Hlavní navigace

Veeam: Devět z deseti organizací se potýká s nedostatky v ochraně dat

24. 2. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Veeam Software
Dvě třetiny podniků se při ochraně svých dat spoléhají na cloudová řešení, zatímco hlavním faktorem strategií kontinuity podnikání je podle Veeamu i nadále schopnost obnovit data po ransomwarových útocích.

Společnost Veeam Software zveřejnila studii Veeam Data Protection Trends Report 2022, z níž vyplývá, že 89 % organizací dostatečným způsobem nechrání svá data.

Celkem 88 % manažerů IT navíc očekává, že rozpočty na ochranu dat porostou rychleji než výdaje na IT obecně, protože data jsou stále důležitější pro obchodní úspěch a výzvy spojené s jejich ochranou jsou stále složitější.

Nárůst objemu dat se za poslední dva roky (od pandemie) více než zdvojnásobil, a to v nemalé míře i díky tomu, jak se rozšiřuje práce na dálku nebo cloudové služby,“ řekl Anand Eswaran, generální ředitel Veeamu.

Průzkum ukazuje, že organizace si jsou vědomy kybernetických rizik a investují do ochrany dat značné prostředky. Zároveň však dle Veeamu ztrácejí půdu pod nohama, protože modernizace ‘produkčních‘ platforem předbíhá modernizaci jejich strategií a metod ‘ochrany‘.

Objemy dat a rozmanitost platforem budou nadále narůstat a prostředí kybernetických hrozeb se bude rozšiřovat. Proto musí top manažeři investovat do strategie, která zaplní již existující mezery a udrží krok s rostoucími požadavky na ochranu dat,“ dodává Eswaran.

Součástí reportu společnosti Veeam jsou i zjištění týkající se východoevropských zemí včetně České republiky, které si můžete přečíst v samostatném článku na našem webu.

Mezera v ochraně dat se zvětšuje

Respondenti přiznávají, že jejich možnosti ochrany dat nedokážou držet krok s požadavky podniku, přičemž 89 % respondentů zaznamenává rozdíl mezi tím, kolik dat si mohou dovolit ztratit po výpadku, a tím, jak často jsou data zálohována.

Za posledních 12 měsíců se tento rozdíl zvýšil o 13 %, což podle Veeamu naznačuje, že zatímco objem a důležitost dat stále rostou, zvětšují se i problémy s jejich ochranou na uspokojivé úrovni.


Autor: Veeam Software

Analytici rovněž upozorňují, že již druhým rokem v řadě jsou kybernetické útoky nejčastější příčinou výpadků, přičemž 76 % organizací zaznamenalo za posledních 12 měsíců alespoň jeden ransomwarový incident.

Průměrně se během jednoho útoku organizacím nepodařilo obnovit 36 % ztracených dat, což podle Veeamu dokazuje, že strategie ochrany dat v současné době nedokážou podnikům pomoci ransomwarovým útokům předcházet, ani zajistit nápravu a zotavení.

Vzhledem k tomu, že jsou kybernetické útoky stále sofistikovanější a je ještě obtížnější jim předcházet, jsou řešení pro zálohování a obnovu nezbytným základem strategie moderní ochrany dat každé organizace,“ zdůrazňuje Danny Allan, technický ředitel společnosti Veeam.

Nejlepším způsobem, jak zajistit ochranu dat a možnost jejich obnovy v případě ransomwarového útoku, je přitom podle něj spolupracovat se specialistou třetí strany a investovat do automatizovaného a orchestrovaného řešení.

Podniky čelí v oblasti ochrany dat mimořádné situaci

Veeam upozorňuje, že pro uzavření mezery mezi možnostmi ochrany dat a tímto rostoucím prostředím hrozeb, budou organizace ročně vynakládat na ochranu dat přibližně o 6 % více než na obecné investice do IT.

I když se tím podaří jen do určité míry zvrátit trend, kdy potřeby ochrany dat převyšují schopnosti realizace, je podle analytiků pozitivní, že top manažeři uznávají naléhavou potřebu moderní ochrany dat.

Cloud podle průzkumu naplňuje ambice stát se dominantní datovou platformou – 67 % organizací již využívá cloudové služby jako součást své strategie ochrany dat, zatímco 56 % nyní provozuje v produkčním prostředí kontejnery, nebo to v příštích 12 měsících plánuje.


Autor: Veeam Software

Během roku 2022 se dále rozšíří rozmanitost platforem, přičemž poměr mezi datovými centry (52 %) a cloudovými servery (48 %) se bude nadále zmenšovat.

To je dle Veeamu jeden z důvodů, proč 21 % organizací označilo schopnost chránit pracovní úlohy hostované v cloudu za nejdůležitější faktor nákupu podnikové ochrany dat v roce 2022 a 39 % považuje možnosti IaaS/SaaS za rozhodující atribut moderní ochrany dat.

Aby bylo možné vyvážit výdaje se strategickými digitálními iniciativami, musí manažeři IT implementovat robustní řešení s co nejnižšími náklady,“ podotýká Allan.

Ekonomické faktory jsou stále zásadní

Průzkum dále odhalil, že 90 % respondentů potvrdilo, že mají mezeru v dostupnosti, tedy mezi očekávanými SLA a tím, jak rychle se mohou vrátit k produktivitě. Od roku 2021 se tento podíl zvýšil o 10 %.

Přestože je zálohování základní součástí každé strategie ochrany dat, 18 % organizací po celém světě svá data podle Veeamu nezálohuje – a nechává je tedy zcela nechráněná.

Nejčastější příčinou výpadků jsou podle průzkumu technická selhání: v průměru 53 % respondentů zažilo výpadky v infrastruktuře či síti, serverovém hardwaru a softwaru.

U 46 % respondentů se vyskytly případy chybné konfigurace administrátorem, zatímco u 49 % bylo postiženo náhodným smazáním či přepsáním dat nebo jejich poškozením způsobeným uživateli.

Pouze 25 % organizací využívá orchestrované pracovní postupy k opětovnému připojení zdrojů během havárie, zatímco 45 % spouští předdefinované skripty k opětovnému připojení vzdáleně běžících zdrojů v případě výpadku a 29 % ručně rekonfiguruje připojení uživatelů.

Cloud23

Veeam v neposlední řadě uvádí, že na otázku ohledně nejdůležitějších faktorů při nákupu podnikového datového řešení odpovědělo 25 % manažerů IT, že je motivuje zlepšení ekonomické stránky řešení.

Zdroj: Veeam Software

Čtěte dále

IDC: Globální trh tiskových zařízení vstoupil do nového roku mírným růstem
IDC: Globální trh tiskových zařízení vstoupil do nového roku mírným růstem
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Cisco chce koupit Armorblox a jeho AI technologie
Cisco chce koupit Armorblox a jeho AI technologie
SWS je nejlepším distributorem infrastruktury Fujitsu v regionu
SWS je nejlepším distributorem infrastruktury Fujitsu v regionu
IDC: Globální trh chytrých telefonů se letos ještě nevzpamatuje
IDC: Globální trh chytrých telefonů se letos ještě nevzpamatuje