosti Telefónica.

Telefónica se dříve HSPA+ a HSPA+ DC na rozdíl od konkurence bránila a technologie kritizovala. Nicméně její UMTS síť postupně začala výrazně rychlostně zaostávat za konkurencí, což dost možná vedlo k přehodnocení názoru spolu s rostoucím počtem zařízení podporujících HSPA+ nebo rovnou i HSPA+ DC.

Kdo má tedy nejrychlejší UMTS síť?

Podle březnových statistik serveru DSL.cz, jež vycházejí z orientačních měření přenosové rychlosti, které koncoví uživatelé v reálných podmínkách dosahují, má nejrychlejší UMTS síť T-Mobile při průměrné rychlosti 5,45 Mbit/s. Na druhém místě díky průměrné rychlosti rovných 5 Mbit/s je Vodafone. Telefónica resp. O2 obsazuje s průměrnou rychlostí 3,14 Mbit/s poslední místo.

cyber23

Pořadí operátorů podle průměrné rychlosti v UMTS síti vypočítané z orientačního měření samotných uživatelů na serveru DSL.cz je již řadu měsíců neměnné. Navíc UMTS síť společnosti Telefónica pravidelně vykazuje mnohem nižší procentuální meziroční navýšení rychlosti než sítě konkurenčních operátorů.

Zdroj: Telefónica, DSL.cz, ChannelWorld

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
CRIF: ČR je v krádežích e-mailových účtů na nelichotivém 16. místě
CRIF: ČR je v krádežích e-mailových účtů na nelichotivém 16. místě
Skupina Adastra v roce 2022 utržila 5,6 miliardy korun, meziročně vyrostla takřka o třetinu
Skupina Adastra v roce 2022 utržila 5,6 miliardy korun, meziročně vyrostla takřka o třetinu
IDC: Nositelná elektronika se zmátořila, trh ve druhém kvartálu vyrostl o 8,5 %
IDC: Nositelná elektronika se zmátořila, trh ve druhém kvartálu vyrostl o 8,5 %